VUR, ALLAH AŞKINA VUR!

VUR, ALLAH AŞKINA VUR!

VUR, ALLAH AŞKINA VUR!

Amerika’yı bir kasırganın daha vuracağı haberi gelmişken bizim de dilimizden gayrı ihtiyari bu ibareler döküldü:

VUR, ALLAH NAŞKINA VUR!

VUR, ŞEHİD ETTİKLERİ ONLARCA MASUM AŞKINA VUR!

VUR, TECAVÜZ ETTİKLERİ BACILARIMIZIN İNTİKAMI İÇİN VUR!

VUR, AMERİKA’YA KURT KÖPEKLİĞİ YAPAN REELPOLİTKÇİ SÖZDE MÜSLÜMAN ÜLKE LİDERLERİNE, “BU AMERİKA AMMA DA KOFTİDENMİŞ, BUNA GÜVENMEKLE HATA MI YAPIYORUZ!” DEDİRTEREK, KALPLERİNE KORKU VE ŞÜPHE DÜŞÜRMEK İÇİN VUR!

Amerika yeni bir kasırga dehşetini yaşamaya hazırlanırken, Haçlı Batı terörizminin elebaşını Ağustos ayından bu yana vuran kasırgaların maliyeti bayağı ağır olmuş…

(Tedaisi: VAV DÜNYASI İCABI AĞUSTOS’TA)

Amerika’nın Ağustos ayından bu yana yediği kasırga darbelerinin malî külfeti 300 milyar dolara yaklaşmış bulunuyor.

Ekonomik araştırma kuruluşu Moody’s Analytics verilerine göre, Harvey kasırgasının neden olduğu mal zararı 87 milyar doları bulurken, Irma kasırgası 56,5 milyar dolarlık, Maria kasırgası da 55 milyar dolarlık mal kaybına yol açtı.

Kasırgalar, söz konusu bölgelerde ekonomik üretimi de olumsuz etkiledi. Harvey kasırgası Teksas eyaletinde özellikle petrol üretimi ve rafineri endüstrilerini olumsuz etkilerken, Irma kasırgası da Florida ve Georgia eyaletlerinde turizm ve hizmet sektörlerini, Maria kasırgası da Porto Riko’da tarım ve turizm sektörlerini vurdu.

Harvey ve Irma kasırgaları ekonomik üretimde sırasıyla 10 milyar dolar ve 14 milyar dolar kayba neden olurken, Maria kasırgası yaklaşık 40 milyar dolar ekonomik kayba yol açtı. Böylece, mal ve ekonomik üretimdeki kayıplar göz önüne alındığında her üç kasırganın toplam maliyeti 262,5 milyar dolar olurken, bu miktar geçen sene 18,5 trilyon dolar olan ABD’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 1,4’üne tekabül etti.

ABD VE KASIRGALAR

ABD’yi Ağustos 2005’te etkisi altına alan Katrina kasırgasının toplam maliyeti 174,5 milyar dolar olurken, Ekim 2012’deki Sandy kasırgasının maliyeti 73 milyar dolar olmuştu.

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: