ONUN ARKADAŞI “ÇAKAL” CARLOS

ONUN ARKADAŞI “ÇAKAL” CARLOS

ONUN ARKADAŞI “ÇAKAL” CARLOS

“Rus Planet”, yazar İgor Molotov ile yeni kitabı hakkında konuştu.

Igor Molotov seçkin bir yazar; o eserlerinde başkalarının merak edip de cesaret edemediği konuları işler. Geçen yıl, “Black Dozen” adlı kitabı çıktı ve kitap hemen çok satanlar arasında yer aldı.

Bu yaz, siyasi romanı “Şeytan ve Melekler” çıktı ve adını Prokhanov ve Limonov’un gibi siyasi nesir yazarlarının yanına yazdıracağını gösterdi. Bu arada, sonuncusu, bu kitaba bir önsöz bile yazmıştı.

Igor Molotov şimdilerde dünyaca ünlü devrimci Çakal Carlos ile kurmuş olduğu dostluk ve yakınlık sosyal medyada büyük yankı buluyor. Zaten yeni kitabının adı da “Arkadaşım Çakal Carlos”…

“Carlos” lakaplı Ilich Ramirez Sanchez’in “terör” suçlamasıyla üç kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı ve belki de Batı’nın en ünlü politik tutsağı olduğu biliniyor. “Rus Planet” hazırlanan kitabın özel ayrıntılarını hakkında yazarla görüştü.

Rus Planet: Merhaba Igor. İlk soru: neden böyle bir isim?

Igor Molotov: Bu, Mishima’nın ünlü oyununa atıfta bulunan kışkırtıcı bir başlık. Bu parlak Japon, zamanının aydınlarına bir tokat atmak için, “Arkadaşım Hitler” adlı eserini ortaya koydu. Benim durumumda da benzer bir hikâye; aydınlarımız barış yürüyüşlerine gidiyor, Sovyetler Birliği’ni kötülüyor, dolandırıcı bir yönetmeni savunmak maksadıyla mektup yazıyor ve her halükarda kendisini halktan yanaymış gibi göstermeye çabalıyor

Geçmişin en zor dönemlerinde yaşamış bir kahramana olan saygımı bu kitapla ayağa kalkarak göstermek istedim. Diğer yazarlar ile birlikte onu savunmak üzere diğer ülkelerin cumhurbaşkanlarına mektuplar gönderdik. Kitap da Carlos’a selâmlarımdır.

RP: Yani onunla görüşmeye devam ediyorsun, Carlos’la?

IM: Elbette. Bu arkadaşlık metafor değil. Gerçekten dostuz. Carlos cezaevinden e-postayla mektup yazma imkânından mahrum ama bildiğimiz klâsik mektuplar yazabiliyor. Ve bu yüzden eski tarzda, yavaş, eski moda bir diyalog yürütüyoruz.

Ayrıca, ara sıra onunla telefonda görüşme imkânım var, ancak bunun için İstanbul’a uçmam lâzım. (gülüyor) Yani bizimkisi, gerçek arkadaşlığın tüm nüanslarına sahip bir arkadaşlık. Carlos kanlı-canlı bir kişi ve münasebetimiz de gerçek, öyle ki bu münasebetten bir kitap doğdu.

RP: Evet, söyle bana, ne tür bir kitap? Biyografi mi, röportaj mı?

IM: Tabii ki, bu olağan standart biyografi olmayacak. Bu kitapta, Carlos’la olan münasebetlerimiz çerçevesinde onun yorum ve konuşmaları yanında benim birçok intibalarım da var.

Bu kitap, bu güne kadar onun hakkında yapılan terör suçlamaları, savcılık iddianameleri ve mağdur ailelerinin görüşleri dışında yazılmış en doğru bilgileri içeriyor olacak.

Bu kitabın sadece iki yüzü var: ben ve o. Kitabın temel amacı Carlos’un özgürlüğü; medyanın bu konuya yaklaşımı da önemli.

RP: Carlos’un seni bir kahraman ya da anti kahramanın olarak cezbetmiş olmasını anlıyorum. Fakat aynı şeyi daha ileri giderek dostluğunuz hakkında da söyleyebilir miyiz?

IM: Öyleyse öyle. Ben bir kitap yazmadan çok önce Carlos’la konuşmaya başladım ve bu konuşmalar onun hakkında bir şey yazma amacı gütmüyordu. Örneğin, İngilizce konuşulan çevrede, muhtevası yetersiz de olsa birçok kitap var. Rusça kaynaklarda ise çoğunlukla saçmalıklardan başka bir şey görünmüyor.

Sonra düşündüm, neden olmasın? Neden Carlos hakkında bir kitap yazmıyayım? Ardından, başka bir kitap üzerinde yaptığım çalışmayı erteledim ve bu işe yoğunlaştım. Sorunuza dönersek, benim ona karşı ilgim nasıl ortaya çıktı? Bu benim bir kahraman arayışımın doğal bir sonucu aslında, bu arayışla onu buldum.

RP: Kitabınız hangi kitleye hitap ediyor?

IM: Herkes için. Hem sol hem de sağdan ilginç tepkiler olacak; siyasetle ilgilenenler ve hiç ilgilenmeyenler alaka gösterecek. Daha önce de söylediğim gibi, bu bir kahraman hakkında efsane ve gerçeklerin fantastik bir şekilde iç içe girdiği bir kitap.

Aslında, bu Filistinli James Bond’un gerçekte kaç operasyon gerçekleştirdiğini bilmiyoruz. Carlos belki de hâlâ hayatta kalan en ilginç insandır.

Bu nedenle, kitabın hedef kitlesi Rusça konuşan herkestir. Ve bunu Carlos’un kurtuluşu için verilen mücadeleye ekleyeceğim ki bu uğurda her teşebbüs gereklidir.

RP: Otomatik silâh bile mi?

IM: Şu an bir kitap çıkartıyoruz!

RP: Sorularımızı cevaplayan Igor’a teşekkürler.

Hatırlarsınız, 26 Ağustos 2017’de, Carlos’un serbest bırakılmasını talep eden bir mektubu Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’a gönderilmek üzere 20 Rus yazar ve sanatçı imzaladı.

İmzacılar arasında dünyaca ünlü Rus yazar Alexander Prokhanov’un yanı sıra Marina Yudenich, Herman Sadulayev, Igor Molotov, Yevgeny Dodolev, İsrail Shamir, Alexei Gintovt ve diğerleri yer alıyor.

Rusça’dan tercüme: ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: