HANNOVER’DEKİ EYLEME İBDA SELÂMI DAMGASI

HANNOVER’DEKİ EYLEME İBDA SELÂMI DAMGASI

Almanya, bugün, sadece yoğun sisli bir sabaha uyanmadı.

Genel Seçimler’de %11 rey alarak yükselen aşırı sağcı AfD’nin Parti Kongresi’ni yapacağı bina yüzlerce eylemci tarafından sarıldı ve güvenlik güçleriyle protestocular arasında sert sokak çarpışmaları yaşandı.

Bazı sokak aralarında oturma eylemi yapan protestocular, bazı sokaklara barikat kurup giriş çıkışları durdu. Bunun üzerine alman güvenlik güçleri ilk önce bizzat müdahale etmek istediyse de sert karşılık bulması dolayısıyla TOMA’ları kullanarak protestocuların üzerine tazyikli su sıkmak zorunda kaldı.

Onlarca polisin ve bir protestocunun yaralanmasının ardından eylemi organize eden AGR adlı dayanışma örgütü bir çağrı yaparak eylemcileri sakinleştirdi ve olaylar şu anlık durulmuş vaziyette.

AGR örgütü bu bölge dışında toplanan binlerce protestocu ile bütün gün AfD ve Faşizm karşıtı protesto gösterilerine devam edecek.

AfD Partisi, son dönem çift başkan yönetiliyordu. Bugün buna devam mı yoksa yeni veya tek bir başkan altında mı olunacağının oylaması yapılacaktı.

Eylemin bizce en can alıcı anı, bir eylemcinin TOMA’dan sıkılan tazyikli suya sırtını dönerek ayakta çift el ile İBDA işareti yapması.

Adımlar AVRUPA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: