Sayın Kadın Bakanımız Tarihe Geçecek Bir Söz Söyledi Bence: “ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA İŞÇİDEN FEDÂKARLIK BEKLİYORUZ.”

Sayın Kadın Bakanımız Tarihe Geçecek Bir Söz Söyledi Bence: “ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA İŞÇİDEN FEDÂKARLIK BEKLİYORUZ.”

Sayın Kadın Bakanımız Tarihe Geçecek Bir Söz Söyledi Bence:

“Asgari ücret konusunda işçiden fedâkarlık bekliyoruz.”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında konuşan Bakan Sarıeroğlu, “İşçi ve işverenden fedakarlık bekliyoruz. Son 15 yılda asgari ücreti 7.5 kattan fazla artırdık. İşçimizi piyasa koşulları karşısında korumuş olduk. Bu salı itibarıyla onaylanan Torba Yasa ile birlikte asgari ücretlilerin vergi dilimi kayıplarını telafi etmiş olduk” dedi.

Epeydir fikrî, edebî şah eserler okuyamadığımdan mıdır nedir, uzun zamandır böylesine parlak bir cümle duymamıştım.

1400 TL‘ye istenen zam karşısında bu sözün söylendiğine de dikkat ederseniz, cümlenin muazzamlığı daha net ortaya çıkar.

Malum, 4 kişilik bir ailenin aylık gıda ihtiyacı (açlık sınırı), Türk-İş’in Kasım ayı hesaplamalarına göre, 1500 küsur lira..

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 100 TL.

Tabii işçiler için yoksulluk sınırına ulaşmak ütopya… Hiç oralarda kimsenin gözü yok. 3 bin maaşı tutturan adam, akşamları evin yolunu bulabiliyor.

Bulan var bulamayan var diyeceksiniz. Zaten bulanı da bulamayanı da hayatta kalmanın bir yolunu buluyor sonuçta. İşçilerin her nefesi ayrı bir fedakârlık.

Evden işe sabahları nasıl giderler, işten eve akşamları nasıl gelirler, hepsi ayrı kahramanlık hikâyesi. Bütçeyi denkleştirmek zaten mucize: O karttan çek bu karta yatır, şu karttan çek öbür karta yatır.

İşçilerin çok ciddi bir kısmı iki işte birden çalışıyor. (normalde yasaktır ama geceleri taksiye çıkandan tut da, mağazaya hamallık yapanına kadar neler gördüm).

Yine çok ciddi bir potansiyel, şans oyunlarından düşürdüğü üç beşle günü kurtarıyor. At yarışıdır, totodur, iddaa’dır, işçi kesimi bunlara adeta kul köle…

Tabii ben işveren tarafından dolandırılan işçilerden pek söz etmiyorum. Onların sayısı da o kadar fazla ki, adam bir ay çalışıyor, üç ay alacağının peşinde koşuyor. Sonra işi bırakıyor, onun yerine başkası giriyor işe, o da aynen bir ay çalışıyor. Şirket ayakta, ama insanlar ağlıyor.

Özellikle bu muhafazakar kesimden işvereniniz olacağına …. (şimdi dilim varmıyor) olsa daha iyi.

İşçilerin fedakârlığı saymakla biter gibi değil normalde. Sayın kadın bakan, sabahları 7.00-8.00 arasında işçileri taşıyan bir belediye otobüsünde 1 saat yol alsın da görsün fedakârlığı.

Ya ben anlamıyorum, bunlar bizim aramızdan çıkmadılar mı? Başka yerden mi geldiler bunlar? Hepsi paşa çocuğu muydu? Nasıl böyle konuşabiliyorlar?

Ama ben şunu da demiyorum. Hani Kılıçtaroğlu diyor ya, asgari ücret 2000 TL olsun..

Asgari ücret 2000 TL olsun var ya, onu bizim fitil fitil burnumuzdan getirirler. Her şeye aynı oranda zam gelir. Yine bugünkü şekle döner iş. Yani Kılıçtaroğlu’nun teklifi de masal.

Çünkü üretimin maliyeti yükselince, üretici ne yapacak, dayayacak zammı… Yani öyle asgari ücrete tek taraflı zam beklemekle de olmuyor.

Nasıl olacak? Devletten fedakârlık yapacaksın. Vergiden fedakârlık yapacaksın. Yükü kendi sırtına alacaksın. Ancak öyle olur.

Bak Erbakan bir zam yaptı 20 yıl geçti hala konuşulur. Hiçbir hükümet öyle bir zam veremedi daha. Tabii cezasız bırakmadılar, devirdiler.

Yani şimdi sendikaların talebi var. Diyorlar ya hükümete: Hiç olmazsa asgari ücretten gelir vergisi alma, ona razıyız.

Yani adam sana 1400‘ü sayarak vermiyor ki şu an. Senenin yarısından çoğunda o para vergi kesintisine gidiyor. Kağıt üstünde öyle gözüküyor, ama aldığın 1200‘e falan düşüyor.

“Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesinde” konuştuğumuz rakamlara bak, öyle değil mi?

Fedakârlığı biraz da başkası yapsın kardeşim. Kaynak lazım, tek kaynak işçi memur mu yani?

Futbolcular yapsın, mankenler yapsın, şarkıcılar, tv bülbülleri falan fedakârlık yapsın biraz da… Onların mayası altından mı?

Selim GÜRSELGİL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: