ALMANYA’NIN MÜLTECİ POLİTİKASI

ALMANYA’NIN MÜLTECİ POLİTİKASI

Emperyalist Avrupa’nın başı, ülkelerini karıştırdıktan sonra yerinden yurdundan ettikleri ve  mülteci haline düşen insanlarla dertte…

Güya nizam ve düzen sağlama, demokrasi getirme palavrası ile iç işlerine karıştıkları, karıştırdıkları ülkelerden milyonlarca insan, bu karışıklıktan kurtulmak, refah ve mutluluğa ulaşmak için kapağı Avrupa’ya atma hayali kuruyor.

Bu uğurda da canlarını kaybetme tehlikesini göze alıp, çoluk-çocuk yola çıkıyorlar.

Milyonların Avrupa’ya akın etmesi, mevcut kurulu düzeni alt-üst edecek yeni bir kavimler göçü karabasanlarına sebep olsa gerek.

Almanya da bu karabasanları yaşamamak için çareyi mültecilerden kurtulmakta arıyor. Yani insanları mülteci haline düşürecek politikalardan vazgeçmek yerine, hastalığı kökünde tedavi etmek yerine, sendromları bastırarak, hastalığın kendilerine tesirini azaltmaya çalışarak durumu kurtarmaya çalışıyor.

Bu hastalığın sebebinin, kendilerinin, Batı emperyalizmasının dünyaya nizam verebileceğini zannetmeleri ve bunu sağlamak için dünyanın geri kalanını kendi yanlışlarına boyun eğmeye zorlamaları olduğunu görmek istemiyorlar.

Avrupa’nın meseleye yaklaşımı böyle gayrı insani olunca, insanîlik kılıfında buldukları çözümler de şeytanî oluyor.

Almanya, mültecileri kendi topraklarından uzaklaştırmak için, geri dönenlere 3000 Euro tutarında aynî yardım yapmayı vaat ediyor. Geri dönüş yapanlar, evlerini tutup, beyaz eşya, halı, koltuk gibi ihtiyaçlarını bu yardımla sağlayabilecekler. Tabi böylece Alman sanayici ve tüccarına yeni bir kazanç kapısı açılacağını tahin etmek için üstün zekâlı olmaya gerek yok. Diğer yandan her bir mültecinin Almanya’ya maliyeti zaten 900 Euro’yu buluyor ki böylece Almanya bu durumdan büyük bir kâr da elde etmiş olacak.

Almanya son bir ay içinde 10 bin aileyi geri göndermiş durumda. Bir ailenin alabileceği yardım, 6000 Euro hayatî ihtiyaçlar için olmak üzere, göç ettikten sonraki bir yıl süre için düzen kurabilmek adına verileceği taahhüt edilen 2000 Euro da dâhil 8000 Euro’yu aşamayacak. Almanya’nın son iki yıl içinde mülteciler için harcamış olduğu meblağ 45 milyar Euro’ya yaklaşıyor.

Almanya çağrı yapıyor, “Şubat ayı sonuna kadar geri dönmek için gönüllü olanlara bu yardım verilecek, acele edin!”

Tabi bu gönderilenler vasıfsız kişiler.

Mülteciler içindeki vasıflı kimselerin Almanya’da kalmalarında hiçbir sakınca yok. Yani, herkes insan ama birileri biraz daha insan…

Hayır, Avrupalı’dan bu durum için fazladan nefret etmeye gerek yok, onlar neyse zaten o. Biz asıl kendimize, kendi lider müsveddelerimize bakalım ve bizleri bu hâle düşürenlerden hesap sorma şuurunu diri tutalım.

Akın KURTOĞLU

Adımlar Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: