İSRAİL BAYRAĞI YAKILMASINI POLİS ENGELLEDİ

İSRAİL BAYRAĞI YAKILMASINI POLİS ENGELLEDİ

İsrail’in başkentinin Kudüs ilan edilmesi ve ABD’nin Büyükelçiliği’ni bu şehre taşımasına ÖDP’den tepki geldi. Amerikan Büyükelçiliği’ne yürüyen ÖDP’lilere, İsrail bayraklarını yaktıkları gerekçesiyle polis müdahale etti. Müdahale, bayrağın polis amirleri tarafından söndürülmesinin ardından sona erdi.

ABD’nin Ankara’daki Büyükelçiliği önünde toplanan ÖDP üyeleri adına açıklamayı Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen yaptı. İşleyen, Kudüs’ün başkent olması kararının son derece tehlikeli bir adım olduğunu ifade etti. İşleyen, “Yıllardır İsrail siyonizminin işgali altında ezilen, büyük acılar çeken Filistin halkına daha büyük acılar çektirecek, Filistin sorununu içinden çıkılmaz bir noktaya sürükleyecek bu adım asla kabul edilemez” dedi.

“ÜLKEMİZDE ABD ÜSSÜ İSTEMİYORUZ”

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi İşleyen, ABD Büyükelçiliği önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ABD emperyalizmi, Afganistan, Irak ve şimdi Libya’dan Suriye’ye uzanan müdahale iç savaşlarla büyük bir yıkım yarattı. Ortadoğu halkları emperyalizmin prangası altında güçsüz düşürüldü, etnik ve mezhepsel ayrışma ile birbirine kırdırıldı. ABD, şimdi bu politikayı yeni savaşlarla, süreklileşmiş kaoslarla sürdürme gayretinde.

Ortadoğu halklarının kurtuluşu, ABD gölgesinin Ortadoğu üzerinden çekilmesiyle, ABD’nin Ortadoğu’dan kovulmasıyla mümkün olabilir. Bugün, ABD’nin tüm Ortadoğu’da hakim gelmesinin taşları döşenirken, AKP iktidarı yaptığı işbirliği ile hem bölgedeki ateşi harladı hem de ülkemizi bu ateşin içine attı. Bugün olup bitenler bu işbirliğinin sonuçlarıdır.

ABD emperyalizmi bölge halklarının olduğu gibi ülkemizin de baş düşmanıdır. Filistin halkının haklı davasını savunmak İsrail ile ikili anlaşmalar yaparak gerçekleştirilemez. Bizler, ülkemizde ABD üssü, ABD askeri, ABD bombası istemiyoruz. Karşımızda duran bu büyükelçilik binasını memleketimizde istemiyoruz. Dün, 6.Filo’yu denize döken Mahirlerin, Denizlerin yolunda, Commer’ın arabasını ODTÜ’de ateşe veren Ulaşların yolunda bugün de bağımsız bir Türkiye için, ABD’yi ülkemizden ve bölgemizden kovmak için mücadelemizi yükselteceğiz.”

Kaynak: ODATV

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d