BİR META OLARAK KUDÜS – İSMAİL ŞANAL

BİR META OLARAK KUDÜS – İSMAİL ŞANAL

Moda ve makyaj ! Tüketim alışkanlıklarını yöneten ve dünya piyasalarını ayakta tutan çok güçlü iki lobi. Kentlerine küresel sermayenin armağan ettiği ihtişamlı binalara bakıp geliştiğini zanneden, muhakemeden münezzeh halkların, tadı damağında kalan sömürge yöntemi ise tüketimcilik.
İhtiyaç duyulmayan ürünleri piyasaya sürmeden önce tüccar tarafından arzu edilen ihtiyacı yaratıp kampanyasını yürüten, ticaret geleneği kadar kadim reklamcılık ise kaymak yiyenlerin göz nuru.

Ticaretteki tarihsel gelişimi incelediğimizde sunulan ürünler tezgah yada mağazalardaki somut mallardan sosyolojik ve politik kavramlara dönüşmektedir. Son derece zararlı ve ölümcül olan sigaranın güya (cool) havalı bir ikona dönüşmesiyle dünya pazarında yüzyıllara yayılacak olan bir kar döngüsünü örnek verecek olursak pazarlama ve sunum yöntemlerinin astronomik verimini kavrarız. Ne idiğü belirsiz kolanın milyarlarca insanın vazgeçilmez içeceği olması yada (jean) kot giymenin bir tarz sahibi olmakla özdeşleştirilmesi ahlak tanımayan reklamcılığın küresel birkaç başarı hikayesi olsa da en değerli madenler kavram satışlarında yatıyor.

Kariyer kavramı satan büyük şirketler tahsil imkanı bulamamış ve küçük esnafın yanında çalışan gençlerimizin aldığı maaşı, üniversitesini bitirmekle ailesinin gururu olan gençlere dayatırken Nasrettin Hoca misali paranın sesini yani plazaların koridorlarını gösteriyor. Var ettiği kavramı sürekli yüceltmekle sorumlu olan (Pr’cı) prestij pazarlamacıları sayesinde kıytırık stajlar bile gençlerimizin zihnini yıllarca meşgul edebiliyor. Tasarlanmış illüzyona maruz kalan insanlarımız henüz 40 yaşını görmeden kravatlı köleler olarak ölene kadar sistemsel biata selam duruyorlar.

Zalim kavramı. Reisi cumhurumuz beraber tatil yapmak ve ortak bakanlar kurulu gibi birçok ilki gerçekleştirdiği Esad ile savaştırılma güdüsüne sokulduğu gün yerden binlerce mantar fırlamıştı. Babası gibi bu adam da zalimmiş ve derhal gitmesi lazımmış, demokrasi istiyormuş bizim at pazarı islamcılarımız. Hiiiç uzatmıyorum, bir hafta bir ay derken 5 koca yıl kuduzlar gibi saldırdık Suriye’ye. Düşünmeyen milyonlarca insan ve tek bir slogan. Tıpkı Saddam ve Kaddafi gibi bu da gidecek. Siz saldırın biz bir ara ‘yanılmışız Irak’ta kimyasal silah yokmuş’ gibisinden bir haftada geçiştireceğiz zaten’ dedi muhafazakar demokrasinin en sevgili putu ABD. En az zaiyatla yurtlarına dönmeleri için dua ettiğimiz ABD. Başkanını tıpkı İsrail başbakanı gibi Tbmm’de ayakta alkışladığımız ABD. 22 ülkenin haritasını değiştireceğiz, iyi takla atarsanız ‘Arap baharı’ sahnesinde dekoru hazırladık size de BOP eşbaşkanlığı gibi iyi kostümler vereceğiz diyen ABD. 

Kimseye kızamayız. Asli işi (offshore) deniz aşırı ticaret ve işinden arta alan zamanda bölgede figüranlık yapan sevimli bir devletiz. Figüransın kardeşim, kükre dediklerinde kükreyecek, otur dediklerinde oturacaksın !
Dizi bağımlısı olup rollere aşık milyonlarca televizyon seyircisini bilirsiniz.sevdikleri oyuncunun magazin hayatını kendi ailesinden değerli gören hasta ruhlar ! Türk siyasetini böyle okuyunca duygusal tepkilerin yerini düşünsel çelişkiler alıyor elbette.

Moda dedik, makyaj dedik. Aydın kaprislerinden kurtulup varoş semtlerimize yolunuz düşerse en azından tuhafiye dükkanlarının vitrinlerine göz gezdirin, ‘şu dizideki şu kızın kolyesi gelmiştir’, falanca dizideki falancanın bilekliği gelmiştir’ yani demem o ki dün Humus modaydı dünden önce Darfur, bugün de Kudüs moda ! Hiç şüphesiz buralarda kan ve zulüm var fakat zulmü işleyenler aynı zamanda yaygarayı koparanların sahipleri. Tıpkı müslemleke iktidarların ‘zararsız’ göstermelik muhalifleri gibi. Bir dekor kuruyorsanız o dekorun istediğiniz süre zarfında yıkılmaması için sahne arkasını sağlamlaştırmalısınız işte bu da batıdan medet uman muhalefettir.

Bu arada AKP hukuku, adaleti, liyakati, erdemi 15 yıl rafa kaldırarak sadece Türk toplumuna zarar vermekle kalmadı. 70’lerden itibaren Milli Görüş’ün komutasında hareket eden Cemaati İslami, İhvani Müslimin ve El-fetih (sonrasında Hamas) hareketlerini batının buyurduğu modele devşirdi. Batının galiba en çok eğlendiği model bu olsa gerek;
söylemde öfkeli ve coşkulu, icraatte ise kapıkulu…
Bahsettiğim makyaj da işte tam bu meselenin tanımı niteliğinde. Siz bir toplumu sömüreceksiniz ve buna vesile olan yöneticiler size karşı kabadayılık yaptıkça hem onlar kazanacak hem siz kazanacaksınız. Figüran kazanır ama yapımcı çok kazanır. Biz kazandık zannedersin, birgün ayıldığında bakarsın ki giden hep sizden gitmiş.

Kahrolsun slogan !

İSMAİL ŞANAL

İKTİBAShttp://www.guncelmeydan.com/pano/bir-meta-olarak-kudus-t46436.html

Not: Bu iktibastaki fikirler yazara ait olup, Adımlar’ın ideolojik ve siyasi anlayışına zıt görüşler sitemizi bağlamaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: