“ARAPLAR YARALI TÜRK ASKERLERİNİ ÖLDÜRDÜ” HABERİ.. – Mehmet YUVA

“ARAPLAR YARALI TÜRK ASKERLERİNİ ÖLDÜRDÜ” HABERİ.. – Mehmet YUVA

Kudüs bombasıyla birlikte temelsiz, yalan dolu ve algı operasyonuna hizmet eden paylaşımlar, videolar zuhur etti. Popüler yazarlar, artistler harekete geçirildi. “Araplar Türkleri arkadan hançerledi, Araplardan bize ne, Kudüs İslamcı hareketlerin meselesi, Erdoğan Kudüs’ü satmıştı, Filistinliler PKK’ya destek veriyor, Ermenilere soykırım yapıldı diyor, bir avuç Yahudi ilim ve bilimle arşa ulaşırken Dünyaya hükmederken Müslüman alemi cahillik ve yoksulluk içinde, İsrail bölgenin demokrasi ile yönetilen tek ülkesi,” bu ve benzeri propaganda ve psikolojik harbe giren paylaşımlar ön aldı. Bu yalanlara kaldıysa Netanyahu ve şürekâsı çok zor durumda demektir. Sosyal medya etkili ama iki tarafı keskin bıçak misalidir. Hele ki Google gibi wahatsapp, viber, facebook misali hizmetler çok dikkatli kullanılmalı. Size iletilen bilgiler hemen paylaşılmadan elekten geçirilmeli.

​Hele ki öyle bir iddia tedavüle sokuldu ki akla ziyan. Bir Amerikalı hemşirenin hatıraları varmış. Ne hikmetse Kudüs bombası patlayınca ortaya saçılmış. 1917’de Halep’te hastanede görev yaparken ve yaralı Türk askerlerini şefkatli Amerikalı elleriyle tedavi ederken yamyam Araplar hastaneyi basmış ve bir katliama imza atmışlarmış. Bu Amerikalı kadının yeniden hortlayan iddiasını “Araplar Halep’te hastanede tedavisi yapılan Türk askerlerini tekbir getirerek öldürdüler. Osmanlının Halep’teki son askeri de o saldırıda öldürüldü…O ihanet sebebiyle ama özellikle Türk askerin cesaretini görünce günlerce ağladım..” başlığı ile sosyal medyaya servis etmişler.

​Bu iddianın sahibi Amerikalı hemşire karşımıza tabip Dr. W. H. Squires olarak çıkıyor. “Türkçü” olduğunu iddia eden sayfalarda kadının hatıralarından alıntılandığı iddia edilen bu ibare ile algı operasyonu yapılıyor. Bu kadının kaleme aldığını iddia ettiği hatıralarını İngilizce aradık bulmadık. Bu kadının hayatı ile ilgili hiçbir şey yok. Ne zaman görevlendirildiği savaş esnasında Amerika’dan Halep’e neden ve nasıl geldiği ile ilgili bilgi yok. Onun adına nakledilen açıklamaları var mı?

​Halep’te bu tarihte böyle bir katliam yaşanmış mı? Filistin cephesinden Şam ve Halep’e çekilen Filistin Cephesi’nde görevli Yıldırım Ordular Grubu, (4, 7, 8. Ordular ve Mondros Mütarekesi’nden sonra 2.ordu) Gazze Muharebeleri, Şeria Muharebeleri ve Nablus Meydan Muharebesi sonunda bozguna uğramış, sırasıyla; Dera, Şam ve Halep’e kadar çekilmişlerdir. Daha sonra, Milli Mücadele kadrosunun temelini teşkil edecek olan Mustafa Kemâl (Atatürk), Mustafa İsmet (İnönü), Mustafa Fevzi (Çakmak), Ali Fuat (Cebesoy), Refet (Bele), Fahrettin (Altay) Paşalar ve Osmanlı birliklerinin çoğu Filistin Cephesi’nde General Allenby tarafından sevk ve idare edilen İngiliz Ordusuna karşı savaşmışlar. Bu şahsiyetlerin hatıralarında Halep’te hastanede böyle bir katliamın yaşandığını yazan var mı?

​7.Ordu Komutanı Mustafa Kemâl Paşa, 26 Ekim 1918’de Halep kuzeyinde İngiliz Ordusunun taarruzunu durdurmuş. Aynı tarihte Halep mutabakatı ile Türkler ile Araplar arasında Emperyalist işgale karşı ortak hareket etme ahdi ilan edilmiş. Son Türk askerini katleden Araplarla böyle bir ahdin yapılması mümkün müdür? Şimdi bütün bu tarihi gerçekler ortadayken bir fantom Amerikalı hemşirenin yalanları üzerinden Arap düşmanlığı yapmak Amerikalı, İngiliz, İsrailli ve Türkçe konuşan ahmaklara yakışabilir ama Türk’e yakışmaz.

İKTİBAShttps://www.facebook.com/BanuAVAR/posts/1825684720774866

Not: Bu iktibastaki fikirler yazara ait olup, Adımlar’ın ideolojik ve siyasi anlayışına zıt görüşler sitemizi bağlamaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: