TERKEDİLEN ŞEHİD

TERKEDİLEN ŞEHİD

 

Ardahan’ın Çıldır ilçesi Gölbelen köyünden Burak Beşdaş, vatanî görevini yaptığı esnada, Haçlı Amerika işbirlikçisi etnikçi-bölücü teröristlerce gerçekleştirilen saldırı neticesi Diyarbakır’da şehit oldu. Şehit Burak Beşdaş’ın cenazesi, ikindi namazını müteakiben İstanbul Pendik 15 Temmuz Şehitler Camii’nden kaldırıldı.

Adımlar dergisi mensubu olarak, ABD uşağı etnik bölücü Kürtçülere karşı mücadele eden ve bu uğurda canını kaybeden diğer askerlerimiz gibi Burak için de son vazifemiz yapmak üzere 15 Temmuz camiine doğru yola çıktık. Camie yaklaşmaya başladıkça bir gariplik hissi oluştu. Vakit yaklaşmış olmasına rağmen, önceki cenazelerde cami yolunu kontrol altına alan ve park yapılmasına müsaade etmeyen trafik polisleri yoktu. Camiye mesafe olsa da ilk bulduğum boş yere arabayı bıraktım. Yürümeye başladık; diğer şehid cenazelerine göre hiç trafik ve kalabalık gözükmüyordu. Avluya girişler her zaman üst aramasından geçerek olurdu bugün o da yoktu. Görevli askerler şehidin baş ucunda nöbet tutuyordu. Her zamanki polis kalabalığına nazaran neredeyse hiç polis yoktu diyebilirim. Halktan 1000 kişilik bir kalabalık vardı, çoğu da kendi memleketlileri. İlk defa namazdan önce şehidin huzuruna kadar gidebildim, çünkü hiçbir görevli yoktu. Tabiî ki her zaman şehid cenazelerinde hazır olan bakan ve milletvekillerini gözüm aradı. Onlar da yoktu veya ben göremedim. Demek ki bundan önceki güvenlik tedbirleri onlar içindi. Olabilir tabiî ki yetkili birileri varsa güvenlik arttırılır. Her zaman dikkatimi çekmiştir, kimler şehid cenazesine çelenk gönderir bakarım ama bugün bakınca şok oldum. Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, AKP ve MHP teşkilatlarının çelenkleri bugün yoktu. Türk Silahlı Kuvvetleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sendikalar ve Ardahan derneklerinin çelenkleri… Ama devlet yetkililerinden ve AKP ve MHP teşkilâtlarından hiçbirinin çelengi yoktu. Ben de çelenkleri videoya kaydederken, hemen birileri devreye girdi ve daha cenaze namazı kılınmadan çelenkler üzerindeki isimler kaldırıldı.

Askerler her zaman tören yürüyüşü şehidi top arabasına taşır, öyle götürülürdü. Bugün sadece tören yürüyüşü ve bir cenaze arabası; sadece bu kadar… Basit bir tören, hatta imam bile devamlı tekbirleri tekrarlarken bugün kısa kesilmesi iyice dikkatimi çekti. Bir de bu törenlerde Itrî’nin tekbirinin söyleneceği açıklanmıştı, o da yoktu.

Aklıma tabiî ki birkaç soru takıldı. Benim için şehidin veya ailesinin siyasî görüşü hiç önemli değildir, ben vazifesine bakarım ki siyasî görüşü hakkında da hiçbir bilgi edinmedim, sadece gördüklerim ve hislerim bende oluşan soruların sebebidir…

  1. Devlet yetkilileri yok diye mi hiçbir güvenlik tedbiri alınmamış ve gereken bayraklı süsleme yapılmamıştı. Çelenkleri onlar mı göndermemişti yoksa birileri mi koymamıştı? Cenaze Pendik belediyesinden kalktığı hâlde Pendik belediyesinin bile çelengi yoktu.
  2. Neden devlet yetkileri yoktu; her zaman bakan milletvekilleri olurdu bugün niye yoktu? Pazar tatil günü diye mi yoksa daha önemli işleri mi vardı?
  3. Yoksa aklıma gelen en kötü soru, gelen çelenklerden çıkardığım, şehid ailesi AKP’li değil diye mi bu eksiklikler vardı? Tabiî ki ailenin siyasî görüşünü bilmediğimi tekrar belirteyim ama bu çifte standartlı uygulama şehidlere de mi yapılıyordu?

Artık karar sizin. Benden bu yanlışı dile getirmek, karar sizin.

Şehidimiz Burak BESDAŞ’a Allah’tan rahmet ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.

Şükrü KESKİN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: