ZEYTİN YASASINDA NABIZ YOKLANDI – Burcu CANSU

ZEYTİN YASASINDA NABIZ YOKLANDI – Burcu CANSU

Ankara’da Bakan Özlü başkanlığında zeytin sektörünün temsilcileri ile yapılan toplantı, bir kez daha “Zeytin Yasası’nda bir değişiklik mi?” planlanıyor sorusunu gündeme getirdi.

AKP hükümetinin gündeme getirdiği, “Zeytinliklerin madencilik ve endüstriyel tesisler için yapılaşmaya açılmasına izin veren yasa tasarısı” tepkiler üzerine Haziran 2017’de geri çekildi. Ancak zeytin sektörünün temsilcilerinin, zeytin üreticilerinin ve kamuoyunun baskısı ile rafa kaldırılan Zeytin Yasası’ndaki değişiklik, AKP’nin gündeminden tam olarak çıkmış değil. Son günlerde yasanın hükümet tarafından yeniden ele alınacağı konuşuluyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda yaşanan telaş ise iddiaları doğrular nitelikte.

Bakan güven vermedi
BirGün, geçen günlerde Ankara’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Bakan Faruk Özlü Başkanlığında zeytin sektörünün temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştiği bilgisine ulaştı. Edindiğimiz bilgilere göre Bakan Özlü, temsilcileri “Zeytinciler olarak sizleri dinlemek istiyorum” diyerek davet etti. Ancak toplantı çok da öyle ilerlemedi. Toplantı sonrasında ise sektör temsilcilerinin kaygıları daha da arttı. Bakanlığın zeytinlikler ile ilgili bir değişiklik planladığı fikrine kapıldıklarını kaydeden sektör temsilcileri, “Bakan yasada bir değişiklik planlıyor olmasa bizleri neden Ankara’ya çağırsın? Bizleri dinleyerek nabız yokladı. Zeytin Yasası gündeme geldiğinde bir uzlaşı olup olmayacağına ilişkin bizleri değerlendirdi. Bakan bizleri kendi tarafına çekmeye çalışıyor ama bizler bunu asla kabul etmeyeceğiz. Zeytin Yasasında yapılan değişiklik zeytincinin ölüm fermanı demektir. Bizler ölüm fermanımızı kendi ellerimiz ile imzalamayacağız” diye konuştu.

Burcu CANSU

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/zeytin-yasasinda-nabiz-yoklandi-199924.html

Not: Bu iktibastaki fikirler yazara ait olup, Adımlar’ın ideolojik ve siyasi anlayışına zıt görüşler sitemizi bağlamaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: