HİJYENİK DOMUZ ETİ AFİYET OLSUN

HİJYENİK DOMUZ ETİ AFİYET OLSUN

Aslında mesele yeni değil, 10 yıldan fazla bir zamandır domuz eti kasaplık hayvan sayılıp, milletimizin bu hayvanın etini hijyenik şartlarda tüketebilmesi için de bir tebliğ yayınlanmış bunuyor.

Tebliği yayınlayan tarım ve Köy İşleri Bakanlığı.

Tebliğ başlığı: TÜRK GIDA KODEKSİ ÇİĞ KIRMIZI ET VE HAZIRLANMIŞ KIRMIZI ET KARIŞIMLARI TEBLİĞİ

TEBLİĞ NO: 2006/31

Tebliğ, Resmi Gazete’nin 7 Temmuz 2006 tarihli nüshasında yayınlanmış.

 

Yüce AKP hükümeti ki o zaman Başbakan Erdoğan, Türk milletinin domuz eti yemesini öngörmüş ve bunun için de bu tebliği yayınlayarak, domuz ve sair kasaplık hayvanların etini nasıl yiyeceğimizi anlatıp, domuz ve sair kasaplık hayvanların etlerini sıhhi şartlara uygun olarak yememizi temin etmeye gayret göstermiş.

Tebliğin amacını da zaten şöyle izah buyurmuşlar:

MADDE 1– Bu tebliğin amacı, çiğ kırmız et ve hazırlanmış kırmızı et karışımlarının tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması ve işlenmesi ile ambalajlama, muhafaza, depolama, taşıma ve pazarlamasını sağlamak üzere özelliklerini belirlemektir.

Amaçtan sonra bizi alakalandıran bir diğer husus da hukuki dayanağın izah edildiği 3. Madde ki şöyle diyor: Bu tebliğ, 16/11/1997 tarihli ve 23172 mükerrer sayılı resmi gazetede yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne göre hazırlanmıştır.

Yani aslında domuz eti yenmesinin yolunu 28 Şubatçılar açmış ama AKP de 28 Şubat rejiminin, “Türk milleti domuz eti yemelidir!” kararına sahiplenip, 28 Şubat’ın izinde yürümeye devam etti ve ediyor da.

Türk milletinin yiyebileceği kasaplık hayvanların neler olabileceği de “Tanımlar”ın yapıldığı 4. Maddede izâh ediliyor ki şöyle:

MADDE 4 – (1) Bu tebliğde geçen;

  1. Kasaplık hayvan: Büyükbaş, küçükbaş hayvanlar ve diğer kasaplık hayvanları,
  2. Büyükbaş hayvan: Sığır, manda ve deveyi,
  3. Küçükbaş hayvan: Koyun ve keçiyi,

ç) Diğer kasaplık hayvanlar: Domuz, yaban domuzu, at ve tavşanı,

Tanımlamalar devam ediyor ama bu kadarı yeter herhalde…

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: