DİPLOMATİK SKANDAL: KATAR, İSRAİL VE TÜRKİYE RUSYA’YA RÜŞVET TEKLİF ETMİŞ… – Ertuğrul HORASANLI (Harun YÜKSEL)

DİPLOMATİK SKANDAL: KATAR, İSRAİL VE TÜRKİYE RUSYA’YA RÜŞVET TEKLİF ETMİŞ… – Ertuğrul HORASANLI (Harun YÜKSEL)

Merhum ağabeyimiz Harun Yüksel’in farklı müstearlarla kaleme almış olduğu yazılarını paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün Ertuğrul Horasanlı müstearıyla kaleme almış olduğu bir başka yazısını paylaşıyoruz:

 

 

DİPLOMATİK SKANDAL: KATAR, İSRAİL VE TÜRKİYE
RUSYA’YA RÜŞVET TEKLİF ETMİŞ…

Ertuğrul HORASANLI (Harun YÜKSEL)

 

Dünyadan Batı’nın dezenformasyon süzgecinden geçmemiş haberlerin alınabileceği nadir kaynaklardan biri olan Yakındoğu Haber Sitesi çok ilginç bir habere imza attı… (1) 

Bu haberi AB-D medyasında okumanız ve görmeniz imkânsız… 

New York’taki BM binasında Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin ile Katar Başbakanı Hamad bin Casim’in BM Güvenlik Konsey’inde AB-D ve İsrail’in çıkması için bütün güçlerini kullandıkları Suriye işgali’nin ilk basamağı olacak karar tasarısının oylanmasından hemen önce yaptıkları iğrenç bir rüşvet teklifi görüşmesini açıklayan haber, şöyle başlıyor: 

[El Alem televizyonunun haberine göre Suriye yönetimine yakınlığıyla tanınan Lübnanlı eski parlamenterlerden Nasır Kandil, Arap Birliği ile Batılı ülkelerin Suriye’ye yönelik hazırladıkları karar tasarısının oylanması öncesinde Katar Başbakanı Hamad bin Casim ile Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin’in BM binasında yaptıkları tartışmanın ayrıntılarını açıkladı.] 

Lübnanlı eski parlamenterlerden Nasır Kandil’in bizzat şahitlik ettiği anlaşılan bu görüşme sırasında Katar Başbakanı Hamad bin Casim, Rusya’yı veto fikrinden caydırmak için Vitali Çurkin’e önce bu karar tasarısının askerî bir müdahaleyi kapsamadığını iddia ediyor… 

Muahatabının kendisimi keriz yerine koymaya çalıştığını derhal anlayan tecrübeli diplomat,

Çok açık çok net bir karşılık veriyor: 

– “Libya için başlangıçta öngörülen askeri müdahale değildi. Fakat siz ve müttefikleriniz Güvenlik Konseyi kararını ve tüm değerlendirmeleri çiğnediniz ve kendi planınızı uygulamak için Libya’da yıkıcı bir savaşa girdiniz. Ancak şunu unutuyorsunuz. Asya artık Afrika değil ve biz Asya’daki güç dengesine zarar verecek her türlü karara karşı olacağız. Çünkü bu sizin onu istismar etmenize sebep oluyor. Siz, Suriye’yi ve onun ordusunu yok etmek istiyorsunuz; ancak biz böyle bir şeye izin vermeyeceğiz!” 

AB-D’nin sözcüsü olarak Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin’i böyle kandıramayacağını anlayan Katar Başbakanı Hamad bin Casim hemen lâfı rüşvet istikametine döndürüp şu çirkin teklifi yapıyor: 

– “Suriye’nin ve Beşşar Esed’in Rusya’nın vetosuna ihtiyacı yok; çünkü Suriye’ye yönelik bir askeri müdahale kararı verilmedi. Ama bu karar, Güvenlik Konseyi’nden çıkarsa, Arap ülkeleri önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolar bütçe ayırdıkları silah ithalatı konusunda programlarını değiştirmeye hazırdır. Bu çerçevede bu bütçeden 10 milyar dolar Rusya’dan silah ithal etmek için ayrılacaktır. Halbuki şu an Rusya’nın Suriye’ye sattığı silah 1.5 milyar doları bulmuyor.” 

Herkesi kendisi gibi paraya tapan ve para için her şeyi yapabilen zanneden ahlâksız Başbakan’ın sözlerindeki çirkinliği hemen farkeden Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, muhatabının sözünü keserek bütün diplomat adaylarına ders olarak okutulacak güzellikteki şu cevabı veriyor: 

– “Sizin Rusya’nın tutumunu yanlış yorumladığınızdan eminim. Eğer biri size Rusya’nın Suriye ile ilişkilerinde pazarlığa hazır olduğunu söylemişse kuruntuya kapılmıştır. Tutumumuzun jeopolitik boyutunu kavramamış demektir. Bize sunduğunuz bu açık rüşvet, iyi bir teklif değil ve bizim siyasi çerçevemize uymaz.” 

Bu kadar… 

Bu sözleri diplomatik nezaket zarfından çıkarıp açıkça tercüme etmek gerekirse Rus diplomat ahlâksız işbirlikçi Katar Başbakanı’na şunu söylemiş oluyor: 

– “Sen o 8,5 milyar dolarlık rüşvetini, kıvır kıvır da münasip bir yerine sok!” 

İşte tam bağımsız bir devletin haysiyetli diplomatı böyle olur… 

Böyle olmayanlar, olamayanlar, böyle olmayı hayal bile edemeyenler… 

Diplomasiyi küresel güçlerin taşeronluğuna, özel ulaklığına indirgeyenler… 

Diplomat olsalar ne olur? 

Diplomatların başındaki bakan veya başbakan olsalar ne olur? 
Uluslararası ilişkiler konusunda, master, doktora tezleri yazsalar, Üniversitelerin uluslar arası hukuk kürsülerinde hocalık yapsalar ne olur? 

Diplomasi kendi halkının, vatanının, devletinin bağımsızlığını, hak ve çıkarlarını korumak için yapıldığında diplomasidir… 
Küresel güçlerin hak ve çıkarlarını korumak için yapılan şeye diplomasi denmez… 

Taşeronluk denir… 

İşbirlikçilik denir… 

Tetikçilik denir… 

Ama diplomasi asla denmez… 

Neyse biz habere dönelim… 

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin’den fırçayı yiyen İşbirlikçi Katar Başbakanı bu defa lâfı başka bir tarafa kıvırıyor: 

– “Bizim değerlendirmemize göre eğer siz isterseniz Beşşar Esed, karar taslağı doğrultusunda iktidarın barışçı bir şekilde devredilmesine karşı koyabilecek güçte değil…” 

Diye söze başlıyor ama Vitali Çurkin, karşısındaki arsız-yüzsüz işbirlikçinin sözünü ağzına tıkayıp şu cevabı veriyor: 

– “Sizin vardığınız sonuç, önceki değerlendirmeniz gibi yanlış. Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye askeri müdahalenin zeminini oluşturan bu karar taslağını kabul etmeyen biziz.” 

Tecrübeli diplomatın bu sözlerini diplomatik nezaketinden soyarak günübirlik dile taşırsak: 

– “Siz beni ve Rusya’yı kendiniz gibi işbirlikçi bir taşeron zannetmeyin. Biz bu kararı Suriye’yi korumak için değil Rusya’nın hak ve çıkarlarını korumak için veto edeceğiz.” 

Anlamına geldiğini görürüz… 

İşbirlikçi taşeron Başbakan’a bu fırçalar vız geliyor… 
Çünkü adam arsız, yüzsüz bir ahlâksız… 

Rüşvetin dozunu arttırıp, “Esad muhalifi” diye pazarlanan emperyalist işbirlikçisi çetenin başı Burhan Galyun’un, “Rusya’nın Akdeniz’deki nüfuzunu ve Suriye’deki imtiyazlarını garanti etmeyi öngören bir anlaşma imzalamaya” hazır olduğunu söylüyor. 

Tecrübeli Rus diplomatın buna cevabı da şu oluyor: 

– “Siz Galyun’la Libya’daki petrol kuyuları için Amerikalıların, İngilizlerin ve Fransızların katılımını öngören anlaşmaya benzer bir anlaşma mı imzaladınız? Yoksa bu anlaşma doğalgazın; Kızıldeniz, Hayfa, Beyrut ve Banyas’a naklini de içine alacak şekilde daha mı kapsamlı? Sizin Humus konusundaki ısrarınız İran-Rusya gaz boru hattı projesinin bu bölgeden geçiyor olmasından mı kaynaklanıyor?” 

Bunun günlük dildeki karşılığı da şöyle: 

– “Biz sizin neyin peşinde olduğunuzun, bunun için neler çevirdiğinizin farkındayız, bizi enayi yerine koymaya kalkıp da asabımızı bozmayın!” 

Ve şöyle devem ediyor: 

– “İsrail, Rusya’ya, Suriye ve Lübnan arasındaki bölgedeki projelerini üstlenmemiz karşılığında Akdeniz’deki tartışmalı bölgede doğal gaz sondajı anlaşması teklif etti. Türkler de bu konuda daha açık davrandı ve aynı anlaşmayı bize teklif etti. Onlar bizim payımızı arttırmak için sizi bir kenara bıraktı. Ama Rusya bu tekliflere de karşı çıktı.” 

Yani: 

– “Senden önce İsrail ve Türkiye bize geldi seninkinden daha büyük rüşvetler teklif etti ama biz onları da elimizin tersiyle ittik; boşuna nefesini tüketme. Bu kapıdan sana kemik yok!” 

Rus elçisini ikna edemeyeceğini anlayan işbirlikçi taşeron Hamad bin Casim son silahı olan tehdidi ateşliyor: 

– “Görülüyor ki konuşmanın faydası yok. Siz, Arap ülkelerinin kararını başarısız kılmakta kararlısınız ve Araplara savaş açıyorsunuz. Arapların kaybetmesi için karar vermişsiniz. O halde bu tutumunuz karşısında ağır bedel ödeyeceksiniz!” 

Bu kuru sıkı tehdide “Vaaaay!” demeden önce Rus elçisinin şu harika cevabını bir okuyun: 

– “Ben, Suriye Temsilcisi Beşşar Caferi ile tutumumuzu koordine etmek için görüşmeye gideceğim. Ancak gitmeden size şunu bildirmek istiyorum. 200 yıl önce Rus gemileri Körfez’de yüzerken Katar haritada yoktu. Şunu aklınızdan çıkarmayın tarih bazen ironik bir şekilde tekrar edebilir. Bu komedinin kahramanı olmaya çalışmayın; çünkü şu anki dramda gülmeye yer yok!” 

“Vaaaay!” işte buna denir… 

Diplomatlık da diplomasi de böyle bir şeydir… 

Yoksa… 

Mikrofonlar önünde “Biz Arap ligiyle birlikte şöyle yapacaaaz. Uluslaraarsı toplumla böyle yapacaz.” Lâflarını bir sakız gibi çiğneyip dururken; kapalı kapılar ardında ülkenin doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını Küresel çete AB-D adına Rusya’nın cebine rüşvet olarak koymaya kalkmaya diplomasi denmez… 

Onun adı başka bir şeydir… 

Dipnot:
1- Haberin tamamını şu linkten okuyabilirsiniz: 
http://www.yakindoguhaber.com/HD9863_rusyadan-katara-net-mesaj–bu-komedinin-kahramani-olmaya-calismayin.html 

Ertuğrul HORASANLI (Harun YÜKSEL)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: