SEÇİMLER BİTTİ, YENİ BİR SAYFA AÇALIM!

SEÇİMLER BİTTİ,  YENİ BİR SAYFA AÇALIM!

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ziyareti öncesinde ARD televizyonuna verdiği röportajda, Almanya ile ilişkilerde gerginliğe artık gerek kalmadığını, seçimlerin bittiğini, geçmişi unutup artık yeni bir sayfa açılması gerektiğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya giden Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Angela Merkel ile bugün yapacağı görüşme öncesinde Alman birinci televizyon kanalı ARD’nin Tagesthemen programına özel bir röportaj verdi. Yıldırım ARD sunucularından Pınar Atalay’ın sorularını yanıtladı.

YÜCEL’İN SERBEST BIRAKILACAĞI İMASI

Atalay’ın bir yıldır Türkiye’de cezaevinde olan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in ne zaman serbest bırakılacağı yönündeki sorusuna Yıldırım, “Bu kararı ben vermiyorum. Mahkemeler kararı verecek. Umarım kısa süre içinde serbest kalır. Ben kısa süre içinde bir gelişme olacağı kanaatindeyim” yanıtını verdi.

ARD sunucusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ben görevde kaldığım sürece, Deniz Yücel serbest bırakılmayacak” yönündeki sözlerini hatırlatarak, “Ancak diğer yandan gerçekten de Peter Steudtner örneğinde olduğu gibi davayı hızlandırma seçeneğine sahipsiniz. Bu ikisi nasıl oluyor da birbiriyle uyuşuyor?” şeklindeki sorusu üzerine şöyle konuştu:

“Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk devletlerinde davaları mahkemeler görür. Mahkemeler karar verir. Bizler hisssettiklerimizi, düşündüklerimizi söyleyebiliriz. Ancak kendimizi mahkemelerin yerine koyamayız.”

SEÇİM ÜZERİ BİRBİRİMİZE BİRAZ YÜKLENDİK

Başbakan Merkel’le bugün yapacağı görüşmede bütün konuları görüşeceklerini söyleyen Yıldırım, “Almanya’da seçim oldu. Seçim öncesinde her iki taraf birbirine biraz yüklendi. Ama seçim bitti. Şimdi yeni bir sayfa açmanın vakti geldi. Ben böyle düşünüyorum. Sayın Merkel’le tüm konuları hiç sansür yapmadan konuşmayı amaçlıyorum, düşünüyorum. Ve biz şunu söylüyoruz: Almanya Avrupa’nın belkemiği. Türkiye bölgenin belkemiği. Dolayısıyla Avrupa’yla, Almanya’yla Türkiye ilişkileri sadece AB-Türkiye ilişkileri için değil, aynı zamanda dört milyona yaklaşan soydaşlarımız açısından da önemlidir. Ve yeni bir sayfa açalım. Geçmişi unutalım, önümüze bakalım, ilişkilerimizi daha da geliştirelim” dedi.

HAÇLILAR NEREYE GİTTİ?

Biz de soralım, hani bunlar Haçlı zihniyetiydi?

Seçim sürecinde birbirlerine biraz yüklenmişler. Yani aslında kendileri için Haçlı filân yokmuş. Sadece oy almak için söylenmiş sözlermiş…

Tam da söylediğimiz gibi, Beştepe ve çevresi bizi hiç yanıltmıyor.

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: