ÖZBOLAT’IN AİLESİ YENİDEN YARGILAMA İSTİYOR

ÖZBOLAT’IN AİLESİ YENİDEN YARGILAMA İSTİYOR

İBDA-C davasından 23 yıldır hapiste bulunan ve tutuklandığında 22 yaşında olan Cihat Özbolat’ın ailesi, çocuklarına yeniden yargılanma hakkı tanınmasını istiyor.

Cihat Özbolat, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi sırasında şehit olan Halil Kantarcı ile aynı dosyadan yargılandı. Söz konusu dava kapsamında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükmü uyarınca 23 yıldır cezaevinde tutulan Özbolat’ın ailesi, yeniden yargılama talep ediyor.

Ağabey Özkan Özbolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1995’te iş yerlerine yapılan operasyonla 2 kardeşi ve 30’a yakın çalışanlarıyla gözaltına alındıklarını söyledi.

Kendisi ve diğer kardeşinin daha sonra serbest bırakıldığı ancak Cihat Özbolat’ın tutuklandığını aktaran Özbolat, kardeşi ve onun arkadaşlarının Şişli’deki Sabancı Center önündeki boş araziye bomba koymakla suçlandığını anlattı.

“Emniyetin ‘olay yok’ yazısına rağmen ceza aldılar”

Buna ilişkin davada mahkemenin, olayın gerçekleşip gerçekleşmediğini Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne sorduğunu aktaran ağabey Özbolat, şunları kaydetti:

“İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden gelen yazıda ‘Konuyla ilgili olarak yapılan kayıtlarımızın tetkikinde ve müdürlüğümüz Levent Karakol Amirliği’nin kayıtlarının tetkikinde belirtilen tarih ve yerde böyle bir olayın olmadığı anlaşılmış olup, karakol cevabi yazı ilişikte sunulmuştur.’ ifadeleri yer almasına rağmen, mahkeme ceza kesti. Aynı davada bir meyhaneye saldırı ve örgüt adına haraç toplama gibi iddialar da yer alıyordu. Meyhane sahibi Cihat için, ‘Mahallemizin çocuğudur bizden para almadı’ demesine rağmen, 2 No’lu DGM’nin heyeti, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkında yakalama kararını kaldıran eski Yargıtay 1. Ceza Dairesi Başkanı Şerafettin İste, Balyoz davası hakimi Zafer Başkurt, Cihat’a cezayı verdi.”

“Emniyette Gülen propagandası”

Özkan Özbolat, gözaltına alındıklarında polislerin kendilerine “Fetullah Gülen’in peşinden gitmiyorsunuz da bu adamın peşinden niye gidiyorsunuz?” dediğini belirterek, “Polis dükkanı bastığında 30 kişi vardık. Kuyumculuk yapıyorum, 30 kişiyle birlikte götürdüler bizi. Yanımızda çalışan çocuklarla götürdüler, hatta 13 yaşında bir çocuk da vardı. ‘Bunu niye alıyorsunuz, bunun yaşı 13.’ dediğimiz zaman, polisler, ’13, 13, 26 eder, bir şey olmaz’ dediler.” ifadelerini kullandı.

Özbolat, suçsuz olduğunu, kimseye bir fiske dahi vurmadığını belirttiği kardeşinin 15 gün gözaltında tutulduğunu, bu sırada işkence gördüğünü ifade etti.

“Bu insanlar o zamandan tezgahı kurmuşlar”

Kardeşine “kumpas” kurulduğunu dile getiren Özbolat, şöyle konuştu:

“Bizim mahkememizi gören hakimlerin 3 ya da 4’ü meslekten atıldı. Mahkemenin savcısı Zekeriya Öz’dü. Cezayı isteyen oydu. Biz o zamanlar Zekeriya Öz’ü bilmiyoruz ki kim olduğunu. Bu insanlar o zamandan tezgahı kurmuşlar. Hiçbir Müslüman’ın, İslami cemaatlerin hiçbirinin içeriye düşüp de kurtulma ihtimali yoktu. İçeri giren mahvoluyordu.”

Özbolat, kardeşinin yeniden yargılanmasını istediklerini anlatarak, “Çıksın artık bu insanlar. Sadece benim kardeşim yok ki bir sürü kardeşimiz var. İçeride yatan her kesimden Müslüman var. Bildiğimiz bazı insanlar var, 17 yaşında, 20 yaşındaydı. Kur’an-ı Kerim öğreten hocalar var hapiste tutulan. Adam 24 senedir yatıyor.” dedi.

“Bahçeden eve gelişini görmek istiyorum”

Anne Hediye Özbolat ise oğlunun terbiyeli, mazlum, efendi bir karaktere sahip olduğunu anlattı.

Oğlunun haksız yere 23 senedir hapiste kaldığını dile getiren anne Özbolat, “6 cezaevi gezdim. Metris, Niğde, Bandırma, Eskişehir, Kırıkkale ve Kandıra cezaevlerine gittim. Artık yeter. 8 senesi daha var. 79 yaşına gelmişim. Bir hafta da olsa çocuğumla kalmak isterim. Evime gelip ona bir çay vermeyi, bir yemek vermeyi isterim. Genç yakışıklı biriydi, şimdi beyaz saçlı, orta yaşlı biri oldu. Camdan baktığım zaman bahçeden eve gelişini görmek istiyorum.” diye konuştu.

Anne Özbolat, oğluna gözaltına işkence yapıldığını belirterek, “Oğluma sorunca ‘Anne sana anlatamam, haya ederim söylemem sana.’ dedi. Kolay bir şey değil, çok zor. Biz bu işi FETÖ’nün yaptığını bilmiyorduk. Yeni yeni anlamaya başladık. FETÖ de belasını bulur inşallah. Onların benim evladımın hayatını yakmaya hakları yoktu. 30 yıl verdiler, adam öldürmemişti, kimseye zarar vermemişti.” diye konuştu.

Kenan IRTAK

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/28-subat/ozbolatin-ailesi-yeniden-yargilama-istiyor/1072377

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: