CUMHURBAŞKANI ÇAĞRILARA SES VERDİ: “28 ŞUBAT İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR!”

CUMHURBAŞKANI ÇAĞRILARA SES VERDİ:  “28 ŞUBAT İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR!”

CUMHURBAŞKANI ÇAĞRILARA SES VERDİ:

28 ŞUBAT İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR!”

 

Afrika gezisi sırasında gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “28 Şubat döneminde kumpaslarının mağduru olan insanların özgürlüklerine kavuşmaları veya iade-i itibarlarının sağlanması için yeniden yargılama gibi bir süreç başlayacak mı?” şeklindeki suale cevaben, “Bu konu ile ilgili Adalet Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışma var. Ama bu ne zaman neticelenir, bu tabii ki yargı meselesi. Bunu şu an benim söylemem mümkün değil. Biz arkadaşlarımıza, ‘Bu konuda adaletin tecellisi için bir yasal çalışma yapın’ dedik. Şu anda Adalet Bakanlığı’nda böyle bir çalışmayı arkadaşlarımız yürütüyorlar.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

28 Şubat sürecinde esir edilen Müslümanların serbest bırakılması yolunda birçok çağrı yapılmış ve bu mağduriyetlerin giderilmesi için birçok basın açıklaması ve bildiri yayınlanmıştı.

Kumandan Mirzabeyoğlu’nun yapmış olduğu açıklama ise özellikle dikkat çekmişti.

Kumandan Mirzabeyoğlu’nun açıklaması şöyleydi:

NİSYAN-I EBED: Ebedi unutmak… Bir Müslüman’ın Allah’a hesab vereceği günü unutması sözkonusu olamaz. Cennetmekân Abdülhamîd Han’ın, Mabeyn Başkâtibi Tahsin Efendi’nin bir pusulayı vermeyi unutması ve durumu “Nisyan, nisyan efendim!” mazeretiyle bildirmesi üzerine bir sözü vardır: “İnsanlar, nisyanı mazeret diye kullanıyorlar, bilmezler ki en büyük suç, nisyandır!”… Bugün, 28 Şubat mağdurlarından bahsediliyor. O zihniyetin mahkumları hâlâ zindanlarda yatan, o zihniyetin öncesinde ve sonrasında mazlumu, mağduru ve direnmiş olan kahramanları; onları unutmak hiç yakışmıyor! 28 Şubat balonunun patlatıldığı bu günde, sönmüş yangına tükürmeyle iş yapıyor gibi görünmek yerine, bu mazlum, mağdur ve kahramanların durumuna el atmak farzdır; bugünün muzafferlerini taçlandıracak bir iş de budur; onları, bugünün de mahkûmu yapmamak… “Son 28 Şubat olsun!” diye kolları sıvayanlara, katılanlara ve katılacak olanlara, “Hatadan dönenlere altundan köprüler yapmak lâzım!” diyeceklerimize, sahici SELÂM olsun! AFRİN kahramanlarımıza da!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada bir çalışmadan bahsediliyor ve bu çalışmanın bir yargı meselesi olduğu da ifade ediliyor.

Bu “yargı meselesi”ne gelince…

Hatırlanacağı üzere, Alman Şansölye Merkel ile yaptığı görüşmelerin ardından Başbakan Binali Yıldırım, Alman casusu ve darbeci olarak tutuklanan gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılmasının da bir yargı meselesi olduğunu beyan etmesinin üzerinden 24 saat geçmemişken Deniz Yücel apar-topar serbest bırakılmıştı.

Ve yine, 15 Temmuz kalkışmasına karşı koyan kişilerin, bu karşı koyma eyleminden dolayı yargılanamayacakları da tek bir KHK ile ortaya konulmuştu.

Şimdi ise mesele, 28 Şubat darbe sürecine karşı koyan veya “o zihniyetin” şu veya bu şekilde hedefi olanların serbest bırakılmasıdır. Bu konuda, Başbakan Binali Yıldırım’ın Deniz Yücel serbest bırakılmadan önce ifade ettiği, “süreci hızlandırma” kavramını da hatırlatmak isteriz.

Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: