“BOP” İLE “FIRAT’IN DOĞUSU”NUN MANİDAR İLİŞKİSİ! – Ahmet TÜRK

“BOP” İLE “FIRAT’IN DOĞUSU”NUN MANİDAR İLİŞKİSİ! – Ahmet TÜRK

ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, “Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırları değişecek, buna Türkiye de dâhil” ifadesiyle başlayan analizlere kaynak teşkil eden The Washington Post gazetesinde yer alan makalesinin yayın tarihinden üç sene sonra ABD Ordusu’nun resmi yayın organında bir harita yayınlandı.

Haziran 2006’da Albay Ralph Peters imzalı yayınlanan yukarıdaki harita, orijinal adıyla Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi bilindik adıyla Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) hedeflemesini gösteriyordu… Bu harita o yıllarda İtalya’da NATO toplantısında Türk subayları önünde teşhir edilmiş ve subaylarımız toplantıyı terk etmişlerdi…

Hâlâ bazı kesimler bu projeyi üçüncü sınıf komplo teorisi şeklinde niteleyerek (bilhassa eş başkanlık itirafları sonrasında) hafife alsa da; önce Irak, sonra Arap Baharı, ardından Suriye aşamalarıyla, bu proje  (zamanlama bakımından hedeflemeler tutturulamasa da) tıkır tıkır işletiliyor!

Bu meşhur BOP haritasına baktığımızda, konjonktürle de uyumlu olarak en dikkat çeken hususun; Kürdistan olarak ayrılan bölgenin Suriye kısmındaki parçasının, bugün CENTCOM/YPG hâkimiyetindeki Fırat’ın doğusu olduğunu görüyoruz!

Yani CENTCOM’un Fırat’ın doğusundaki varlığı, orada ilk etapta Kürt ismi taşımayacak şekilde bir garnizon devletçiği kurma çalışmaları, sahadaki işbirlikçileri en önemlisi Irak ve Türkiye üzerinde “rezerv alanlar” oluşturacak stratejiler üretmesi kesinlikle tesadüfî değil!

Bu haritaya göre bu proje sürecini işletenlerin öncelikli hedefleri hakkında verebileceğimiz en isabetli hüküm, CENTCOM/YPG’nin Fırat’ın doğusundaki hâkimiyetlerini sağlamlaştırmak.

Şu anda bölgeyle alakalı üretilen stratejik düşüncelerin en revaçta öngörüsü Akdeniz’e dek uzanacak bir “Kürt Koridoru” mimarisi ise, bu haritaya göre öncelenmiyor!

&

Dedik ya, ABD ve müttefiklerinin öncelikli hedefleri Fırat’ın doğusunda “tam” egemenlik sağlamak… Bu doğrultuda Fırat’ın doğusunda; Dereke, Sabah el-Hayr, Ayn İsa, Til Semen, Tabka, Celebiye, Herb Heşk, Miştanur Tepesi, Sırrin, Tanf, Til Temir ve Menbiç olmak üzere, askerî-lojistik- radar/izleme istasyonu ve istihbarî amaçlı toplam 12 askeri üs kurulmuştur.

Diğer yandan Fırat’ın doğusundaki bu üslerde Fransız ve İngiliz özel askerî birlikleri de konuşludur. Ne hikmetse CENTCOM, bu Fransız ve İngiliz özel askerî birliklerini Türkiye sınırına en yakın bölgelerde ihdas edilen üslerde konuşlandırmıştır!

&

Bir önceki yazımızda Türkiye’nin ABD’ye; YPG’lilerin Fırat’ın doğusuna taşınması şartıyla, Menbiç’te stratejik ortalık önerisi iletmesini “Türkiye’nin CENTCOM’un Fırat’ın doğusundaki yapılanmasına “meşrûiyet” ürettiği ve bu statüye “râzı” olduğu anlamına geldiği...”  şeklinde yorumlamıştık.

Oysa… Türkiye’nin; genelde Fırat’ın batısındaki, özelde Menbiç’teki YPG/PKK’lıların CENTCOM güdümündeki Fırat’ın doğusuna taşınması ve Fırat’ın batısına geçmemesi yönündeki önerisi, mevcut tehdit ve tehlikeleri ortadan kaldırmıyor! Çünkü BOP mucibince Suriye’nin kuzeyinde müstakbel Kürt devleti için vaat edilen yer, zaten Fırat’ın doğusundaki topraklar!

Hülasa,

Maalesef ABD ile Suriye merkezli müzakere trafiği ve süreci işletildiğinden beri, Suriye politikalarımızı sevk ve idare edenlerin dillerinden düşmeyen ve tehdit algılamalarında ilk sırada yer alan “Fırat’ın doğusu” vurgusu “hassasiyetini” kaybetmeye başladı!

Oysa Sayın Erdoğan ve iktidar networkunun Fırat Kalkan Harekâtı’ndan beri şiddetini arttırarak dillendirdiği en iddialı çekirdek siyasî söylemi “Fırat’ın doğusundaki yapılanmaya asla müsaade edilmeyeceği” şeklindeydi…

Lakin ülkemize yönelik tehdit ve tehlike algılamalarını sadece Afrin-Menbiç-İdlib üçgeniüretiyormuş gibi “Fırat’ın doğusu” vurgusu ağızlara alınmaz oldu!

iki gün sonra (8-9 Mart) Suriye merkezli Türkiye-ABD müzakerelerinin ikinci ayağı Washington’da başlayacaktır. Küresel, bölgesel ve dâhilî politik süreçleri etkileyebilecek bazı dinamikleri harekete geçiren ABD, Ak Parti Hükümeti’ni Fırat’ın doğusu konusunda mutabakata ve işbirliğine zorlamaktadır!

Amerika’yla yapılacak olan bu toplantılarda, CENTCOM’a meşrûiyet ve rızâ üretebilecek hiçbir konu müzakere edilmemelidirYPG/PKK’ya toprak, derinlik, nüfus ve küresel askerî ittifak üreten; Türk Silahlı Kuvvetleri’ni önce küresel, sonra bölgesel uzlaşmalarla sınırlandırmaya çalışan CENTCOM’un; bölgedeki varlığı ve etkinliğini kesinlikle reddetmelidir.

Türkiye, siyaset kurumuyla ve silahlı kuvvetleriyle Fırat’ın doğusundaki CENTCOM etkinliğini önce sınırlamak, sonra ülke sınırlarımız dışından uzağa atmak için ne gerekiyorsa onu yapmalıdır.

Aksi halde Türkiye, ABD/CENTCOM nezdinde;  bölgesel denklemin içinde sürekli meşgul edilen, manipülasyon alanına dönüştürülmeye çalışılan, ekonomisi ve ordusu tedricen kısırlaştırılan nihayetinde Suriye sonrası “sıradaki ülke” haline getirilebilir!

Ahmet TÜRK

iktibashttp://www.turk1399.com/19-gunluk/blog/414-bop-ile-firat-in-dogusu-nun-manidar-iliskisi.html

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: