SAĞLIKLI YAŞAM: 5. ADIM – SU TÜKETİMİ

SAĞLIKLI YAŞAM: 5. ADIM – SU TÜKETİMİ

Hadis: “Dünyada da, âhirette de içeceklerin efendisi sudur”

Japon bilim adamı Dr. Masaru Emoto su üzerine yaptığı bir çalışmada, suların güzel söz ve seslere müsbet tepkiler verdiğini ortaya koymuştur. Çalışma, kötü söz ve sesle denendiğinde ise, su kristallerinin menfi şekil ve görüntüye kavuştuğuna şahid olmuş ve bunu fotoğraflamıştır. Bu deney ve çalışma, suyun her şeyden etkilenebildiğini göstermektedir.

Toprak altı ve üstü sularda çeşitli tepkiler ve reaksiyonlar oluşmaktadır. Bunlar iklim şartları, hava kirliliği, dış müdahale vs. durumlardan kaynaklanabiliyor. En doğal suyu bile kullanılamaz hale getiren insanoğlu, yine ticarî amaçlarla bizlere pazarlamaktadırlar. Evimizde içtiğimiz su ne kadar sağlıklı sizce?

Ambalajlanmış veya çeşme suyu veya damıtılmış suyun faydası?

Sudaki değişim bizim tüm fizikî ve ruhsal muvazenemize de direkt etki edici özelliğe sahiptir.

Bu etkiyi ortadan kaldırmak veyahut azaltmak da yine bizim elimizde.

Öncelikle, “günümüzde elde edebileceğimiz en doğal su nedir?” sorusunu cevaplayarak devam edelim: En doğal su elbette ki yağmur suyudur. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken bir husus var, köy gibi şehir hayatından uzak yerlerde yağan yağmur suları direkt olarak alınıp kullanılabilirse de, şehir hayatında en az yarım saat bekleyip sonrasında toplanabilir. Toplama işleminde doğal kablar kullanmaya gayret etmelisiniz. Plastik kullanmayınız. Muhafaza ederken de yine en güzeli cam kabları tercih ediniz.

Allah Resûlü, bazen yağmur yağdığında saçlarını açar ve beklermiş. Sahabe bunu sorduğunda şöyle cevap buyurmuş: “Yağmur damlalarının Allah ile ilişiği yenidir-tazedir.”

Kaynak suyu da mineral ve vitamin bakımından çok zengindir. Ancak bunlara da ulaşamayan, suyu dondurup süzerek içmelidir. Süzme işleminde kâsenin alt kısmında kalan suyu almayınız. Hiçbirine malik olamıyorsanız; bardaktan bardağa 15 defa boşaltın ve her boşaltırken besmele ve kuran ayetleri okursanız faydalı hale gelecektir.

Damacana sular ve diğer ambalajlı sular gerçekte sert ve ağırdır. Bunun sebebi uzun süre bekletilmeleridir. Bu tat algısını kırmak için nötralize edilirler, yani kimyalarıyla oynanır, bu gibi suların mineral dengesi bozuktur ve fayda yerine zarar vermektedir. Unutmamanız gereken bir şey daha paylaşalım. Allah Resûlü, her abdestten sonra 3 yudum su içer ve bunu tavsiye ederlerdi. O halde oradaki hikmete hürmeten su tüketiminizi de buna göre ayarlayabilirsiniz. Zaten her abdest sonu 3 yudum su içen artık suya pek ihtiyaç da hissetmez.

Normal zamanlarda su ihtiyacınızı karşılarken suyu 3 yudumda değil 3 solukta tüketiniz. Suyu dinlenerek içmek hem doyurucu olur, hem de şifa olur. Bir insanın günlük ortalama su tüketim ihtiyacı ortalama 2-3 bardaktır. İhtiyaç halinde bu miktar artabilir veyahut düşebilir. Su tüketiminde midenin boş olmasına ve tüketimden en az yarım saat sonra başka gıdalar alınabileceğini unutmayınız…

Mehmet Yavuz UÇUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: