BUGÜN SAĞLIK OCAKLARINDA GREV VARDI

BUGÜN SAĞLIK OCAKLARINDA GREV VARDI

Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın 2 Ekim 2018’de çalıştığı hastanede, hastası tarafından silahla vurularak öldürülmesi üzerine sağlıkta şiddet konusunda önleyici ve etkin adımlar atılması hususundaki talepleri dile getirmeye matuf,  İstanbul Aile Hekimliği Derneği’nin yapmış olduğu çağrıya istinaden, İstanbul’daki birçok sağlık ocağına “grev” afişleri asılarak hastalar tedavi edilmedi.

Sağlık ocakları önünde toplanan, uzun kuyruklar oluşturan hastalar, doktor olmaması sebebiyle muayene olamadan geri dönmek zorunda kaldı.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği, dün yapmış olduğu çağrıda İstanbul Tıp Fakültesi’nde toplanıp Sağlık Müdürlüğü’nün önüne siyah önlükleriyle yürüyeceklerini duyurmuştu.

“Can güvenliği ve huzurlu ortamda çalışma hakkımızı alabilmek için sessiz kalmayacağımızı, yetkilileri harekete geçirmek için önce kendimizin harekete geçeceğini bildiriyoruz” diyen İSTAHED Yönetim Kurulu üyeleri duyuruda şu ifadelere yer vermişti:

Görevi başında, ‘Sağlık Terörü’ne kurban verdiğimiz Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın acısını, biz tüm sağlık camiasını kardeş benimsemeye ant içmiş hekimler olarak çok derinden yaşamaktayız. Her geçen gün artan usulsüz istekler, sağlık çalışanına karşı yapılan kışkırtmalar, iş yükü fazlalığı ve en önemlisi etkin, caydırıcı bir “Sağlıkta Şiddet” yasasının olmaması, son zamanlarda şiddet olaylarını artmasına ve artık terör boyutuna gelmesine sebep olmuştur. Maalesef bu durum sadece kınanarak, ardından sessiz kalınıp görmezden gelinerek geçiştiriliyor ve biz sağlıkçıların her geçen gün acı bir haberle yüreği yanıyor. Kınama ve üzüntü tariflemekten bıktığımızı, artık bu konuda yetkilileri harekete geçirmek için önce bizim harekete geçmemiz gerektiğinin farkındayız.

5 Ekim 2018 Cuma günü iş bırakıyor ve çalışmıyoruz. Bu menfur olayı kınamak, yetkililerden soruna ciddi bir çözüm ve acilen etkin bir “Sağlıkta Şiddet” yasasının Meclis’ten geçirmelerini istemek üzere, 5 Ekim Cuma günü saat 09:30’da, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) toplanıp, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne “Sessiz-Siyah Çığlık Yürüyüşü” organize ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: