BRUNSON SERBEST BIRAKILACAK MI?

BRUNSON SERBEST BIRAKILACAK MI?

İddianamede geçen ve sonradan eklenen bilgilere göre Brunson’un ilişkileri gayet derinlere gidiyor ve bu derinliğe rağmen, Brunson’un Amerika’ya şirin gözükmek, ekonomiyi düzeltmek için serbest bırakılacağı konuşulmaya başlandı.

Brunson’un serbest bırakılmasına dair beklentilerin oluşmasında, Erdoğan’ın yaşanan krizin Brunson’la alâkasının olmadığını söylemesi de katkı yaptı.

Yarınki mahkeme öncesinde, dava ile ilgili basına yansıyan son gelişmelere bir göz atalım:

Brunson tutuklandıktan 15 ay sonra, Mart 2018’de iddianame açıklanmıştı. “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına” hem “FETÖ” hem PKK adına suç işlemek, siyasal veya askerî casusluk yapmak, Gezi Parkı eylemlerini organize etmekle suçlanan Brunson hakkında toplam 35 yıla kadar hapis cezası istenirken, iddianamenin sonunda şu değerlendirme yapılmıştı:

‘ÜLKENİN BÖLÜNMESİ İÇİN FAALİYETTE BULUNDU’

“Evangelist kilise pastörü maskesi altında daha çok istihbarat ve psikolojik savaş doktrini ile gayri nizami harp elemanı gibi hareket etti. İzmir Protestan Diriliş Kilisesi Pastörü görüntüsü altında, tanık beyanlarında belirtildiği üzere, çoğu özel eğitim almış asker ve istihbarat geçmişi olan kişilerden oluşan, özel teknikler ile faaliyet gösteren bir oluşum içerisinde PKK ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütleri ile koordineli bir şekilde ve bu örgütlerin amaçları doğrultusunda insani yardım, eğitim ve kurs gibi maskeler altında etnik köken, dini inanış ve mezhep farklılıklarını suistimal ederek ülkemizin bölünmesi, parçalanması, iç karışıklık çıkartılmak suretiyle halkın birbirine karşı kışkırtılması yönünde faaliyette bulundu.”

Bu vahim iddiaların yanında, Brunson’la irtibatlı olarak görülebilecek kimi kişi ve kurumlar da Brunson dosyasından ayrılarak incelemeye alınıyor ki ilgili bölüm şöyle:

FULLER DE DOSYADA

“Soruşturma sırasında şüpheli Andrew Craig Brunson ve eylemleri ile bağlantılı olduğu iddia edilen iltisaklarına ilişkin olarak şüpheliler Norine BRUNSON, Aslan SALTİ, John WOODAL, Zaki SAPİRHA, Salih ERSOY, Fikret BÖCEK, Murat TULAY, Erich Robert WİEGER, Kenneth C. ABNEY, Murat ÇAKIR, John Robert FOWLER, Diana FOWLER, Şahin İPEK, Erçin AYHAN, Aylin AYHAN, Baki Sonat DEMİRBİLEK, Abdurrahman ÜLKER, Recep GÜVEN, Berkay CENGİÇ, Albay Steward Kirk PATRİCK, Jane MONAHAN, Phill MONAHAN, LDS’nin Ankara Başkanı Duard PETERSON, Albay Winston BERNHART, Sinan DURSUN, Hasan TOKMAK, Atilla ERASLAN, Stephen DAVİS, Sinan DURSUN, Hamza TOSUN, Jane Luise LUEDTKE, Graham FULLER, Murat SAFA, TEMAV Vakfı, Atılım Üniversitesi, John Paul LUSSOW, Ünal ÇELEBİ, Aysel BARIŞCAN ALLREDDE ve kocası ile, Taner KILIÇ, Josene GRİFFEN, Stewart KİRKPATRİCK ve Eşi ELANE, CHARLES MİLLET ve Eşi PET, RİCHARD LUİSLİ VE Eşi, STEVE CANFİELD ve Eşi ANİTA CANTİELD, DUARD…. ve Eşi SANDY, POUL FİELFİLD ve Eşi LOUS, TRAVİX REKS, Bekir BAZ, Suriyeli Mehmet Beşir YILMAZ, CRİS, Etienne MİN, Per SVENNİNGİSE, Anetta SVENNİNGİSE, Duygu ÖZYÜREK ZİESCHANG, Handan Yılmaz MİĞDİSİ, Neşe ŞENDUR, Emin isimli şahıs, Agit isimli soyismi açık kimliği bilinmeyen şahıs, Tom CRAİG, Çakır kod ismini kullanan şahıs, Felİpe GONZALES ile ayrılan soruşturmanın devam eden aşamalarında tesbit edilecek yeni şüpheliler yönünden soruşturma ayrılarak 2018/30679 numarasına kayıt edilmiştir.”

Bu listede bizim özellikle dikkatimizi çekenlerse, Graham Fuller denen CIA ajanı, Amerikalı albaylar, TEMAV Vakfı, LDS ve Atılım Üniversitesi…

ATILIM ÜNİVERSİTESİNİN ROLÜ

İddianamede, üniversiteye dair anlatılanlar da şöyle:

“Temav’ isimli klasör içinde bulunan belgelerde kısaca açıklamak gerekirse, Atılım Üniversitesine ABD’den öğretim görevlilerinin getirildiği, bu öğretim görevlilerinin tamamının Mormon olduğu, bu şahısların Ankara LDS Kilisesinde de görev yaptığı ve LDS Vakfı adına bağışlarda bulunduğu, Türk güvenlik güçlerinin bu öğretim görevlilerini öğrendiğini, sorguya çekildiklerini, LDS Vakfı adına çalışamayacaklarının ihtar edildiğini açıklayan bir belgedir. Bu belge kapsamında MİT ve Polisin kendilerini izlediklerinden şüphelendikleri anlaşılmaktadır.”

Yine yarınki duruşmadan hemen önce yeni gizli tanık ifadeleri ortaya çıktı.

‘Kama’ ve ‘Kılıç’ kod adlı gizli tanıklar, 21 Haziran’da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca alınan ifadelerinde, Brunson’ın dinî faaliyetler adı altında, eski kilise çalışanları üzerinden Didim’de de çalışmalar yürüttüğünü iddia etti. 

Duruşma öncesi ifadeleri dosyaya giren gizli tanıklardan ‘Kılıç’ın ifadesi şöyle:

YENİ OLUŞUMDAN BAHSEDİLİYORDU

“Didim’de pazar günleri kurulan ikinci el pazarında bir esnafın verdiği davetiyedeki adrese arkadaşım F.M.B. ve M.B. ile birlikte gittim. Burada bizi ‘Bedroz’ isimli, sonradan papaz olduğunu öğrendiğim kişi karşıladı. Bedroz’un kürsüde yaptığı konuşması, hem benim hem de yanımda bulunan arkadaşlarımın dikkatini çekti. Sık sık konuşması içinde Didim Kilisesi ismi geçince rahatsızlık duydum. Yeni bir oluşumdan bahsediyorlardı, fakat bu organizasyonun ne olduğunu bize söylemediler. Bunun sebebi ben ve yanımdaki arkadaşlarımın buraya ilk defa gelmemizden dolayı bize güvenmedikleri içindi.”

KURTARILMIŞ BÖLGE

Kılıç ifadesinde bu konuşmalar yapıldığı sırada bir kadının geldiğini de tarif ederek daha sonra bu kişiyi çıkan haberlerde gördüğünü, Brunson’un eşi Norine Lyn Brunson olduğunu fark ettiğini söyledi. Gizli tanık Kılıç, konuşmalarla ilgili ifadesinde şunları söyledi: “Bu kişilerin bulundukları yerde nüfus kitlesine göre hareket ettiğini, Didim’de hedef kitlelerinin Süryaniler, Kürt görünümlü Ermeniler, Aleviler, dar gelirli Kürt vatandaşlar olduğunu gördüm. Türkiye’de Didim yabancılar tarafından kurtarılmış bir bölge olarak kabul edilir. Sanat galerisinde gördüğüm manzara ve faaliyetler daha çok Türkiye’deki etnik yapının ayrıştırılması konusunda paralellik arz ediyordu. Bu nedenle gazetede çıkan Anderw Craig Brunson ile ilgili haberleri görünce parçaları birleştirdim ve resmi daha net gördüm. ”

MÜSTEMLEKE HUKUKU MU?

Bunca vahim iddiaya rağmen Brunson serbest bırakılacak mı?

Yoksa bu iddialar aslında temelsiz mi?

Müstemleke (sömürge) olmanın alâmeti farikalarından biri, kanunların emperyalist ülke vatandaşları lehine işlemesidir. Yani, bu kadar vahim iddialar herhangi bir Türk vatandaşı hakkında ileri sürülse, o kişinin şu anda ev hapsinde değil, cezaevinde olması gerekirdi. Ve öyle bir iki sene yatarak çıkması düşünülemezken, Türkiye’de Brunson’un serbest bırakılabileceği gayet rahat bir biçimde konuşulabiliyor. Nitekim daha önce Deniz Yücel misali başta, kimi Alman ve Fransız vatandaşlarının serbest bırakılmasında olduğu gibi.

Yarınki duruşmayı dikkatle takip edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: