BİR YİĞİT ADAM DAHA AYRILDI ARAMIZDAN

BİR YİĞİT ADAM DAHA AYRILDI ARAMIZDAN

Ben kendisini geç tanıdım. Tanışmamız da enteresandır. Kumandan’ın daha cezaevinde olduğu, firar gezdiğim günlerde, o zaman bizim Arap Usta’nın dükkânına komşu olan Bekir Vanlı Bey’in İstiklâl gazetesine takılıyorum. Birgün, Bekir Bey, bir genç arkadaş ve rahmetli Ali Haydar Tuğ ile beraber oturuyoruz ama beni tanımıyorlar. Lâf Üstad’dan açıldı, Ali Haydar Hoca o genç arkadaşa Üstad’la ilgili malûmatlar veriyor. Gayet de yerinde cümleler. Neyse, lâf dönüp dolaşıyor ve o genç arkadaş günümüzde Üstad’ın takipçisinin olup olmadığını soruyor. Ben gayet heyecanlanıyorum ve Ali Haydar Hoca’nın vereceği cevabı merakla bekliyorum. Yoksa bu da mı kelek çıkacak korku ve endişesiyle verilecek cevabı bekliyorum. Ali Haydar Hoca, “Mirzabeyoğlu!” diyor. Nasıl rahatlıyor, nasıl seviniyor ve Ali Haydar Hoca’ya kanım müthiş bir şekilde kaynıyor…

O günden sonra Ali haydar Hoca’yı takip ettim ve fırsat buldukça ziyaretine gidip hâl hatır sordum. Son zamanlarda sağlığı bozulmuştu, vefatı da zaten bu sebeple olmuş.

Edebiyat Yaprağı dergisini çıkarıyordu ama malûm ekonomik şartlar çok zorluyordu. Biraz boyun bükse, AKP’li belediyeden oldukça yüklü destek alabilecekken, yapmadı. Bu konuda belediyenin kültür işlerinde danışmanlık yapan – liseden sınıf arkadaşım Belediye Başkanı Fatih Erkoç’la öğretmenimiz- İhsan Seyithanoğlu Hoca ile de aramızda bir mükâleme geçmiş, Ali Haydar Hoca gibi şahsiyetleri desteklemedikleri için kendilerine kendilerini şikâyet etmiştim.

Birgün yine büroyu boşaltmışlar, yer arıyorlardı. Onların bürosu ile bizim Adımlar Maraş bürosu o zaman aynı sokaktaydı. Ben de kendisine bizim boş odalardan birisini zevkle tahsis edebileceğimizi söyledim. Sadece maddî sebepler değil, sağlık sorunları da gittikçe ağırlaşıyordu ve bu arada görüşemez olduk. Aradım, oğlu bir yer açmış, internet gazeteciliği ve reklamcılık yapıyorlar; gitmeye niyetlendim ama bu defa benim sağlık sorunlarım müsaade etmedi, zaman bulamadım.

Ve şimdi de duydum ki vefat etmiş.

Allah rahmet etsin yiğit ve mert adam.

Nice hasedlerin pislik yaparak şahsiyet bulmaya çalıştığı, İbda ve Kumandan’ı örtmek için ellerinden geleni yaptığı bir devirde, hakikatleri söylemekten asla vazgeçmedin.

Sima olarak Harun Ağabey’e benzerliği kadar derviş mizacı da benzerdi.

Rabbim rahmetiyle muamele etsin, yattığı yer nur olsun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: