İKTİSAT NOTLARI

İKTİSAT NOTLARI

KONUT SATIŞ RAKAMLARI ETRAFINDA…

İpotekli konut satışları %72 oranında düşmüş… Toplam konut satışlarında sıfır dairelerin oranı %47 olarak gerçekleşmiş… Toplam konut satışı da %10 gerilemiş. Yani?
1-Konut alma plânı yapanlar uzatma dakikalarında topa girmişler. Gerileme devam edecektir.
2-Banka kredisiyle konut almak imkânsız hâle gelmiştir. Hazine döviz cinsinden %7,5 tefeci faiziyle ancak borçlanabiliyorsa gerisini siz hesap edin.
3-Konut stokları eritilemeyecek.
4-İnşaatla uğraşan büyük şirketlerin çoğu AK Parti’li şirketler. İflâslar yaşanacak. Ali Ağaoğlu bile santral satarak finansmana yöneldi…
5-Yeni sezonda TÜSİAD’çıların ağırlığı artacaktır. Çünkü imalâtla uğraşan onlardır. Bu durumda iktidarın Kemalistleşme trendi hızlanmak zorunda kalacaktır. Uzlaşmak zorunda olmanın bedelini göreceğiz. (Andımız’ın geri gelmesini belki böyle yorumlayabiliriz.)
SONUÇ: Eekonomi bilimi sanılandan çok daha fazla şeyi açıklamakta başarılıdır… Giderek Marksistleşiyor muyum, yoksa sistemin işleyişine nüfûz gücüm mü artıyor?.. Bunu da tarih gösterecek sanırım.

DÖVİZ TAHMİNİM -KASIM AYINA DAİR-
Döviz de düşüş devam edecek gibi duruyor. Aşağıdaki grafikte hareketli ortalamaların altına inmiş; aşırı satış bölgelerindeyiz.

YANİ:
1-Papazın salıverilmesinden önce de böyle olmuştu… Demek ki papazın bırakılacağını önceden biliyordu yabancılar… Yani?.. Pazarlık sonucu bırakıldı papaz.
2-Papaz sonrası bu iyimserlik niye? Aynı mantıkla, Kasım’ın 4’ünde başlayacak İran yaptırımları konusunda Amerikancı tavır takınacağımızın sözü verilmiş olabilir. Amerikalılar da karşılığında Halkbank’a ceza vermezlerse 5,2’lere gelebiliriz…
3-Şurası kesin: Yurtiçi yerleşiklerin banka mevduatları dolarize olmuşken döviz düşüyorsa büyük yabancı balıklar bizim erişemeyeceğimiz haberlere erişmişler demektir. Havaya iyimserlik hâkim olduğuna göre de Amerikancılığa geri dönülmüştür. Yakında ABD yaptırımları da kalkacaktır… O zaman 5,02ları görebiliriz…
SONUÇ: Döviz borcu olanlar hariç yatırım amacıyla döviz alınmamalı bence bir süre daha.

(Altunsoy’un face sayfasındaki notlarından)

Gökhan ALTUNSOY

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: