BATAN İDO DEĞİL, BATAN ERDOĞAN’IN YÖNETTİĞİ TÜRKİYE GEMİSİ

BATAN İDO DEĞİL, BATAN ERDOĞAN’IN YÖNETTİĞİ TÜRKİYE GEMİSİ

İDO’nun yaptığı deniz taşımacılığı işini daha önce İstanbul Belediyesi yapıyordu. Sonra özelleştirdiler ve İDO adıyla kurulan yabancı ortaklı bir firmaya bu işi devrettiler.

Devrederken de bazı sözler vermişler.

Mesela, Osmangazi Köprüsü için geçiş fiyatı şu olacak demişler ama, fiyat düşürmüşler ve böylece İDO fiyat olarak Osmangazi Köprüsü ile rekabet edemiyor.

Sonra, Harem-Sirkeci feribot hattının kullanımını belli bir tonajın üzerindeki kamyon-kamyonetlere yasakladılar, araçları 3. Köprüye yönlendirdiler. Söz verilen limanlar verilmedi, çalıştıkları hatlara başka şirketlerce konulan seferlerde o şirketlere kolaylıklar sağlandı.

Daha bunun gibi bir sürü şey

İDO, bu ihaleyi alırken bankadan kredi kullandı. Şimdi o krediyi ödeyemiyor. Ödeyemeyince de İDO’ya kredi veren Türk bankaları İDO’yu sıkıştırıyor ve zarar eden bütün hatları iptal etme kararını bankalarla beraber alıyorlar.

Şimdi bu satırları yazdık ya, o malum troller, çakma millîciler çıkar ve bize, “sen yabancı şirketi mi savunuyorsun?” der mi der.

Yani ihaleleri yabancılara verirken, “bakın ihale yaptık, itibarımız sağlam” diye ihalenin yabancılara verilmesine hiç esmeyenler “paranın dini imanı olmaz, nereden gelirse gelsin, ihaleyi kim alırsa alsın” diyenler “para versin de Yahudi’nin şeyini öperim, babalar gibi satarım” diyenler, bunları diyenlerin yalakaları, çıkacak yine millilik kasacak.

Nihayetinde olan yine bize olacak.

Hem ulaşımda aksamalar yaşanacak ve asıl önemlisi İDO işi burada bırakmayacak. Uluslararası mahkemelere gidecek ve “Türk devleti bizi kandırdı, hakkımızı vermiyor, Türkler sözünde durmuyor, hakkımızı siz alın!” diyecek.

Çatır çatır paralarını alacaklar.

Tabi o para 3. köprüyü yaptım, Osmangazi köprüsünü yaptım diye hava atan, eser bırakıyoruz diyen Erdoğan’ın cebinden çıkmayacak.

Bu işin faturası kaç yüz milyon dolar olur bilmiyoruz ama bu gemi batıyorsa, kaptanın yanlış kararları ile gemiyi bir o kayalığa, bir bu kayalığa bindirmesinden batıyor.

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: