ZAMLARA KARŞI ÖLÜMÜNE İSYAN

ZAMLARA KARŞI ÖLÜMÜNE İSYAN

Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarını artırması üzerine patlak veren halk hareketi “Sarı Yelekler” 100’den fazla kentte düzenledikleri gösteriyle 17 Kasım günü tüm Fransa yollarını kilitledi. Macron Hükümeti’nin vergi politikalarından bıkan sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzbinlerce Fransız geçtiğimiz dün sabahın erken saatlerinden itibaren sokaklara indi. “Bardağı taşıran son damla” olarak nitelendirdikleri motorin fiyatlarında 40 Cent zamma tekabül edecek ek vergi kanunu tasarısına karşı sokaklara dökülen protestocular, 2000 farklı noktada yaklaşık 300 bin kişinin katılımıyla birçok otoyol girişi, gümrük kapıları ve akaryakıt istasyonunu kapattılar. Ülke çapında 2 binden fazla “Sarı Yelek” eylemi yürütülürken bazı bölgelerde sürücülerin eylemcilere saldırdığı görüldü.

Tamamen halk hareketi olan ve sosyal medya üzerinden başlatılan “Sarı Yelekler” eylemine katılan binlerce vatandaş hükümetin uyguladığı zamları ve alım gücünün düşüşünü protesto etti.

Elysee Sarayı’nın çevresine gelen yaklaşık bin 200 kişi, “Macron istifa” sloganı attı.

Göstericiler, daha sonra Saray’a girmek için güvenlik bariyerlerini aşmaya çalıştı ancak polis göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocuları engelledi.

Eylem noktalarından biri olan Fransa’nın Akdeniz sahil kenti olan Agde’da “Sarı Yelekliler” koordinatörü Ray Richard, İHA’ya yaptığı açıklamada eylemin sadece akaryakıt fiyatlarına karşı değil alım gücünün düşmesine karşı olduğunu vurguladı.

Richard “Macron zenginlerin Cumhurbaşkanı. Öyle ya da böyle bu kızgınlığımızı ifade edeceğiz. Eğer bu şekilde eylemlerle göstermezsek ileride daha şiddetli şekilde göstereceğiz.

Asgarî ücretle artık geçinemiyoruz. Geçinmek için yemek, sağlığımıza bakmak, ödemelerimizi yapmak arasında seçmek zorunda kalıyoruz. Böyle devam edemez” ifadelerini kullandı.

İç İşleri Bakanlığının verilerine göre 1 protestocu ölürken 400 kişi de yaralandı. 28 güvenlik görevlisinin de yaralandığı gösterilerde gözaltına alınan 287 kişiden 157 kişi tutuklandı.

Gösterilerin yasadışı olmasına rağmen İç İşleri Bakanı Christophe Castaner’in ; “Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum, göstericiler bir mesaj verdi biz de o mesajı aldık. Hükümet hareketi dikkatlice takip etti şimdi biz buna Fransız halkının alım gücünü artırarak cevap vermeliyiz” şeklindeki tolere edici üslûbu dikkat çekici idi. Castaner, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde 2 binden fazla noktada gösteri düzenlendiğini açıkladı.

Polise karşı molotof kokteyllerinin atıldığını belirten ulusal jandarma genel müdürü Richard Lizurey, “Gündüz iyi bir çocuk olan göstericiler,  gece haydutların gelişiyle birlikte değişiyor” sözleri bir başka detay.

Adımlar Fransa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: