MADEN YATAKLARIMIZI KİMLER SÖMÜRÜYOR -2- BUNUN ADI YAĞMALAMAKTIR

MADEN YATAKLARIMIZI KİMLER SÖMÜRÜYOR -2- BUNUN ADI YAĞMALAMAKTIR

26 Mayıs 2004 tarihinde 5177 sayılı Maden Kanunu’nda yapılan değişiklik TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi: “Biz yeni bir madencilik yasası hazırladık. Maden konusunda yabancı sermayenin Türkiye’ye çekilmesine yönelik çalışmalarımız hızlandırdık, yabancı sermayeye her kolaylığı sağlıyoruz, engelleri kaldırıyoruz” diyerek müjdelenen yasayla Biga Yarımadası ve Trakya’nın neredeyse tamamı, Edremit’ten İzmir’e kadar olan yaklaşık 200 km’lik mesafeli bir bantla başlayarak bütün bir Batı Anadolu’yu, oradan İç Anadolu’yu katederek Suriye Irak sınırına kadar uzanan bant içinde, Adana’dan başlayıp Niğde’ye Niğde’den İran sınırına Adana’dan tüm Suriye ve Irak sınırını kat ederek İran sınırına dayanan bölge içerisinde, Orta Karadeniz’den başlayıp Doğu Karadeniz’de en uç nokta olan Artvin’e kadar olan bölgede; Aydın’dan Antalya’ya, Konya’dan Antalya, Mersine kadar uzanan bölgede, ne kadar metalik maden yataklarımız varsa ruhsat hakları Tec Cominco, Rio Tinto ve BHP billiton tarafından alınarak bunlar tarafından şimdilik kaydıyla 20 şirket arasında paylaştırılmıştır. (asekam.org / Mustafa Çınkı)

Haziran 2010’da yeniden düzenlenen yasayla yabancıların çıkardıkları madenden alınan devlet hakkı %1 ile %4 arasında olacak diye belirlendi. (02 Ocak 2012, Milliyet)

Maden yataklarımız işte böyle yabancılara PEŞKEŞ çekilmekte!.. Bu yasa ve düzenlemelerle yağmalanmakta.

Ülkemiz insanlarının refahına hizmet etmesi gereken bu kaynakların, küresel-emperyalist Amerika, Fransa, İngiltere, Almanya, İsrail başta olmak üzere diğer Haçlı-Yahudi devletleri ve sermaye sahipleri tarafından sömürülmelerine yol verilmektedir. Ülke insanı uyanarak bu sömürüye karşı Kurtuluş Mücadelesini başlatması, Allah tarafından bahşedilen kendi öz kaynaklarına sahip çıkması gerekmiyor mu? Vatanın taşı-toprağının emperyalizme peşkeş çekilmesinin, yağmalanmasın adı özelleştirme olmuştur.

Bu maden yatakları Anadolu insanının malıdır. 80 milyon ülke insanı ve doğacak bütün Anadolu çocuklarının da hakları vardır bu maden yataklarında. Hem de her gramında… Öyleyse “yasal” kılıflarla yapılan “düzenlemeler”le kimin malını kimlere veriyor bu yabancılaşmış adamlar?

Anadolu insanı işsizlikten Meclis binâsının çatısına çıkıp intihar girişiminde bulunuyor, elin Çinlisi Türkiye Cumhuriyeti topraklarından ihâle alıp, Çin’den buraya onbinlerce Çinli’yi çalıştırmak üzere bu topraklara yığıp Anadolu’yu parselliyor; bir gizli işgâl de burada yaşanıyor.

Daha önceki yazılarımızda da ifâde ettiğimiz gibi, Türkiye’de Maden sektöründe ve Termik Santrallerin yapımında Çinli şirketler başı çekiyor!

Ahmet BAŞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: