SARI YELEKLER’DEN BEŞİNCİ EYLEM DALGASI VE STRAZBURG ETKİSİ

SARI YELEKLER’DEN BEŞİNCİ EYLEM DALGASI VE STRAZBURG ETKİSİ

Salı akşamı Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan bir Noel Pazarı’nda silahlı eylem gerçekleştiren ve o günden sonra firarda olan 29 yaşındaki Chérif (Şerif) Chekatt adlı Fransız vatandaşı ve Strazburg doğumlu eylemci, Perşembe akşamı yine aynı kentte Fransız polisi ile girdiği müsademe neticesi öldürülmüştü.

Alman Der Spiegel’den edindiğimiz bilgilere göre Almanya sınırına kadar Fransa’nın genelinde 8.800 polisin aradığı firarî eylemci, Strazburg merkezine on dakikalık bir mesafede bulunan bir evde tespit edilmiş ve teslim olmak yerine girdiği çatışma neticesi ölmüş.

Noel Pazarında ağır yaralan biri daha cuma günü hayatını kaybetti ve bu şekilde silahlı eylemde ölenlerin sayısı dörde yükselmiş oldu.

Chérif (Şerif) Chekatt’in ölüm haberi ile birlikte eylemi “bizim savaşçımızdı” diyerek IŞİD’in üstlendiği de verilen diğer bilgiler arasında.

SARI YELEKLER STRAZBURG’A RAĞMEN YİNE SOKAKLARDAYDI

Kendi protestolarıyla bir ilgisi olmayan Chérif’in bu eyleminden hemen sonra protestolarına devam edeceklerini açıklayan Sarı Yelekler sözlerinde durarak dün Paris başta olmak üzere Fransa’nın genelinde yine sokaklardaydı.

Sarı Yelekler içindeki eylem kırıcı bazı grupların hükümetle diyaloğa girilmesi ve Macron’un “Millet haklı, ben hatalıyım” açıklamalarına, yandaş medyanın kötülemesine rağmen Der Spiegel’e göre 33.500, Le Monde gazetesinden edindigimiz bilgilerden ise İçişleri Bakanlığı’na göre Fransa genelinde 66.000 bin Sarı Yelekli eylemci ayaktaydı. Paris’te toplanan 3.000 eylemciye karşılık 8000 güvenlik görevlisinin olması dikkat çekti.

Sarı Yelekler’in kendi sosyal hesaplarından yaptıkları açıklamalarda ise gelişen bu hadiselerin beşinci büyük eylemlerini etkilediğini ve eylemci sayısında azalma olduğunu ifade ediyorlar. Bunun yanı sıra sulh içinde eylemlerini gerçekleştirmek istediklerini, fakat Fransız güvenlik güçlerinin sebepsiz yere tazyikli su sıktıklarını ve gaz bombaları fırlattıklarını, bunu grupların birleşmelerini engellemek için yaptıklarını ve de gerekçesiz tutuklanan 168 kişi arasından 115 kişiyi gözaltına aldıklarını bildirirken, Fransız hükümetinin bu provakatif tavırlarının davalarına engel olamayacaklarını açıkladılar.

 

AVUSTURYA’DA SAĞCI KOALİSYON HÜKÜMETİNE KARŞI HALK AYAKLANDI

Alman Devlet Kanalı ARD’nin haberine göre bugün Avusturya’da hareketliydi. Resmî rakamlara göre 17 Bin, eylemi gerçekleştiren organizatörlere göre 50 bin kişi sokaktaydı.

Eylemcilerin, yaklaşık bir senedir iktidar da olan ÖVP ve FPÖ adlı sağcı koalisyon partilerinin bu bir senede çıkarttıkları mülteci karşıtı ve aşırı sağcı politikalarını protesto ettikleri bildiriliyor.

Avrupa’yı yakın takip etmeye ve gelişen olayları bildirmeye devam edeceğiz.

Adımlar AVRUPA – 15 Aralık 2018

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: