SARI YELEKLER HAREKETİ AVRUPA’DA YAYILARAK DEVAM EDİYOR

SARI YELEKLER HAREKETİ AVRUPA’DA YAYILARAK DEVAM EDİYOR

İngiliz haber sitesi Express.co.uk’den ögrendiğimize göre Sarı Yelekler hareketi dün Portekiz’e de sıçramış ve 100 kadar portekizli gösterici hem Avrupa Birliği’ne hemde kendi hükümetlerine karşı sokağa çıkmış. Portekiz’in Baskenti Lizbon’da “Biz Halkız ve hiçbir partiye bağlı değiliz” sloganıyla sokağa çıkan Sarı Yelekler’in hükümetin yolsuzluklarını, hayat pahalılığını, yüksek vergileri ve Avrupa Birliği’nin aldığı yanlış kararları protesto ettikleri açıklanıyor.

Fransa’da Sarı Yelekler ise bugün Paris ve Strazburg şehirleri başta olmak üzere Fransa’nın çeşitli bölgelerinde sokaktaydı.

Fransız haber ajanslarının bildirdiğine göre Noel dönemine girilen hafta olması ya da Macron’un Ocak 2019’da imzalayacağını söylediği fakat Fransız Meclisi tarafından eleştirilen ve kamuoyunda “gösterilerin durmasına yönelik” attığı bir adım olarak görülen milyarlık sosyal yardım paketi açıklamasından kaynaklanan büyük bir eylemci azalması yaşandı.

Franceinfo Paris’de eylemcilerin 800 küsur kişi olduğu açıklanırken, France Bleu Alsace adlı lokal haber ajansı Strazburg’da 100 kadar Sarı Yelekli’nin davalarına sadık kalarak sokağa çıktığını bildirdi.

Paris’te polis ile Sarı Yeleklerin tekrar sert çatışmalar yaşadığı, bir polisin ağır yaralandığı ve 7 göstericinin tutuklandığı verilen diğer bilgiler arasında.

Haçlı Terör Örgütü NATO’nun karargâhı ve ayrıca Haçlı Örgütü Avrupa Birliği Komisyon Binası bulunan Belçika’nın başkenti Brüksel şehri de Sarı Yelekler tarafından hareketli tutuldu.

Belçikalı lokal haber ajansları 80 kadar Sarı Yelekli’nin 500 polis, 40 polis aracı, 2 TOMA ve helikopter eşliğinde hükümeti ve hayat pahalılığını protesto ettiğini bildiriyor.

Göstericiler AB Komisyonu Binasına yürümek istemişler ancak polis güçleri buna sert bir şekilde karşı çıkıp Sarı Yelekli grubu binaya yaklaştırmamışlar.

Görülen o ki düzenin sahipleri ve güçleri sayıları ne kadar az olursa olsun düzenlerine karşı çıkan kim olursa olsun tahammül edemiyorlar ve güç gösterisi yaparken her türlü kıvılcımlardan da korktuklarını hissettiriyorlar.

Geçen hafta bildirdiğimiz üzere aşırı sağcılar Brüksel’de AB Komisyon Binasını basmak istemiş, başaramayınca taşlamışlardı.

Yine aynı gün solcu gruplarla hareket eden ve sağcı gruplarla mesafeli duran Sarı Yelekler’in de bugün AB Komisyon Binasına yürümek istemesi, gerçekten her an dengelerin değişebileceğinin göstergesi.

Avrupa ve hükûmetlerinin Noel ve Yılbaşı dönemine sakin girme arzuları gerçekleşmişe benziyor.

Nihan Öztürk

Adımlar AVRUPA – 22.12.2018

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: