YENİ YILA HIZLI GİREN SARI YELEKLER GENERAL DE VİLLİERS’İN LİDERLİĞİ ELE ALMASINI UMUYOR

YENİ YILA HIZLI GİREN SARI YELEKLER GENERAL DE VİLLİERS’İN LİDERLİĞİ ELE ALMASINI UMUYOR

Macron’un istifasını isteyen, zengin kaymak sınıfının kibirli yaşamlarına itiraz eden ve devrim isteyen Sarı Yelekler yeni yıla hız kesmeden ve gösterici sayısını tekrar arttırarak eylemlerini bu hafta da sürdürdüler.

 

Cuma gecesi, Amerikan menşeili büyük bir internet alış veriş şirketi olan Amazon’un Fransa’nın doğusunda bulunan Saône-et-Loire bölgesindeki lojistik merkezini basmak ve çalışmasını engellemek isteyen 60 kişilik gruptan 18 Sarı Yelekli’nin tutuklanmasın olayının ardından dün (5 Ocak 2019 Cumartesi) Sarı Yelekler sekizinci kez Fransa genelinde kitlesel protestolarına devam ederek hızlarını kesmeyeceklerinin mesajını vermiş oldular.

France İnfo’dan alınan bilgiye göre saat 19.25 civarlarında ülke çapında gösterici sayısını 25.000 olarak belirten Alman Devlet Haber Ajansı ARD, saat 23.30’da ülke çapında gösterici sayısını 50.000 olarak vermek zorunda kaldı. Fransız yetkililerin açıklamasına göre Başkent Paris’te yaklaşık 3.500 Sarı Yelekli sokaktaydı. Bordeaux, Grenoble, Lyon, Nantes, Rouen ve Toulouse gibi diğer kentlerde ise yer yer onlarca ve 1.200 göstericiye kadar insan sokaktaydı. 

 

İçişleri Bakanı Christophe Castaner sadece Paris değil başka kentlerde de çatışmaların yaşandığı fakat Sarı Yelekler ile güvenlik güçleri arasında en sert çatışmaların Paris’te gerçekleştiğini ve 34 kişinin tutuklandığını açıkladı.

En aşağıda bulunan videolar da dünkü gösteriler de yaşanan şiddeti ve çatışmaları izleyebilirsiniz.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Macron’un, herkesin yasalara saygılı ve sorumluluk sahibi olması gerektiği ve Sarı Yelekleri de sert gösterilerden dolayı ağır bir şekilde eleştirdiğine dair twitler attığı verilen diğer bilgiler arasında.

 

Bilgi verilmeden toplantı düzenlendiği iddiası ile Sarı Yelekler Sözcüsü Eric Drouet’in ikinci kez geçici bir süre tutuklanmasına tepki olarak dün daha sert ve kararlı gösterilerin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Hükümet yanlısı medyanın Eric Drout hakkında yaptığı “FN – National Front’a (Ulusal Cephe) oy verdi” haberinden sonra, Drout, “Hayır, FN’ye (Ulusal Cephe) oy vermedim. Hepimizin farklı geçmişleri var ve bu bizim gücümüzü simgeliyor.” açıklamasında bulunmuştu. Sarı Yelekler Sözcüsü Drout’un ilk tutuklanması, “izinsiz silâh” olarak kayıtlara geçen üzerinde bir sopa bulundurması dolayısıyla idi.

Deutsche Welle haber ajansından edindiğimiz bilgilere göre ilk önce Paris’in şehir merkezinde toplanan Sarı Yelekli göstericiler çevrelerine kurulan barikatları yıka yıka ve polisle çatışa çatışa Belediye Binasına doğru yürümek istemişler. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazlarına ve sert müdahalesine rağmen ilerleyen Sarı Yelekler Fransız AFP’nin bildirdiğine göre şiddet kalitesini yeni bir seviyeye taşımış ve hükümet sözcüsü Benjamin Griveaux’un ofisine basmış; giriş kapısını kırmak için inşaat malzemeleri kullanmışlar…

 

Bazı medya kuruluşların haberinde ise birçok barikat ve polis motosikletleri ateşe verildi ve Paris’de bulunan bir balık teknesi de bundan nasibini alarak kül oldu.

Ayrıca Epoche Times adlı internet sitesinin haberine göre dün İngiltere’nin Başkenti Londra’da bulunan Trafalgar Square’da da yüze yakın Sarı Yelekli grubun sokağa barikat kurarak “Brexit” yanlısı (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması) gösteri yaptılar. Polis’le arbede yaşayan göstericilerden dördü gözaltına alındı.

Belçika, Hollanda, Portekiz derken İngiltere’ye sıçrayan ve Almanya’da yavaş yavaş örgütlenmeye ve kamuoyunun yakından ilgilenip üzerinde derin analizler yapılmasına başlanan Sarı Yelekler Hareketinin Avrupa geneline hitap ettiği aşikâr.

 

Yalnız bir mesele daha var ki özellikle Alman haber ajansları ve gazetecileri tarafından servis ediliyor. Journalisten Watch (Jurnal Bakış) adlı bir site, “Sarı yelekler, beceriksiz bir başkan ve yakında Fransa’nın devlet başkanı olarak bir asker?” başlığı ile yayınladığı bir makalede emekli General Pierre de Villiers hakkında bilgiler veriyor. Makalede emekli General’in bir çok kitab yazdığı (en ilgi çeken kitabı otoriterlik ve hizmet etrafında kaleme aldığı “Lider Nedir?”), Fransız halkı tarafından benimsendiği ve Sarı Yelekli’lerin çoğunun da Pierre de Villiers’e sempati duyduğu, hatta ülkenin lideri olmasını istedikleri belirtilirken, gösterilerde general lehine sık sık slogan atıldığı da vurgulanıyor.

Sarı Yelekler Hareketi’nin bir sözcüsü olan Christophe Chalençon’un şöyle dediği aktarılıyor: “General de Villiers’i iktidarın en tepesinde görmeyi arzuluyorum. Sağdan sola kadar bütün Fransa’ya çok hizmetleri oldu.”

 

Emekli General’in bazı sözlerine de yer veriliyor: “Avrupa egemenliği yok, ulusal egemenlik var”, “Lider grubun yüzüdür ve kendinde herkesi toplamıştır. Kaliteli bir otoriter olmasını, diğerleri olmadan bir hiç olduğu anlayışına borçludur.”, “Sarı Yelekler Hareketi gösteriyor ki, mevcut düzenin politikalarına ve vaadlerine hiç bir güven kalmamıştır. Bu ancak yepyeni bir politik liderlik ile aşılabilinir.”

 

Makalede dikkat çeken yerler de var. Mesela Fransız ordusu, geçen Fas’da imzalanan “Marakeş Mülteci Anlaşması”ndan çok rahatsız. Şu an askerin başında bulunan General Antoine Martinez ve çoğu Deniz Kuvvetleri Komutanlığından olmak üzere birçok generalin imzalayıp, bu anlaşmanın tehlikelerini bizzat Macron’a ilettikleri bir mektubun Almancası sunuluyor. Fakat mesele sadece bununla sınırlı değil. Avrupa Birliği karşıtlığı Fransız ordusunun DNA’sına işlenmiş vaziyette. Global Politika ve Rothschild başta olmak üzere yamyam banka sistemleri ile birlikte Küresel Çete’ye düşmanlıkları var.

Neticede makalede geçen şu sözler, Sarı Yelekler Hareketi’nin bir devrim hareketine dönüşme sürecinde olduğunu gözler önüne seriyor:

 

“Meşhur Fransız Devrimi soylulara, kraliyete, otoriteye karşı yapılmıştı ve özgürlük, eşitlik ve kardeşlik istiyordu. Muhtemelen gerçekleşecek ikinci devrim, seçilen başkanlarını dışlayarak asil ve otoriter bir ordu çağırıyor.”

 

Nihan ÖZTÜRK – 6 Ocak 2019

Adımlar AVRUPA

FRANSA – SARI YELEKLER – PARİS 

İNGİLTERE – SARI YELEKLER – LONDONBir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d