SARI YELEKLER VE YABANCI ÜLKE DESTEĞİ

SARI YELEKLER VE YABANCI ÜLKE DESTEĞİ

Geçen hafta yaşanılan sert çatışmaların ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ülkenin derin bir kutuplaşmaya doğru gittiğini ve uzlaşma sağlanması gerektiğini açıklamıştı. Alman Der Spiegel’in yaptığı habere göre 41 yaşındaki Cumhurbaşkanı, Fransa halkını 15 Mart’a kadar sürmesi plânlanan ve belediye binalarında gerçekleşecek olan “Ulusal Tartışma” ortamlarına çağırıyor.

 

Bunun üzerine Sarı Yelekler cephesinden “Artık konuşmak gereksiz, iş yapıldığını görmek istiyoruz” açıklaması geldi ve Cumartesi günü (12.01.2019) dokuzuncu kez Fransa genelinde protesto gösterileri düzenlendi.

 

Aynı günün sabahı ise Paris’in merkezinde bulunan bir fırında büyük bir patlama gerçekleşti. Fransız BFM TV’den edindiğimiz bilgilere göre ilk önce bir terör saldırısı sanılıyor ancak itfaiyenin gelmesiyle patlamanın bir gaz kaçağı dolayısıyla gerçekleşdiği öğreniliyor. Patlamada fırının bulunduğu ve yan binaların ağır hasar aldığı ve dört kişinin de hayatını kaybettiği bildiriliyor.

11 Aralık 2018 tarihinde Strazburg kentinde bir Noel pazarına gerçekleşen silâhlı saldırıdan sonra Fransa halkı diken üstünde bir hayat sürüyor. Noel pazarı saldırısı neticesinde 5 kişi ölmüştü.

 

Bu olaya rağmen Fransız Le Monde, Sarı Yelekler’in Paris’te 8000 bin, ülke genelinde 84.000 bin kişiyle sokakta olduğunu ve bunlara karşı Paris’te 5.000, toplamda 80.000 güvenlik personelinin görevlendirildiğini haber etti. Böylelikle geçen haftaya nazaran Sarı Yeleklerin sayısında 30.000 kişilik bir artış görüldüğü ve genellikle “Macron İstifa” ve “Polis şiddetine Hayır” pankartların sıkça taşındığı bildiriliyor.

Fransız AFP tarafından polislerin aşırı derecede göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandığı haber edilirken, bu müdahalelere karşı Sarı Yelekler’in sert tepki vermesi dolayısıyla en fazla Paris şehrinde olmak üzere Nimes ve Toulouse gibi kentlerde de sert çatışmaların yaşandığını öğreniyoruz. Aralarında ağır olanlar da dâhil yüzlerce insanın, bu kanlı sokak çarpışmalarda yaralandığı açıklanıyor.

 

Hükümet yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Cumartesi günü ülke genelinde 244 kişinin gözaltına alınmış, bunlardan yüz kişi ruhsatsız silah taşıdığı dolayısıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmiş.

 

Cumartesi günü İngiltere’nin Başkenti Londra’da iki bine yakın kişi tekrar Sarı Yelek giyinerek Avrupa Birliği karşıtı protesto gösterisi düzenledi.

 

 

ALMANYA VE İTALYA’DAN AÇIKLAMALAR

 

Politik haber ajansı Merkur’den edindiğimiz bilgilere göre geçen hafta içi Almanya Başbakan Yardımcısı, ayrıca SPD (Sol Demokrat Parti) Başkan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı olan Olaf Scholz, Almanya’da da Fransa’da olduğu gibi bir “Sarı Yelekler” girişimi potansiyelinin olduğunu, bu tür gelişmelerin kesinlikle göz ardı edilmemesi gerektiğini ve yükselen kiraların ve yaşam maliyetlerin “orta sınıf” olarak bilinen halkı tahrik ettiğini açıkladı.

 

Geçen hafta başında ise İtalya’dan uluslararası diplomaside sıradışı gelişmelere yol açacak, Sarı Yeleklere destek açıklamalarının arka arkaya geldiği belirtiliyor. Böylelikle Avrupa Birliği üyesi iki ülkenin –İtalya ve Fransa– birbirlerinin iç işlerine karışarak büyük bir krize doğru gidildiğinin altı çiziliyor.

 

İlk önce İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi di Maio, popülist “Beş Yıldız Hareketi”nin bloğundan yaptığı açıklamada “Sarı Yelekler – Sıkı Durun!” sloganını atarak Sarı Yelekler ile dayanışma gösterdiğini belirtti. Bunun üzerine İçişleri Bakanı Matteo Salvini de Facebook sayfasından yabancı düşmanı olarak bilinem Lega-Partisi’nden kabine meslektaşı ile hemfikir olduğunu ve desteklediğini söyledi.

Fransa bu açıklamalara Brüksel’den sert bir şekilde karşılık verdi. AB İşleri Bakanı Fransız Nathalie Loiseau “İtalyan hükümeti öncelikle kendi İtalyan halkının iyiliğine dikkat etmeli” diyerek AB Dışişleri Konseyi’nden, İtalya’nın Fransa içişlerine müdahale etmesinin yasaklanmasını istedi.

 

Buna karşı da İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi di Maio, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u “ikiyüzlülük” ile suçladı ve  Macron’un Kasım 2018’de verdiği bir röportajda İtalya kelimesini kullanmadan Avrupa’da 1930’lara geri dönme hayaline girme konusunda uyarılarda bulunduğu ve milliyetçiliği “cüzzam” olarak nitelediğini ve dolaylı olarak İtalya’ya hakaret ettiğini söyledi.

 

10 Ocak 2019 Perşembe günü Fransa’nın Eşitlik Devlet Sekreteri Marléne Schiappa France İnter adlı bir ajansla yaptığı röportajda şunları dile getirdi:

 

“Sarı Yelekler’in protestolarda şiddetin dozunu arttırmalarını sağlayan dış güçlerin ve dış finansmanların araştırılması gerekiyor. İtalyan yetkililerin en son açıklamaları özellikle ilginç. Polis memurlarına saldıran eski boksörü destekleyen açıklamalar da görüyoruz.”

 

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux’da bir gün önce yaptığı bir açıklamada bazı Sarı Yelekli grupların yabancı ülkeler tarafından desteklendiğini söylemişti.

 

Nihan ÖZTÜRK – 13.01.2019

Adımlar Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: