AVRUPA KAYNIYOR: SARI YELEKLER VE “GERÇEK IRA”

AVRUPA KAYNIYOR: SARI YELEKLER VE “GERÇEK IRA”

Fransa durulmak bilmiyor… Cumhurbaşkanı Macron’un “Halk ile Diyalog” çağrısını reddeden sarı yelekliler, ülke genelinde resmi rakamlarla 84.000 kişilik bir kitleye ulaşarak, bu cumartesi de meydanlardaydı.

Onuncu kez tekrarlanan bu gösteriler boyunca sık sık “Macron Démission (İstifa)” sloganları atıldı ve çeşitli pankartlar taşındı. Gösterilerde ayrıca bugüne kadar hep görülen “Liberté (Özgürlük), Égalité (Eşitlik), Fraternité (Kardeşlik)” pankartların arasında ”Liberté, Égalité, Flash-Ball (Plastik Mermi)” pankartlarının da taşınması dikkat çekti. Haber ajanslarından edindiğimiz bilgiye göre bugüne kadar yüze yakın kişi polisin kullandığı plastik mermi ile ağır yaralanmış ve bunlardan 15 kişi bir gözünü kaybetmiş.

Fransa İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama göre Toulouse şehri 10.000 kişiyle en fazla göstericiye ulaşırken Başkent Paris’teki gösterici sayısı 7.000 olarak kayda geçmiş. Buna karşılık Paris’i 5.000, ülke genelini ise 80.000 dolayında güvenlik güçleri korumuş. Verdiğimiz rakamlardan da anlaşılacağı gibi, neredeyse birebir mücadelelere sahne oluyor Fransa sokakları…

Bu çerçevede öğleden sonraya kadar sakin geçtiği bildirilen gösteriler, akşam saatlerine doğru güvenlik güçleri ile sarı yeleklerin çatışmalarına sahne oldu. Polisin ve jandarmanın aşırı göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanmasına, göstericiler taş ve şişeyle karşılık verince Paris, Toulouse ve Bordeaux sokaklarına savaş alanlarına döndü ve göstericiler ile güvenlik güçlerinden yaralananlar oldu.

Sputnik News adlı haber sitesi, İçişleri Bakanı Christophe Castaner’in Fransa’nın Carcassonne şehrine yaptığı ziyaret sırasında verdiği bir demeçte, bugüne kadar ne bir polisin nede bir jandarmanın, herhangi göstericiye veya gazeteciye saldırmadığını söylediğini, buna karşılık başta Fransız yazar ve film rejisörü David Dufresne’in güvenlik güçlerinin aşırı sert müdahalelerine dikkat çekmek için İçişleri Bakanlığı’na 304 mesaj çektiği hâlde bir tanesine bile cevap almadığını bildirirdi. Güvenlik güçlerinin gazetecilere saldırması, itfaiyeci olduğu açıklanan bir göstericinin plastik mermiyle kafasından vurulması ve Cumhuriyet Güvenlik Bölüğü’ne (CRS) bağlı askerlerin yaşlıca olduğu görülen bir adamı kızı önünde dövmesini ve başka vakaları da gözler önüne seren videolar paylaştı.
(https://de.sputniknews.com/amp/gesellschaft/20190118323634911-gewalt-gelbwesten-proteste-polizei/

FRANSA – SARI YELEKLER:


ALMANYA – SARI YELEKLER

Dortmund24 adlı Alman internet sitesinde cumartesi günü Dortmund şehrinde yaklaşık 20 Almanın da “sarı yelek” giyinerek Ana Tren İstasyonu önünde pankartlar açtıklarını ve sakin bir gösteri gerçekleştirdiklerini öğrendik. Bugüne kadar “Sarı Yelekler hareketi aşırı sağ mı, yoksa aşırı sol mu?” sorusuna karşılık, bütün insanlığı “insanlık dışı politikalara karşı birlik olma”ya davet edici dövizler sergiledikleri görüldü.


İRLANDA VE İRLANDA CUMHURİYET ORDUSU – IRA

Kökleri 19. yüzyılın başlarına dayanan ve netice itibariyle Katolikler ile Protestanlar arasındaki mezhep savaşlarından İrlanda’nın bağımsızlık mücâdelesi, vatanlarının İngiltere’den tamamen bağımsız bir devlet olmasını isteyenler ile İngiltere’ye bağlı kalmak isteyenler arasındaki iç çatışmalara bağlanarak 1999’da yapılan Belfast Anlaşması’na kadar sürmüştü.

IRA, 2005 yılında silahlı mücadeleyi bırakıp sadece siyasî alanda devam edeceklerini açıklamıştı. Ancak R-IRA yani Real-IRA (Gerçek IRA) adıyla 2009 yılında iki İngiliz askerini vurarak tekrar sahneye çıkan Gerçek IRA, yaptığı açıklamalarla bağımsızlığın sadece silahlı mücadeleden geçtiğini bildirmişti.

19 Ocak 2019 tarihinde İngiltere’ye bağlı özerk bir bölge olan ve “Kuzey İrlanda” olarak adlandırılan kısımdaki Londonderry şehrinde bir patlama meydana geldi ve gözler yine IRA’ya çevrildi. Şehir Mahkemesi Binası’na yakın bir yerde park halinde bulunan bir arabanın patlaması sonucu çevredeki binalar hasar görürken ölen ve yaralanan olmadı. Dört şüpheli şahsın yakalanıp gözaltına alındığı ve “Yeni” IRA örgütü ile alakalı olup olmadıklarına dair sorgulandıklarını öğrendik.

IRA, Avrupa Birliği, İngiltere, İrlanda ve Amerika’nın terör listesinde. Amerika  2002’de terör listesinden çıkartmış fakat 2009’daki eyleminden sonra tekrar “liste”ye almış. Ne de olsa Atlantik Sömürgeciliği’nin merkez üslerinden biri olan İngiliz politikalarına karşı işlenen “suç”, NATO’ya (Haçlı İttifakı) karşı işlenmiş kabul edilmekte… Gerçek IRA, geçtiğimiz yıl “Sarı Yelekliler” olarak Fransa’da doğan Emperyalizme karşı “direniş ruhu”nu, mücadele tarihine sahip çıkarak yeniden canlandırmaya çalışıyor.

PATLAMA ANI:Nihan ÖZTÜRK – 20.01.2019
Adımlar AVRUPA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: