VENEZUELA’DA MADURO’DAN TARİHÎ ADIMLAR: AMERİKA DEFOL!

VENEZUELA’DA MADURO’DAN TARİHÎ ADIMLAR: AMERİKA DEFOL!

Amerika, Venezuela’da “muhalefet” lideri Juan Guaido‘yu “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını ilân etti ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela ordusuna darbe çağrısı yaptı.

Anayasa Mahkemesi hâkimi Juan José Mendoza, Venezuela’da yürütme gücünün gasp edildiği gerekçesiyle ABD güdümündeki Ulusal Meclis üyelerine soruşturma açılması talimatı verdi ve Guaido’nun kendisini “devlet başkanı” olarak ilan etmesinin anayasayı ihlâl ettiğini belirtti.

Venezuela ordusu ise, Seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘ya destek açıklaması yaparak “Dayatılan başkanı kabul etmiyoruz ve Anayasamızı ve milli egemenliğimizi koruyacağız.” açıklamasında bulundu.

Seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro ayrıca Amerika ile diplomatik ilişkileri keserek tarihi bir adım attı. ABD’li diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre tanıdı.

Başkan Maduro, Başkent Caracas’taki Miraflores Başkanlık Sarayı’ndan halka şöyle hitabetti:

“Bu, Venezuela’yı bir iç savaşa sürüklemek isteyen ABD hükümetinin ve ABD hükümetini kontrol eden aşırıcı güçlerin sorumsuzluğudur!

Çok ileri gittiler!

Emperyalist ABD hükümeti ile tüm diplomatik ve siyasi ilişkileri kesme kararı almış bulunmaktayım.

Dışarı!..

Hepsi gidebilir!..

Venezuela’yı, Washington’dan yönetmeyi amaçlıyorlar.

Washington’un emirlerini yerine getiren bir kukla hükümet istiyor musunuz?

Venezuela’yı Bogota’dan yönetmek istiyorlar. Kendimizi oligarşinin köleleri hâline getirecek miyiz?

Venezuela saygındır. Ne darbe, ne müdahalecilik. Venezuela barış ve ilerleme istiyor.

Venezuela’nın önünde zorlu görevler var.

Ekonomik olarak toparlanma vazifesi… Elbette Venezuela’nın toparlanmasını, büyümesini ve refahını istemiyorlar. Bu büyük bir görevdir.2019 yılını iyi yönetmeyi sağlamalıyız. Büyümeyi refahla, eşitlikle ve toplumsal yatırımla sağlamalıyız.

Gringo imparatorluğu’na (Amerikan İmparatorluğu’na) güvenmeyin! Onların çıkarlarını yöneten şey Venezuela’nın petrolüne, gazına ve altınına olan arzularıdır. Bunlar size ait değil, bunlar yalnızca Venezuela’nın egemen halkına aittir!

Ekvador’da hükümet ve Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun yanlışı yüzünden son zamanlarda içler acısı gelişmeler yaşandı. [Moreno] Venezuelalılara karşı cadı avına ve saldırganlığa başladı. Yabancı düşmanlığı kirlidir. Ve biz, bizimle birlikte yaşayan, Ekvadorlulara ya da Perululara karşı herhangi bir saldırıya girişemeyiz. Bu insanlar Lenin Moreno gibi korkunç bir devlet başkanı nedeniyle suçlanamazlar. Ekvador Devlet Başkanı bir demagogdur, bir haindir!”

ABD merkezli darbe girişimininin zeminini, Maduro’nun yeni dönem başkanlığını tanımadığını açıklayan ABD güdümündeki Lima Grubu hazırlamıştı. Büyük Venezuelalı Ilich Ramirez Sanchez (nâmı diğer Çakal Carlos) ise Türk Avukatı Güven Yılmaz aracılığıyla Seçilmiş Devlet Başkanı Maduro’ya destek açıklamasında bulunmuş, Lima Grubunun iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan bir röportaj vermişti.

Söz konusu röportajı da aşağıda okuyabilirsiniz:

VENEZÜELLA: ULUSLAR ARASI SİSTEMİN ÇÖKÜŞÜ – CARLOS (Salim MUHAMMED)

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: