SARI YELEKLİLERDEN ÇAĞRI: BEYNELMİLEL KAVGA!

SARI YELEKLİLERDEN ÇAĞRI: BEYNELMİLEL KAVGA!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve sömürgeci uluslar arası şirketlere karşı yapılan protestolar, Fransa genelinde 40.000 üzerinde Sarı Yelekli’nin katılımıyla bu cumartesi günü de gerçekleşti.

Ard arda 16 haftadır süren gösteriler, Mart’ın 16’sında gerçekleşmesi beklenen “hükümetle görüşme süreci” dolayısıyla daha da önem arz ediyor.

Başkent Paris’te 5.000 kadar, sarı yeleklilerin kalesi durumundaki Toulouse ve Nantes’da, ayrıca Strazburg, Lyon ve Bordeaux şehirlerinde de binlerce Sarı Yelekli sokaklardaydı.

Neredeyse her şehirde güvenlik güçleri ile çatışmaların yaşandığı gösterilerde onlarca kişi yaralanırken, Paris’te 33, ülke genelinde yüzlerce gösterici gözaltına alınıp tutuklandı.

Alman RT haber ajansından edindiğimiz bilgilere göre bugüne kadar yaşanan iç çatışmalarda 11 Sarı Yelekli hayatını kaybetti ve 1.700 kadarı yaralandı. Halkına düşmanca tutum sergileyen rejime ait “güvenlik güçleri”nin yaralı sayısı ise 1.000 kadar.

Sarı Yelekliler, daha önce sosyal medya platformlarında “Asla pes etmeyeceğiz! Beynelmilel kavgamıza Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Almanya’da katılmalı!” demiş ve Lille şehrinde buluşma çağrısı yapmıştı. Gelecek hafta bu çağrıya nasıl bir cevap verileceği şimdiden Avrupa kamuoyunda merak konusu.

Alman Focus Dergisi’nin bir raporuna göre bugüne kadar Macron’un partisine (La République en Marche) mensup 100 kadar milletvekili (LREM) ve alt kuruluşlarından bazılarının yetkilileri, Sarı Yelekliler tarafından birebir saldırıya uğradı, büroları ateşe verildi ve hala ölüm tehditleri almaya devam ediyor.

Geçen haftalarda İslâm düşmanı siyonist-yahudi filozof Alain Finkielkraut’a karşı gerçekleştirilen saldırı girişimiyle beraber, bu cumartesi Strazburg şehrinde gerçeklenen saldırı ve daha önce gerçekleşen birçok yahudi unsurlarına yönelik saldırılar küresel çeteleri tedirgin etmeye devam ediyor.

Yine Focus Dergisi’nin bildirdiğine göre Sarı Yelekliler, katılımcı sayısının azlığına veya çokluğuna bakmadan eylemlerini daha da sertleştirmekte. Cumartesi günü Macron’un bir maketinin kellesi kesen Sarı Yelekliler’in bir sözcüsü “Macron, bu gidişle giyotine gidebilir” açıklamasını yaptı.

Almanya’da da gelenekselleşmeye başlayan gösterilerde Sarı Yelek giyen 100 kişi Wiesbaden kenti ana tren istasyonunda toplanarak yükselen vergileri ve dizel yasağını protesto etti…

Nihan ÖZTÜRK – 4 Mart 2019Adımlar AVRUPA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: