9 FEDAİ, 9 ŞEHİD VE HAÇLI AMERİKA’YA VURULAN BÜYÜK DARBE

9 FEDAİ, 9 ŞEHİD VE HAÇLI AMERİKA’YA VURULAN BÜYÜK DARBE

Afgan Millî Direniş gücü Taliban yapılan operasyonla ilgili detayları paylaştı.

Afganistan’ın Helmand kentindeki Haçlı Amerikan teröristlerinin işgal için üslendikleri inlerine, topu topu 9 mücahid fedaî tarafından gerçekleştirilen baskın ile Haçlı teröristler ve yerli işbirlikçilerinin yüzlercesi temizlenirken, düşmana maddî olarak da büyük zayiat verdirildi.

Açıklamaya göre gece görüş ekipmanları, hafif ve ağır silahlar, güçlendirilmiş patlayıcılara sahip Taliban mücahid fedaileri üç yönden Haçlı inine giriş yaptı. Fedailerin Haçlıları inlerinde basmasıyla başlayan çatışmalar,  son fedainin de şehid olmasıyla sona ermiş oldu.

AMERİKA’YI 2 GÜN VURDULAR

Haçlıların Afganistan’daki en büyük ve en güvenli yer olarak adlandırdığı Camp Bastion dediği veya Şorab Hava Üssü’ne olarak anılan işgâl inine mücahid kuvvetlerin Cuma günü başlattığı baskın ile çıkan çatışma 2 gün sürerken, bu derecede büyük bir baskın zannedilenin aksine yüzlerce hatta onlarca da değil, sadece 9 fedaî tarafından gerçekleştirildi.

Ülkenin güney bölgesindeki en önemli Haçlı ini olan Şorab Hava Üssü, ilk olarak 2006 yılında İngiltere tarafından Camp Bastion olarak inşa edilmiş ve zamanla daha büyük bir Haçlı ini halini almıştı. Haçlı kaynakları Bastion-Şorab inini “dünyanın en güvenli yeri” olarak niteliyordu.

137 + 260 LEŞ

Baskında Haçlı işgalci teröristlerden aralarında 15 pilot ve 18 mühendisin de olduğu 137 Haçlı işgalcinin temizlenip 19’unun yaralanırken, işbirlikçi Afgan hainlerinden 260’ı temizlenirken, 73’ü de yaralandı

Öldürülenler arasında Haçlıların konuşlandığı inin işbirlikçi komutanı Sirac ve yine işbirlikçi Afgan komando birliklerinin komutanı Mansur’un da olduğu öne belirtildi.

Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, baskında işbirlikçi Kabil hükümetine ait iki helikopterle Haçlı işgalcilere ait birçok helikopter ve hava aracının tahrip edildiğini ifade etti. Bunun yanı sıra 33 Humvee, 19 M117 zırhlı araç, 27 pikap, 21 uluslararası araç, 7 askeri ambulans, 11 yakıt tankeri, 1 lojistik depo, 1 mühimmat deposu, 2 yakıt deposu, 1 hava aracı tamirhanesi, 1 askeri araç tamirhanesi, erzak ve askerî ekipmanla dolu onlarca konteyner ve çadır, bir hava gözetleme radarı ve çok sayıda askerî yapının sistematik olarak tahrip edildiği, böylece üssün %40’ının kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

HAÇLILARIN MASUMLARI KATLİNE KARŞI “ADALET” İÇİN MİSİLLEME

Taliban bu baskının Amerika’nın son aylarda sivillere karşı yaptığı barbarca saldırılara karşı bir misilleme olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bu karmaşık operasyon, barbar Amerikan işgalcileri ve onların yardakçılarına karşı, bu yıl sivillere yönelik acımasız, hedef gözetmeden gerçekleştirdikleri saldırılardan sonra planlandı ve uygulandı.

Kadınlar ve çocuklar da dâhil olmak üzere birçok köyü-köylüyü uykularında bombardımanla yok etmek, patlayıcılarla evlerini havaya uçurmak, camileri bombalamak, medreseler, okullar, klinikler, çarşıları hedef alıp ve halka açık yerlerdeki ve savunmasız Afgan milletinde ölçülemez kayıplara neden oldular.

Bu başarılı operasyon, Amerikalı istilacılar ve müttefikleri ile yerel işbirlikçilerine, sözlerimizle eylemlerimiz arasında bir fark olmadığını açıklığa kavuşturdu.

Gururlu Afgan milletinin temsilcileri olarak bir taahhütte bulunduğumuzda, her ne pahasına olursa olsun yerine getireceğiz. Suçlulara adaletle karşı çıkacağız, milletimize ve dini değerlere yönelik ihlâllerin intikamını alacağız.”

İŞTE O ŞEHİDLER

Yapılan açıklamada:

Operasyonu ağır ve hafif silahların yanı sıra gece görüş ekipmanı ve yüksek dereceli patlayıcılarla donanmış 9 Taliban fedaisi (Hilmend’den Mevlevi Mutevekkil Billah, Kandahar’dan Hafız Hamid, Muntakim, Nevid ve Abdurrahman, Gazni’den Bedruddin ve Ömer Mansur, Zabil’den de Bedri ve Hilal) gerçekleştirirken, birinci gurup yabancı istilacı kışlasından, ikinci gurup işbirlikçilerin garnizonundan ve üçüncü gurup komando birlikleri kışlasından girerek 46 saat boyunca temizliğe devam ettiği bildirildi.

Baskın’ın bu kadar uzun sürmesinin bir sebebi de fedailerin Haçlı inine girdikten sonra, üssün içinde Haçlılardan ele geçirdikleri silâh ve cephaneyi de kullanmış olmaları…

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: