BİR BURHAN KUZU BOMBASI DA BENDEN VE İZLEMEYE DEVAM… – Murat AĞIREL

BİR BURHAN KUZU BOMBASI DA BENDEN VE İZLEMEYE DEVAM… – Murat AĞIREL

TAKDİM: Türkiye’de yakalanarak tutuklanan İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’nin Burhan Kuzu ile ilişki içerisinde olduğu iddia edilmişti… Zindaşti’nin iktidar cephesinden gelen baskı sonucu hukuksuz bir biçimde tahliye edilip kayıplara karışmasında Burhan Kuzu’nun rolünden bahsediliyordu… Zindaşti ile ilişkisini şiddetle reddeden Burhan Kuzu, daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nin yayınladığı fotoğraf sonrasında yalanladığı sözleri yalanlayarak yeni açıklamalarda bulundu… Söz konusu haberle ilgili farklı gelişmeler yaşandı… Ardından Yeni Çağ gazetesinden Murat Ağırel ciddi iddiaların yer aldığı iki yazı yayınladı… Sayın Ağırel’in yazılarını aynen iktibas ediyoruz…

 

BİR BURHAN KUZU BOMBASI DA BENDEN
Murat AĞIREL

Geçtiğimiz günden bu yana gündem, Burhan Kuzu’nun Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan fotoğrafı oldu.

Fotoğrafta Burhan Kuzu’nun bulunduğu yemek masasında İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti de yer alıyordu.

ddrfgt.jpg

Orada dikkat çekmeyen çok önemli bir ayrıntı daha var aslında…

Ama gelin önce olayın başlangıcını anlatayım.

Zindaşti, bir dizi suçtan aranırken İstanbul’da yakalandı. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimi C.Ö. tarafından hemen tahliye edildi. O zamanlar bu jet tahliyeyi kimse anlayamadı.

Tahliyenin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı derhal tahliyeye itiraz edip tutuklama kararı çıkarttırdıysa da Zindaşti kayıplara karıştı.

HSK bu rezalet üzerine hemen soruşturma açtı. Ve skandal daha da büyüdü.

Hakim ifadesinde şöyle diyordu:

“İktidar partisinden eski milletvekili beni sürekli arayarak bu şahsın mutlaka tahliye edilmesi gerektiği yönünde telkinde ve baskıda bulundu. Devletin bu konuda bir duyarlılığı olduğunu belirtti.”

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise hakimin ifadesinde bahsettiği “eski milletvekili”nin Burhan Kuzu olduğunu işaret etti. Altaylı’ya yanıt veren Burhan Kuzu, “Ben ne o İranlıyı tanırım ne de o hâkimle görüşmem oldu. Hele hele duygusallık dediğin para işleri benim asla yapmayacağım işler. Bu bilgiyi kim verdi size bilmem” dedi.

Tam bunlar konuşulurken…

Burhan Kuzu ve Zindaşti ilişkisini kanıtlayan fotoğrafı Cumhuriyet gazetesi yayımladı. Konu ile ilgili Cumhuriyet gazetesinden Zehra Özdilek, Burhan Kuzu ile konuşmuş ve iddiaları sormuş.

“Şahsı asla tanımam ve olayla da hiçbir ilgim yoktur” açıklaması yapan Burhan Kuzu, fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından Zindaşti ile yemek yediğini kabul ederek “2011 veya 2014… Vatandaşlık için yardım istedi. Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne müracaat etti. Ben de genel müdürü aradım yardımcı olmalarını istedim. Müdür bir ay sonra bana döndü, ‘hocam bu adamın sıkıntıları falan var’ dedi. Ben de sıkıntı varsa kalsın dedim. Bir daha da görmedim adamı, ilk ve son görüşümdü” cevabını vermiş.

Buraya kadar okuduğunuz bilgiler daha önce yayınlandı.

Ben ise size o fotoğrafın siyasi yansımasını değil üzerinde durulmayan, konuşulmayan ve gizlenen yönünü açıklayacağım.

Hem de ilk defa…

Ne mi bu açıklayacağım bilgiler?

Anlatayım:

***

Tarih: 29 Mart 2016

İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti, emniyette verdiği ifadesinde öyle iddialarda bulunuyor ki ayrıntıları dudak uçuklatan cinsten.

Zindaşti, arkadaşlarıyla alem yapmak için kadın bulması için birini arıyor. Aradığı kişi kendisini Aliye Uzun’a yönlendiriyor ve numarasını veriyor. Kadınlar geliyor… Zindaşti polise verdiği ifadesinde Aliye Uzun’un kendisine, “AK Parti Beşiktaş Kadın kollarında görevliyim, benim Ak Parti’de çevrem var” dediğini aktarıyor.

“Sana vatandaşlık alabilirim” dediğini, kendisinin de ona “Vatandaşlık alırsan sana Range Rover cip hediye edeceğim” dediğini söylüyor. Aliye Uzun’un ise cip istemediğini 500 bin lira karşılığında Türk vatandaşı yapacağını söylediğini aktaran Zindaşti, Uzun’un işlemleri başlatmak için 150 bin lira para istemesi üzerine kabul ettiğini belirtiyor.

Zindaşti ifadesinde “Aliye ile ilişkisinin devam ettiğini, bir dergi basımı konusunda kendisine 50 bin lira vererek yardım ettiğini, dergi işleri için toplamda 100 bin lira para harcadığını…” anlatıyor. Savunmadaki bu kısmı özetleyerek yazıyorum.

Aliye Uzun ile iş yapmaya devam eden Zindaşti, bir yat almak istediğini Uzun’a bildiriyor. Aliye Uzun da kendisinin Ömer Erdal Akkartal isimli bir arkadaşı olduğunu ve onun da yatını sattığını söylüyor. Yatı almak için 1 Milyon 300 bin euroya anlaşıyorlar. Fakat Zindaşti şüpheleniyor araştırma yapıyor ve şahsın kendisini dolandırmak istediğine kanaat getiriyor. Zindaşti bu olaylardan sonra Erdal ve Aliye ile arayı açıyor. Aliye Uzun sonraki zaman içerisinde vatandaşlık başvurusu ile ilgili gelişme var bahanesi ile Zindaşti’ye ulaşmaya çalışınca Ekrem Öztunç isimli yeğeni görüşüyor. Zindaşti’nin uygunsuz resimlerini paylaşmak ile tehdit ediyor ve fotoğraf gönderiyor. Derginin vergisini ödemesini istiyor. Zindaşti ödemeyince devreye Erdal Akkartal giriyor. Restleşmeden sonra Zindaşti ve 3 adamı Erdal Akkartal’ın verdiği adrese gidiyor ve çatışma yaşanıyor. Zindaşti’nin bir adamı vuruluyor ve olay yerinden kaçıyorlar. Zindaşti polise gitmiyor doğal olarak Erdal Akkartal da “Benim aranmam var polise gitmedim kapatalım” diye olayı kapatıyorlar.

***

Peki, bu kadar olayı niye anlatıyorum?

Başa dönelim…

Burhan Kuzu’nun Cumhuriyet’te yayımlanan fotoğrafında dikkat çekmeyen ayrıntıyı kastediyorum.

İşte tüm bu savunmada geçen iddialarda bahsedilen Aliye Uzun, Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı fotoğrafta Burhan Kuzu’nun yanında oturan kişinin ta kendisiydi.

aa-013.jpg

Aliye Uzun kim mi?

Mecidiyeköy’deki Trump Towers’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini astıran bir isim. AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü ve Başkan yardımcılarının ziyaret ettiği Ahmet Hakan’ın Hürriyet’teki köşesinde “kahraman” diye bahsettiği bir isim.

Sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğraflarda ise Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a yakın olduğu izlenimi veriyor. Cumhurbaşkanı ve eşi Emine Hanım ile birlikte fotoğrafları bulunuyor. Cumhurbaşkanı ile gittiği yurt dışı ziyaretleri kapsamında, Saray’da, Cumhurbaşkanı danışmanları ile hatta Binali Yıldırım ve eşi ile çekilmiş onlarca fotoğrafı var.

Ha bu arada…

Zindaşti’nin ifadesinde bahsi geçen dergiyi araştırdım. Aliye Uzun ile bağlantılı olan iki dergiye ulaştım.

İlk derginin isimi ALİYES.

2014 yılı Mart ayında çıkan sayısında karşıma kim çıktı dersiniz?

Burhan Kuzu!

Burhan Kuzu ile röportajın kamera arkası görüntülerine ait videoyu da Aliye Uzun derginin Instagram adresinde yayınlamış. İsteyen girip bakabilir. Silinmezse tabi…

saaa-001.jpg

İkinci dergi de aynı yayın konsepti ile “Business Woman” adı ile devam ediyor. Bu dergi 2017 yılında yayın hayatına başlamış. Ne tesadüf Aliye Uzun adı ile 2017 yılında 1000 lira sermayeli bir şirket Uzun Yayıncılık adını almış.

AKP’nin ve Cumhurbaşkanı’nın en üst kademesinde bulunan kişiler ile gezdiği açık ortada olan hatta kendini resmi görevliymiş lanse ederek gezen bu kişi için neden bir soruşturma başlatılmamış?

agirell.jpg

aaaaa.jpg

akakkaka.jpg

Sayın Burhan Kuzu’nun bilgisi var mı?

Sadece bir fotoğraf ve benim ulaşabildiklerim bunlar. Neresinden bakarsanız bakın iddialar rezalet. İlişkiler rezalet.

Bu kişiler bu noktalara nasıl ulaşıyorlar?

murat-agirel.jpg

Bu paranın kaynağı ne?

Bu kişilerin siyasi bağlantıları kimler?

Bu iddiaların tamamı aydınlatılmalı ve kamuoyu bilgi sahibi yapılmalıdır.

NOT: Aliye Uzun’a, cevap hakkını kullanması için tüm iletişim kanallarından ulaşmaya çalıştım ama başaramadım. İsterse bu köşede gazetecilik ilkeleri gereği açıklamasına yer verebilirim.

Kaynak Yeniçağ: Bir Burhan Kuzu bombası da benden – Murat AĞIREL

 

İZLEMEYE DEVAM…
Murat AĞIREL

Geçtiğimiz günden bu yana gündem, Burhan Kuzu’nun Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan fotoğrafı oldu.

Fotoğrafta Burhan Kuzu’nun bulunduğu yemek masasında İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti de yer alıyordu.

Orada dikkat çekmeyen çok önemli bir ayrıntıyı Cuma günkü (dünkü) yazımda aktardım.

Neydi o hatırlatayım. Yayınlanan fotoğrafta Burhan Kuzu ve Zindaşti’nin yanı sıra bir kadın kimsenin dikkatini çekmemişti. İsmi Aliye Uzun olan bu isim AKP İlçe teşkilatında görevli.

Zindaşti’nin ifadesine göre kendisi ve arkadaşlarına kadın ayarlayan, vatandaşlık alması için kendisinden 500 bin lira para isteyen bir isimdi Aliye Uzun.

Zindaşti’nin ifadesinde bir bilgi daha yer alıyordu aslında.

O da Ömer Erdal Akkartal…

Bu yazımda da ondan bahsetmek istiyorum.

Çünkü Zindaşti’nin yat almak istediği sırada Aliye Uzun’un tanıştırdığı Akkartal ile ilgili ilginç bilgilere ulaştım.

Ama önce Zindaşti’nin ifadesinden yat mevzusunun nasıl anlatıldığını aktarayım.

Zindaşti, geçen yıllarda bir yat almak istediğini Aliye Uzun’a bildiriyor. Aliye Uzun da kendisinin Ömer Erdal Akkartal isimli bir arkadaşı olduğunu ve onun da yatını sattığını söylüyor. Zindaşti ile birlikte yatı görmek için Güzelce Marina’ya gidiyorlar. Yatı almak için 1 milyon 300 bin euro karşılığında anlaşıyorlar.

Erdal Akkartal parayı bankadan değil de nakit isteyince işler karışıyor. Zindaşti bu durumdan şüpheleniyor araştırma yapıyor ve şahsın kendisini dolandırmak istediğine kanaat getiriyor.

Aliye Uzun’a durumu aktarıyor. Aliye Uzun da korkutmak bahanesi ile “Erdal, Türkmenistan Cumhurbaşkanı’na suikast düzenleyen ekibin başı” diyor ve bir video izlettiriyor. Zindaşti bu olaylardan sonra Erdal ve Aliye ile arayı açıyor.

Aliye Uzun sonraki zaman içerisinde kimlik ile gelişme var bahanesiyle Zindaşti’ye ulaşmaya çalışınca Ekrem Öztunç isimli yeğeni görüşüyor. Zindaşti’nin uygunsuz resimlerini paylaşmak ile tehdit ediyor ve fotoğraf gönderiyor.

Zindaşti ödemeyince de devreye Erdal Akkartal giriyor. Restleşmeden sonra Zindaşti ve 3 adamı Erdal Akkartal’ın verdiği adrese gidiyor ve çatışma yaşanıyor. Zindaşti’nin bir adamı vuruluyor ve olay yerinden kaçıyorlar.

Zindaşti polise gitmiyor doğal olarak Erdal Akkartal da benim aranmam var polise gitmeden kapatalım diyerek olayı kapatıyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…

Gana’yı ziyaret ediyor. Ziyaretten sonra Sabah gazetesinde bir haber yer aldı.

“Akkartal Grup, 98 milyona Kara Kıta’da organik tarım üssü kuracak. Hedefte hayvancılık da var. Kendisi ziraat mühendisi olan Akkartal Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aliye Uzun, bu yatırımla Türkiye’nin gıdadaki gücünü artıracaklarını söyledi.”

Grup ismi size de tanıdık geldi değil mi?

Evet.

Bahsedilen gruba ait firmalar; Akkartal Tarım Hayvancılık Şirketi 21 Kasım 2012 tarihinde, Akkartal Sigorta 2 Mart 2012’de, Akkartal İthalat İhracat İnş. 27 Haziran 2013’te, Akkartal Özel Sağlık hizmetleri de 26 Nisan 2012 tarihinde kurulmuş.

Yönetim kurulu başkanı olarak da Zindaşti’ye yat satmak isteyen ve silahlı çatışmaya girdiği iddia edilen Erdal Akkartal gözüküyor.

Toplam sermayeleri 1 milyonu dahi bulmayan grup şirketi adına Gana’da 98 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıklayan Aliye Uzun’un Ticaret Sicil Gazetelerinin hiç birinde grup firmalarında bir yetki aldığı bilgisine ulaşamadım. Ancak Sabah gazetesinin 11 Mart 2016 tarihli haberinde Aliye Uzun’un Grup yetkilisi olduğu belirtilmiş.

İlginç…

Yani, Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı Burhan Kuzu fotoğrafında aslında görülmeyen çok ilginç ilişkiler ağı bulunuyor.

Burhan Kuzu’nun bu kirli ilişkilerden haberi var mı?

Neden böyle bir buluşma gerçekleşti?

Masada ticari konular görüşüldü mü?

Ve en önemlisi…

Bu fotoğrafın çekildiği yemek AKP için gerçekleştirilen kurumsal bir görüşme miydi?

Kaynak Yeniçağ: İzlemeye devam… – Murat AĞIREL

 

ADIMLAR Not: Bu iktibastaki fikirler yazara ait olup, Adımlar’ın ideolojik ve siyasi anlayışına zıt görüşler sitemizi bağlamaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: