EN BÜYÜK GÜNAH

EN BÜYÜK GÜNAH

Son yıllarda ikbâl için, daha doğrusu koltuk için siyasîler dini kullanıyorlar. Kimisi ‘öbür tarafa gittim AKP’ye oy verin’ derken, Bakan Yılmaz ‘Mahşerde beraat belgeniz olacaktır’ diyor, bir başkası cennet vaadediyor, kimisi Erdoğan’ı Peygamberimizle kıyaslarken daha da hızını alamayanlar ‘Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplamış’ diyor vs.

En son Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım, “AKP’ye oy verirseniz Allah sizden mahşer gününde hesap sormayacak” şeklindeki sözleriyle dini siyasete alet ettiği eleştirilerine verdiği cevapla tüy dikti:

– “(Dini) Neden kullanmayayım ki arkadaşlar? Sen de kullan. Din benim tekelimde değil ki…”

Dinin kullanılması ne demektir? Dinin kullanılmasının mahzurları nelerdir; var mıdır, yok mudur? Allah’ın en temiz elçisi vasıtasıyla vaz ettiği İlâhî ölçüler manzumesini her önüne gelen dünyalık menfaati, makam ve mevkiini korumak maksadıyla kullanabilir mi? Azîz ve Celîl olan Allah, bu dini, Mehmet Kasım gibiler kullansın diye mi gönderdi?

Adam bir cinayet işliyor ve bu işlediği cinayetten çok daha vahimi de bu fiilini çıkıp utanmadan müdafaa edebiliyor.

Bu ilk vaka değil, daha önce de bir AKP’li vekil, “günah işleme hürriyeti”nden bahsetmişti hatırlarsanız.

Vahim olan insanın suç işlemesi, yanlış yapması değildir; vahim olan, bir suçun, bir günahın işlendikten sora cemiyet meydanında savunulması, o suçun suç olmaktan çıkarılmaya çalışılması, günahın meşrulaştırılmak istenmesidir. Bu suç ve günahın işlenmesine herkesin davet edilmesidir.

Bu tutum, güya Allah adına, Allah’ın dinini keyfine göre yeniden tanzim etmek, dini kendi nefsi heva ve hevesine göre yeniden şekillendirmek, kısacası Allah’ın dinini içeriden dinamitlemek cinayetidir.

Kumandan Mirzabeyoğlu’nun Said Nursîden naklettiği, ahir zamanda çıkacağı haber verilen “din pezevengi” tipolojisini hatırlıyoruz hemen.

Bu din pezevenkleri hakkında Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun hükmüyle sözü mühürleyelim:

“Günümüzde Müslümanların, sahilsiz bir derya içerinde çırpındığı en büyük günah, fiili olmaktan ziyade kalbidir ve belki her fiili günahtan beter olarak, İslam ahlakına bigânelikte toplanmaktadır… İstikamet derdi, “doğru yol” meselesi filan hak getire.” (S. Mirzabeyoğlu, İbda Diyalektiği)

Hüseyin Göktürk TURAN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: