Ahmet BAŞ: YOLUMUZ ŞEHÎD KUMANDAN SALİH MİRZABEYOĞLU’NUN VE ŞEHÎD ÜNSAL ZOR’UN YOLUDUR!

Ahmet BAŞ: YOLUMUZ ŞEHÎD KUMANDAN SALİH MİRZABEYOĞLU’NUN VE ŞEHÎD ÜNSAL ZOR’UN YOLUDUR!

“25 Mart 2015 Saldırısı ve Ünsal ZOR’un Şehâdeti Vesilesiyle” gerçekleştirilen programa Zonguldak’tan gelerek iştirak eden yazarlarımızdan sayın Ahmet BAŞ’ın, 24 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen programda yaptığı konuşmanın metnini alâkalarınıza sunuyoruz.
ADIMLAR

 

YOLUMUZ ŞEHÎD KUMANDAN SALİH MİRZABEYOĞLU’NUN
VE ŞEHÎD ÜNSAL ZOR’UN YOLUDUR!

Arkadaşlar, hepinize selâmlar!

Doğu Karadeniz’den arkadaşlarımızın hepinize selâmlarını iletiyorum.

Bizim yolumuz Şehîd Kumandan Salih MİRZABEYOĞLU’nun ve Şehîd Ünsal ZOR’un yoludur!

Bu toplantılara gelerek çok tecrübe kazanıyoruz… Dün Cumartesi günü başlayan ve gün boyu süren  toplantılarda da çok tecrübe kazanıyoruz. Bizim için hakikaten faydalı oluyor. Diğer arkadaşlarımız da inşallah bu toplantılara katılır. Bu mücadeleyi daha ileri safhalara götürme niyetindeyiz!

Özellikle bulunduğum Zonguldak başta olmak üzere, Türkiye’deki ve bölgemizdeki maden yataklarının yağmalanmasını, maden işçilerinin emeklerine çökülmesini, onların güvenliğinin göz ardı edilmesini, Avrupa Birliği standartlarında “maden ocakları güvenliği” adı altında dayatılan Çin ve Avrupa firmalarına ait “güvenlik malzemeleri”nin yüksek maliyetleri altında ezilen ve devlet desteği göremeyen işçilerin ve ocak işletmecilerinin dolaylı yollardan “kaçak” çalışmaya zorlanmasını ve çaresiz kalan maden işçilerinin bu ocaklarda çalışarak hayatlarını riske atma yoluna terk edilmelerini Adımlar Dergisi sitesinde gündeme getirmeye çalışıyoruz.

İnsanlar aç! Geçinebilmek için para kazanmak, para kazanmak için çalışmak ve bunun için de denetimsiz, kaçak ocakları tercih etmek zorunda bırakılıyorlar… Yaşanan ölümler “toplu” olmadıkça medyada yer almıyor. “Kaçak ocak” haberleri yapıp Hükümetin bundaki rolüne değinmeyen medya için “ölen işçi sayısı”nın daha “ilgi çekici” olması gerekiyor. Peki “kaçak ocak”ların sorumlusu kim? Hükümet, Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza asimilasyon yapan Çin’in maden firmalarına Türk Maden yataklarını verirken, Çin’li firmalar Çin’den onbinlerce işçi getirip Anadolu’nun her yerindeki maden ocaklarında çalıştırıyor. Buna karşın Türk Maden İşçileri işsizliğe yada “kaçak ocak”ta çalışmaya mahkûm ediliyor.

Toplantı için iki gündür İstanbul’dayım ve gelmeden önceki gün Zonguldak’ta bir işçi kardeşimiz daha göçük altında kalarak vefât etti. Bir iki yerel gaste dışında haber olmadı. Bu vesileyle vefat eden Maden İşçisi Soner TARHAN kardeşimizin adını burada anmak istiyorum. Soner Tarhan, emekli olmasına rağmen geçinmek için denetimsiz ocakta çalışırken, göçük altında kaldı. Bunu özellikle söylemeliyim. Şehidlerimiz için duâ ettiğimiz bu güzel ortamda onun ve bütün vefât eden mazlum maden işçilerimiz için duâlarınızı talep ediyorum. Allah hepsine rahmet eylesin!

İBDA’nın ve ona bağlı Adımlar’ın mücadelesi insanımızın dertleriyle dertlenmekten, onlara acılar çektirenlerle hesaplaşmaktan ve en önemlisi “yaşanmaya değer hayat”ı Başyücelik İdeali’yle pratiğe geçirmekten başka bir şey değil.

Allah, Kumandan Salih Mirzabeyoğlu ve Ünsal Zor gibi şehîdlerimizin yolundan bizi ayırmasın!

Hepinize selâmlarımız sunarım!

Ahmet BAŞ / 24 Mart 2019

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: