SARI YELEKLİLER 21. KEZ MEYDANLARDAYDI

SARI YELEKLİLER 21. KEZ MEYDANLARDAYDI

Bütün yasaklara, engellemelere, medyanın yalan haberlerine, askerlerin ve nihayetinde anti-terör birimlerinin sokağa çıkarılmasına ve bazı Sarı Yelekliler liderlerinin para cezasına çarptırılmalarına rağmen geri adım atmayan Sarı Yelekliler bu Cumartesi de 21. kez Fransa genelinde protestolarına devam ettiler.

Fransız İçişleri Bakanlığı’nın verdiği rakamlara göre 23.000 civarında, Sarı Yelekliler’in kendi resmi sitelerimden verilen rakamlara göre ise 90.000 gösterici meydanlardaydı.

France İnfo’dan öğrendiğimiz gelişmeler doğrultusunda Başkent Paris’te ve diğer Sarı Yelekliler’in kaleleri olan şehirlerde yer yer çatışmalar devam ederken, Paris’te 3.000 küsür Sarı Yelekli cephelere ayrılarak farklı bölgelerde eylemlerini gerçekleştirip, taktik ve strateji anlayışlarında ne kadar hızlı ve kararlı olduklarını ortaya koydular.

Yine onlarca tutuklamanın gerçekleştiği ve gaz, taş, sopa, barikat etrafında şekillenen çatışmalar sonucunda hem güvenlik güçleri hem de Sarı Yelekliler tarafında yaralanmalar oldu.

Avrupa’nın küresel çeteci ve Macroncu yandaş basın, Fransız İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı gösterici sayısından neşelenmiş olacaklar ki, Sarı Yelekliler hareketini neredeyse “bittiler” manşetleri atarak lanse ettilerse de, buna karşılık Sarı Yelekliler cephesi önümüzdeki Cumartesi günü için Fransız halkını eylemlere davet etmekten geri kalmadı.

Havaların ısınmasıyla birlikte Paris’in turistik olarak korunması gerektiği yönündeki haberlere karşılık Sarı Yelekliler geçen hafta haberini yaptığımız “Paris Fransa değildir!” cümlesini ve “Paris Fransız halkından önemli değildir!” gibi ifadeleri paylaşımlarına taşıdılar!

Bir diğer yandan hareketi aşırı sağcı olarak göstermeye çalışanlara karşılık bu hafta Cezayir Bayrağı ve Siyah Sancak ile eylemlere katılan göstericiler dikkat çekerken, eylemlere Müslümanların da katılmış olması kamuoyunu bayağı bir şaşırtmışa benziyor.

Nihan Öztürk – 08.04.2019Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d