“SARI YELEKLİLER BAHARI” VE EYLEMLERE DEVAM

“SARI YELEKLİLER BAHARI” VE EYLEMLERE DEVAM

Geçen hafta katılımın az olmasına sevinen küresel çetenin medyası bu hafta sayılarını onbinlerce artırarak sokaklara çıkan Sarı Yelekliler’i görünce kullandıkları alaycı dillerini düzeltmek zorunda kalmışa benziyor.

Eylemlerin önüne geçebilmek adına polise olağanüstü yetkiler de veren ve adına neredeyse “vur emri” denilebilecek yeni çıkartılan kanunlara göre, yüzlerini örten göstericilere 1 yıl hapis ve 15.000 Euro para cezası gibi tehditler de Sarı Yeleklileri geri döndüreceğe benzemiyor.

Fransız İçişleri Bakanlığı’nın 31.000, Sarı Yelekliler’in açıklamalarına göre ülke genelinde 80.000 gösterici meydanlardayken, Başkent Paris’te gerçekleşen gösterilere 5.000 civarında Sarı Yelekli katılırken, bu hafta en sert çatışmaların yaşandığı ve güvenlik güçlerinin ortalığı gaz bulutuna çevirdiği Toulouse şehrinde ise 4.500 civarında Sarı Yelekli mücadelelerine devam etti.

Alman ARD’nin verdiği bilgiye göre Toulouse şehrinde yaşanan meydan muharebelerinde 40’a yakın tutuklama gerçekleşirken onlarca yaralı hastaneye kaldırıldı.

Sarı Yelekliler Hareketi üzerinde yapılan yüzlerce spekülasyon ve yanlış haberlerin tersine şunu eklemek istiyoruz: Kasım 2018 tarihinden itibaren gösterileri gittikçe radikalleşen Sarı Yelekliler’in bugüne kadar hiçbir Cami veya Müslüman kesime yönelik bir saldırı gerçekleştirmemesi kamuoyunun er yada geç dikkatini çekmeye başlayacaktır.

Nihan ÖZTÜRK – 15 Nisan 2019Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: