SARI YELEKLİLER GÜMBÜR GÜMBÜR: “KENDİNİZİ ÖLDÜRÜN, KENDİNİZİ ÖLDÜRÜN!”

SARI YELEKLİLER GÜMBÜR GÜMBÜR: “KENDİNİZİ ÖLDÜRÜN, KENDİNİZİ ÖLDÜRÜN!”

Hıristiyan dinî inançlarına göre Hz. İsa’nın yeniden dirilişine işaret edildiğine inanılan Paskalya günlerinde Sarı Yelekliler, Paskalya Cumartesi’ne yine damgasını vurarak, her şartta devrime devam edileceğinin mesajını verdiler.

Hıristiyan âleminin bu en önemli günlerinde de her zamanki gibi güvenlik güçleriyle çatışan -sayılarını yine on binlerle ifade edilecek- Sarı Yelekliler, 2019 senesinin başından bu yana artan polis intiharlarına atıfta bulunarak, polislerin bulunduğu noktalara doğru “Kendinizi Öldürün, Kendinizi Öldürün!” sloganları attılar.

Avrupa medyasının “Nefretin Zirvesi!” olarak manşetlerine taşıdıkları bu sözlü eylem, genel anlamda Avrupa kamuoyunda şok etkisi yaparken, sistemin korumalığını üstlenen polislere karşı gelişen bu nefretin nedenini sorgulamaya başlayabileceklerini ifade edelim.

Bu hafta sonu yaşanan önemli bir gelişme de Notre-Dame’ın yanması üzerine, kilisenin tadilatı için 24 saat içinde toplanabilen 1 Milyar Euro civarındaki yardımın protesto edilmesi oldu. Notre-Dome’ın karşısına dikilen bazı Fransız vatandaşlar, “24 saatte 1 Milyar! Evsiz barksızlara sıfır!” ve “Notre-Dame çatısız! Biz de!” yazılı kocaman pankartlarla eleştirilerini gündeme getirdiler.

En sert çatışmaların yaşandığı Başkent Paris’te 200 kadar Sarı Yelekli ve ayrıca iki tane de bağımsız gazeteci tutuklanırken, geçen haftalara nazaran sayılarını artırarak 9 bine çıkaran Sarı Yelekliler yumruk yumruğa yaşanan çatışmalarda Macron’un özel birliklerine ve polise korku dolu anlar yaşatmış oldular.

Nihan ÖZTÜRK – 22.04.2019Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d