KURTULUŞ SAVAŞI, İBDA’NIN 100. YILI

KURTULUŞ SAVAŞI, İBDA’NIN 100. YILI

Mustafa Sabri Efendi ve Abdülhakîm Arvasî Hazretleri;

Osmanlı’nın son şeyhülislamı Mustafa Sabri Efendi Millî Mücadele’ye destek vermedi. Destek vermemesinin sebebi, Millî Mücadele karşıtlığı değil Millî Mücadele’nin güdücü kadrosuna karşıtlığıydı. Jöntürk tayfasına güvenmiyordu.

Daha 10 yıl önce yaptıkları ortadaydı. “Padişahı asilerden kurtarmaya gidiyoruz” diye adam toplayıp payitahta gelince Padişahı isyan çıkarmakla suçlayarak tahttan indirmişler, bir terör şebekesini hâkim kılmışlardı. M. Sabri Efendi bu işin sonunun da oraya varacağını düşünüyordu.

Bolşeviklik getireceklerinden, ülkeyi felakete sürükleyeceklerinden, asıl amaçlarının Millî Mücadale olmadığından kuşkulanıyordu. Lakin eksik kaldığı bir yer vardı: Millî Mücadele’nin nasıl ve kimlerle verileceğine dair bir fikri, eldeki kadroya bir alternatifi yoktu.

Payitahtta yegâne alternatif fikir, pasif kalmak, İngilizleri kızdırmamak, onların insafına sığınmak, ne kadar ağır bir ceza keserlerse kessin (icabında 5-10 yıl işgal ve sömürülerine razı olarak) sabretmek ve sonunda selamet ummaktı. Ayrıca keşke Yunan galip gelse diyenler de vardı.

Yunan galip gelse ne olurdu? Çok basit: Lord (*) George’un hayali gerçekleşirdi. Anadolu Elen Cumhuriyeti olurdu. Abdülhakîm Arvasî Hazretleri hem bu fikri, hem pasifizmi reddetti. Millî Mücadele’ye açık yüreklilikle destek verdi. Ondan sonra olacakların hesabı ondan sonra görülecekti.

Abdülhakîm Arvasî Hazretleri’nin Millî Mücadeleye verdiği destek, 1919 tarihi, aynı zamanda Büyük Doğu-İbda hareketinin de başlangıç tarihidir. Ayrıntısı geçen yıla kadar yoktu. İhtimal, gelecekte 16 Mayıs 1919 diye kayıt altına alınacak, hareketin başlangıcı-Kumandan’ın şehadeti!

Mustafa Sabri Efendi’nin kaygısını Abdülhakîm Arvasî Hazretleri’nin belirtmemesi, İbda Diyalektiği’nde -küfre- “rıza değil katlanış” olarak değerlendirilir. Bu anlamıyla Büyük Doğu-İBDA hareketi, 100 yaşında ve halen Millî Mücadele içindedir!

Not: “Keşke Yunan galip gelseydi” demek, Anadolu’nun 1000 yıllık İslâm tarihine ihanettir. “Alparslan senin burada ne işin var, burası Bizans toprağı” demektir. Abdülhakîm Arvasî Hazretleri bu fikri reddetmiş ve Büyük Doğu-İBDA’ya vücut vermiştir. Alparslan Büyük Doğu İBDA’dadır.

(*) Düzeltme: Lord George yazmışım. Lloyd George olacak. Lord değil adam Lloyd. Galli. Liberal Parti geleneğinden (Darwin’in tayfa), ırkçı ve Türk düşmanı… Ama hükümeti ve Genelkurmayı onunla aynı görüşte değil; Türkiye’de bağımsız bir Cumhuriyet istiyorlar. Fikrin başı Churchill!

Selim GÜRSELGİL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: