ERBİL’DE, HAÇLI AMERİKA DESTEKLİ ETNİK KÜRTÇÜ PKK SALDIRISI: 1 KONSOLOSLUK GÖREVLİSİ ŞEHİD

ERBİL’DE, HAÇLI AMERİKA DESTEKLİ ETNİK KÜRTÇÜ PKK SALDIRISI: 1 KONSOLOSLUK GÖREVLİSİ ŞEHİD

Etnik Kürtçülüğün Barzanî kolunun Irak içinde yuvalandığı başkentleri Erbil’de Türk konsolosluk çalışanlarına dün (17 Temmuz 2019) bir restoranda yemek yedikleri esnada silâhlı saldırı düzenlendi.

Bir taziyeden dönen konsolosluk görevlilerimizin yemek yemek üzere mola verdiği restorana giren ve elinde uzun namlulu iki silah bulunan bir kişinin üzerlerine ateş açması üzerine bir konsolosluk görevlimizin şehid olduğu bildirilirken, yaralılar olduğu söyleniyor.

Restoranda o sırada yemek yemekte olan Barzani ailesinden bir kişinin korumalarının karşı ateş açması sonucu saldırıyı gerçekleştiren kişinin yaralanmasına rağmen kendisini bekleyen araba ve arabayı kullanan arkadaşıyla beraber olay yerinden kaçmayı başardıkları açıklandı.

Barzanî’ye bağlı polislerin, saldırıyı PKK’nın düzenlemiş olabileceği yönünde bir tesbitte bulundukları bildiriliyor.

Bu hadise, Turgut Özal’dan bu yana üzerine yatırım yapılan Barzanî destekçisi dış politikanın geldiği noktayı göstermesi bakımından ibret verici. Geçtiğimiz senelerde Barzanî’nin “Kürt kedisini bile vermem” diyerek çektiği rest ve akabinde yaptığı bağımsızlık referandumu sonrası ilişkilerin dondurulmuş olmasına mukabil, son günlerde yeniden ısıtılan ilişkilerin geldiği nokta burası. Hatırlanacağı üzere Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz aylarda Barzanistan’a gitmiş ve Kürdistan şehidleri için saygı duruşunda bulunmuştu.

Bölgede etnik Amerika destekli etnik Kürtçülüğün gerçekleştirdiği ilk operasyon bu değil. Daha önce de Talabanî bölgesinin başkenti Süleymaniye’de MİT görevlileri PKK tarafından kaçırılmış ve esir edilmişti.

Bu saldırının, ABD Ankara Büyükelçisi olarak atanan David Satterfield’ın 10 Temmuz’da Ankara’ya geldikten sonra 11 Temmuz’da uğradığı Dışişleri Bakanlığı binamızda bulunan ‘Şehit Türk Diplomatları’ için oluşturulan hatıra duvarının önünde verdiği pozu paylaşmasından sonra gerçekleşmesi de ayrıca dikkat çekici.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: