FINDIKTA YENİ SEZONDA ESKİ OYUNLAR

FINDIKTA YENİ SEZONDA ESKİ OYUNLAR

Fındık meselesi ile ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda yazı dizileri yayınlamış ve fındık çiftçinin uluslar arası Haçlı emperyalizme nasıl peşkeş çekildiğini gözler önüne sermiştik. Bu konudaki yayınlarımızın linklerini yazının sonunda bulacaksınız.

2019 yılı fındık hasadına sayılı günler kala fındık fiyatları bir haftada 20 TL’den, 12-13 liralara gerileyiverdi. Bu gerilemenin piyasa şartlarıyla alâkalı olamayacağı fındık piyasasındaki fiyatların Haçlılar tarafından belirlendiğini bilenlerin malûmu.

Fındık hasadı başlayana kadar fiyatlar yükselirken, ellerindeki fındığı pahalıya satma imkânı bulanlar, hasat başlayacakken fiyatları düşürüp, bu defa çiftçinin yeni fındığını ucuza kapatmak derdinde.

FINDIKÇILAR, HAÇLILARA KARŞI SAVAŞINDA ERDOĞAN’I YANLARINDA GÖRMEK İSTİYOR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni sezon öncesi fiyatların 20 liraya kadar yükseldiğini ama bir anda düşüşe geçtiğini belirterek, “Geçtiğimiz günlerde 18-20 liraya kadar çıkan fındık fiyatı şu anda 12-13 liraya kadar düşmüş durumda. Bunun anlamı serbest piyasa aktörleri ve tekelci zihniyet yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşürebildiği kadar düşürmek, müdahil alım olmazsa üreticinin alın terini ucuza kapatmak derdinde. Devletimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buna fırsat vermeyerek, fındık üreticisinin yanında olacağına canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz” dedi.

“ÜRETİCİ MÜJDELİ HABERİ BEKLİYOR”

“Üretici dört gözle Toprak Mahsulleri Ofisi’nden gelecek olan müjdeli haberi bekliyor” diyen Karan, TMO’nun hasat öncesi piyasada olacağını ve alım fiyatını açıklaması gerektiğini kaydetti.

Fındıkta fiyat istikrarı için devlet desteği şart olduğunu ifade eden Nurittin Karan, şöyle devam etti:

“Fındık üreticisi artık hasat için gün sayıyor. Bu yıl ürünün erken olgunlaştığını da göz önünde bulunduracak olursak, sahil bandında üreticilerimiz bu ay sonu itibariyle bahçesine girerek hasada başlayacaktır. TMO’nun alım kampanyası ve taban fiyatı ay sonuna kadar açıklanırsa üretici bahçesine mutlu, mesut ve ürününü kaç liradan satacağını bilerek girecektir. Erken hasat beraberinde, ürünün pazara erken inmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle üretici serbest piyasanın insafına bırakılmadan TMO’nun alım fiyatı belirlenmelidir. Aksi takdirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticilerimiz ilk etapta ürününü ucuz satmak zorunda kalacak ve yine kaybeden üretici, kazanan tekelci zihniyetler olacaktır.”

/findik-isyani-buyuyor/

 

/findik-davasi-vatan-davasidir/

 

/findik-davasi-vatan-davasidir-ii/

 

/findik-davasi-vatan-davasidir-iii/

 

/akpli-ilce-baskani-findik-ureticisini-hedef-gosterdi-temizleyin-bu-adami/

 

/tutun-marlboroya-findik-ferroroya-peskes-cekildi/

 

/bakan-ureticiyle-dalga-geciyor-fiyattan-stokcular-rahatsiz/

 

/fiyattan-stokcular-rahatsiz-diyen-bakana-kendi-partisinden-de-tepki-var/

 

/tarim-bakanim-sana-sesleniyorum-ciftcilik-bitiyor-bu-millet-ne-yiyecek/

 

/ciftcinin-feryadi/

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: