KURTULUŞ İÇİN “VASITA SİSTEM” İDRAKİ

KURTULUŞ İÇİN “VASITA SİSTEM” İDRAKİ

Eski, sömürgeci ülkelerin eskisömürgeleriyle bugünkü ilişkileri, üzerinde pek çalışılmamış bir konudur.Sömürgecilik çağı güya kapandı, sömürenler sömürülenlerden çıktılar ama hâlâonları sömürgeleri olarak görmeye ve öyle kullanmaya devam ediyorlar.

İngiltere ve Fransa başta olmaküzere Belçika, Hollanda gibi bir dizi Avrupa ülkesi hâlâ eski sömürgelerinderesmi dilin kendi dilleri olmasını, eğitimin kendi dilleriyle yapılmasını, tümkültürel ve siyasî hayatın kendi istedikleri gibi olmasını, hâlâ onlarınhammaddelerini alıp onları pazar olarak kullanmayı sürdürüyorlar. Bu ilişkilerincelenirse sömürgecilik çağının kapandığı iddiasının olanca dayanaklarıçürüyebilir.

Günümüz İngiltere’sinin Mısır’la,Kıbrıs’la, Pakistan ve Hindistan’la olan ilişkisi, bu ülkelerin insanlarınıkendi ülkesinde göçmen ırgatlar gibi kullanmasını inceleyiniz.

Mısır’da İngiltere Pakistan veKıbrıs’ta olduğundan daha az başarılıdır; çünkü Mısır’da halkı İngiltere’denkurtuluş mücadelesine çağıran Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler kültürüetkili olmuştur. Hâlbuki Pakistan ve Kıbrıs’ta bu tarz kurtuluşçu akımlar zuhuretmemiştir.

Bugünkü Pakistan başbakanına bakın.Pakistan’da İngiliz kültürüyle büyümüş. Kriket öğrenmiş. İngiltere’ye okumayagitmiş. Orada krikette gösterdiği başarı ve yakışıklılığıyla kısa zamandaİngiliz sosyetesinin tanınmış ismi olmuş.

Gözucuyla takip ettiğim isimlerdenbiri. Bir röportajını okumuştum. İslâmcı aydınları okuyana kadar çok savruk birhayat yaşadığını, ama bu aydınlardan etkilendiğini söylüyor. Ne kadar neetkilenmiş bilmiyoruz. Çünkü onu Pakistan’a döndüğünde yine kriket işiyle meşgûlgörüyoruz.

Pakistan’ı dünya şampiyonu yapıyor.Sonra insanî yardım işlerine giriyor, Pakistan’da vicdan hareketlenmeleriyapıyor. Nihayet siyasete atılıyor ve başbakan…

Belki iyi niyetli bir adamdır,peşinen kötülemeyelim. Ama ne yapabilir? “Yapma”ya dair bir fikir,bir imaj, bir model yok ki…

Şimdi orayı bırakın buraya bakın. Eniyi niyetli adamı getirin başbakan, cumhurbaşkanı yapın. Ne yapabilir? Hadi iyiniyetle de kalmasın; imânı ve İslâm’a saygısı ileri derecede olsun… Nasıl birkurtuluş programı ortaya koyabilir?

Arkadaşlar, olmuyor, olmaz da…

Biz Büyük Doğu İbda’yı bu yüzden lüzumlugörüyoruz. Sizin İslâm’a bağlılığınıza ve saygınıza bir şey demiyoruz. Ancak“vasıta sistem” idrakı olmadan kurtuluş davası havada kalmayamahkûmdur diyoruz.

Varlık olmadan, paradigma olmadanoluş olmaz; dere gibi kaskatı bir vakıa bu.

Yani orada kuru kuru hilâfet,şeriatı getireceğiz falan, öyle olmuyor ki bu iş. Kurtuluş davası silâhüreticilerinden silâh alıp onlara karşı savaşmak fikrinden çok ötede birşeydir. Kurtuluş davası A’dan Z’ye her şeyle ilgilidir.

Bu yüzden Büyük Doğu-İbda; kurtuluş için…

Selim GÜRSELGİL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: