Küreselleşme veya Serbest Pazar Ekonomisiyle Başlayan Çürüme

Küreselleşme veya Serbest Pazar Ekonomisiyle Başlayan Çürüme

Eskiden insanlar koşulları değişince devrimyaparlardı. Şimdi intihar ediyorlar.

Ülkemizde 12 Eylül ve Özal’la başlayan azgınliberal sömürü sistemi 80 öncesini aratır duruma gelmiştir. O dönem de sömürüvardı ama insanlar bu haksızlığa karşı öğrenci ve işçi hareketleri içindekendine yer bulabiliyordu.

Neo-liberalistler, 1989’da Berlin Duvarıyıkıldıktan sonra “tek kutuplu dünya”nın ortaya çıktığını ve ABD’nin dünya çapındapolitikayı biçimlendirebilecek ve dünyanın kaderini belirleyecek tek güçolduğunu, önündeki engellerin “Doğu Bloku”nun yıkılışıyla ortadan kalktığını,diğer güç odaklarının ise ABD’nin dünya liderliğini kabul etmekten başkaseçeneklerinin kalmadığını ilan etmişlerdi. Liberal-kapitalist ekonomikmodelden başka bir alternatifin bulunmadığını, dolayısıyla sınıf çatışmalarınında son bulduğunu da iddialarına eklemeyi ihmal etmemişlerdi.

Kapitalizm, özgürlük adı altında bireyi öneçıkarmasıyla başlayan benlik oluşumu ile, toplumlarda atomizasyonu körükleyerekdayanışma kültürünü öldürdü.

“Gemisini kurtaran kaptan, bana dokunmayanyılan bin yaşasın” hikâyesiyle devam ederek buralara kadar gelindi.

Hazreti Ebu Zer’in (ra) “Gece yatağa aç giripsabah kılıcını kuşanmayan adama şaşarım.” sözü unutturuldu veya müslümanlarıngündemine sokulmadı. Bu içtihadın toplumdaki ruhu da Diyanet gibi kurumlarlaiğdiş edilmeye tabi tutuldu.

“Komşusu (başkası) aç iken kendisi tok yatanbizden değildir.” anlayışı ile sömürü sisteminin yerine açlığı ortadankaldıracak sistem kurmak üzere örgütlenme, mücadele etme ve sistem kurma yerineaçlığın devam ettiği ve açlara yardımın örgütlendiği risksiz, tehlikesiz yardımkuruluşlarına önem verildi.

İnsanların birbirlerine karşı güveni yokedildi;bunu mahkeme dosyalarından anlamak mümkün vs.

Emperyalizm-Kapitalizm sınırlarına dayanmış veinsanlık yol ayrımına gelmiş bulunuyor; zira insanlık, uygarlık ve doğa hızlayok oluşa doğru sürüklenmekte. Bir sürü olumsuzluk sayılabilir, peki çözüm ne?

Bu girdaptan nasıl çıkarız?

Bana göre ülkenin millî aydınlarının öncülüğünde tüm sistem-emperyalizm karşıtı muhalefet bir araya gelip tam bağımsızlık temelinde konsensus oluşturmalı, zaten çözüm de kendini dayatacaktır.

Hüseyin Göktürk TURAN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: