DİNİ KİME TEBLİĞ ETMELİ VE ÇAĞININ ÖTESİNDEKİLER

DİNİ KİME TEBLİĞ ETMELİ VE ÇAĞININ ÖTESİNDEKİLER

DİNİ KİME TEBLİĞ ETMELİ

Herkes arabayı konuşuyor. Ben pek girmekistemiyorum. Sonuçta o tarafa, bu tarafa yanlayıp, iyiye iyi, kötüye kötü demeözgürlüğümü kaybetmiş değilim. İster o yapsın, ister bu, bir şey iyiyse iyidir.Kötüyse de kötü…

Kötü bulduğum bir şey var. Akit TV piyasayayakışıklı bir muhabir salmış. Sokak röportajı yapıyor. Daha çok tesettürlükızlarla… Onları sorularıyla sıkıştırıyor. Kızlar tepki gösterince“tebliğ yapmak Müslümanın görevi” diye işin içinden çıkıyor. Diniarkasına almış, ne desen bir sıfır önde…

Kıza diyor ki, “piyango haram, kumar, şeytanınoyuncağı, niye almayı düşünüyorum diyorsun?”

Ey güzel çocuk, sen bu soruyu niye o kızcağızasoruyorsun da bizzat devlete sormuyorsun? Tebliğini iktidara yapsana bir de…“Kumar haram, şeyten işi, niye oynatıyorsunuz” desene, o kadar dini bütünsen?

Böyle ucuz kahramanlık tiradlarını bırakın.İslâmî bir endişesi olan, İslâmî bir düzen endişesi taşıyandır. Yoksa o kızcağızgitmiş piyango almış, bu kızcağızın başörtüsü biraz kaymış, bunlar boş işler.

Lan bi kızlardan bi elinizi çekin ya. Erkekolun. Siz erkek olun, bak o zaman kızlar ne güzel!

Hayır kardeşim, senin aldığın maaşta,gazetenin aldığı reklamda, televizyonda kendinden geçmiş izlediğin DirilişEruğrul’unda, her şeyinde, o kumar dediğin, şeytan işi dediğin piyangonungeliri var? Bu seni rahatsız etmiyor da, hasbelkader başını örtmüş kızlar mıediyor?

ÇAĞININ ÖTESİNDEKİLER

Fransız filozof Bergson üstüne çalışan birarkadaşla sohbet ediyoruz. Ben dedim, “Salih Mirzabeyoğlu çok büyük birfikriyat ortaya koydu ama arkasında kalan enkaza bak!” O dedi: “Buişler böyle oluyor. Hiçbir büyük fikir yoktur ki, aradan 100 sene geçmedenkonuşulabiliyor olsun!”

Bergson üzerine örnekler vermeye devam etti.Bergson’un henüz konuşulmadığını, filozofların en büyüklerinden olmasına rağmenfelsefe tarihlerinde bile adının anılmadığını, asıl bu yüzyılda konuşulmayabaşlayacağını söyledi.

Ben de Sokrates’ten sonra olanları düşündüm.Bu dev düşünür, Yunan tanrılarına inanmamak suçundan demokratlar tarafındanmahkemeye verildi ve idam edildi. İdamından sonraki yıllar boyunca taraftarlarıgizli örgüt gibi bir araya geldiler, fikirlerini gizli gizli konuştular yahutmektebini uzak ülkelerde yaşatmaya çalıştılar.

İslâm tarihinde de örnekleri çoktur. En büyükörneği İmam-ı Rabbanî Hazretleri’dir. Fikirleri henüz yeterince açılmamış vekonuşulmamıştır. Velilerin, âlimlerin, mütefekkirlerin bir çoğu, kendizamanlarında değil, kendilerinden sonra gelen “doğrulayıcılar”zamanında konuşulmaya başlanmıştır.

Bu örnekler bize gelecek açısından ümit veriyor. Yoksa şu güne baktığın zaman, “ümmetin en büyük sorunu sakız çiğnemektir” diyen vaiz yüzbinleri peşine takıyor, dünya çapında fikir adamı zuhur ediyor, mağdur edebiyatı olmasa hakkında tek kelime edecek yok.

Selim Gürselgil

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: