TÜRK İŞİ DONDURMA

TÜRK İŞİ DONDURMA

Az önce Fox’ta “Türk işi Dondurma”diye bir film seyrettim. Son yıllarda çok beğenerek seyrettiğim ender Türkfilmlerindendi. Senaryosu, kurgusu, rejisi, her şeyi, neredeyse Holywood işiayarındaydı.

Hatırlayan varsa yıllar önce Feysbukta bufilmin konusundan söz etmiştim.

İki Türk, Birinci Dünya Savaşı patladığındaAvustralya’dalar. Biri dondurmacı, diğer neydi unuttum. Bakıyorlar, Avustralyahükümeti Osmanlı’ya savaş açıyor. Ülkelerine dönüp savaşa katılmak istiyorlar,dönemiyorlar. Onlar da ne yapsın, “gerekeni gerektiği yerde yapmaşuuruyla” oldukları yerde Avustralya hükümetine savaş açıyorlar.Gazetelere ilân gönderip hükümete savaş açtıklarını ilân ediyorlar. Cephanebasıp silâhlanıyor ve dağa çıkıyorlar. Ve gerilla mücadelesine başlıyorlar.Sonrası şehadet…

İki Türk. Birinin Afgan olduğu da söyleniyor.

Ama Avustralya tarihine “iki Türk”olarak geçiyorlar ve Avustralyalılara, Avustralya tarihindeki tek savaşıyaşatıyorlar.

Hikâye nereden bakarsan bak, destansı. Filmide büyük bir başarıyla çekmişler, çok güzel olmuş. Türk sinemasını soytarılarpanayırına döndürenlere de güzel bir cevap olmuş.

Faysbukta bu hikâyeyi anlatırken, hikâyeninortaya çıkardığı Türk ruhunu baltalamak isteyenlerin başında Haber7’ningeldiğini söylediğimi hatırlıyorum. Bu hikâyedeki iki Türk, Haber7’nin“postmodern İslâmcı” kafasıyla bağdaşmadığı için, çamur yapıyorlardı.

Bunlar teslimiyetçi, “keşke Yunan galipgelse”ci, “Nişantaşı’nda iki kafe de türbanlılara ayırın, fitolalım”cı, hiçbir gerçek insanî ve İslâmî gayesi olmayan bir gürûhtur.Bakın, bu filmi çeken Kemalistler, onlardan ne kadar insana yakın!

Onun için, ben burada hep savunuyorum, hepsavunacağım. Meseleye AKP’li-CHP’li diye bakmayın. Her iki tarafta da adamvardır, “adam” vardır.

Misâl bugünkü CHP’nin dış politika ekseni, Türkiye’yi İsrail çizgisine sokmak olabilir, inkâr edilemez. Ama sağ cenahta da öyle hainler vardır ki, Kemalistleri mumla aratırlar.

Selim Gürselgil

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: