ALMANYA’DA KARANTİNA BAŞLIYOR

ALMANYA’DA KARANTİNA BAŞLIYOR

Dünyada haftalardır Corona virüsü kaynaklıCov19 hastalığı kol geziyor ve haberlerde bütün gün virüs hakkında bilgiler ve hastalığınbulaşmasından nasıl korunabileceği anlatılıyor. Panik havası oluşmasın diye de devletelinden geleni yapmakta.

Yavaş-yavaş yayılan bilgiler, Alman devletininmedyayı ve daha da ileri giderek Avrupa medyasını sımsıkı elinde tutuğunugöstermekte…

Mevcut durumun ülke çapında bir karantinagerekçesi olmadığını defalarca bildiren yetkililer, durumun vehametininanlaşılmasıyla çark edip, Pazartesi günü akşam haberlerinde Çarşamba günü Almanya’yıkarantinaya alma kararını duyurmaları üzerine Almanlar marketlere hücum ederekraflarda bir şey bırakmadı.

Karantina kararının, sistematik dışarı çıkmayasağına kadar gideceği bir duruma dönüşen Almanya… Halk yavaş yavaş buduruma hazırlanıyor. Dün (16.03.2020) de sınırların kapatılması bu durumunaltını çizmekte. Sokakta rastladığım bir polisle ayaküstü sohbette, “Bizihaftalardır en kötü duruma hazırlamaktalar” diye söylemesi Almanya’nın ciddiadımlar atacağını gösteriyor. Yaşadığımız kentin bazı semtlerinde dezenfektekabinleri kurulmuş olması da karantina kararının dünden bugüne olmadığınıgöstermekte. Şimdilik birçok dükkân ve ofisin kapatılma kararı devlettarafından ilgililere mektupla bildirilmiş olup karantina için haftalar öncesindenkarar alındığını gösteren bu hamle ile süreç sistematik bir şekildeuygulanıyor.

Bu durumun küçük esnafa büyük bir darbe olduğuaşikâr… Son haftalarda Kapitalizmin aynası olan borsa endekslerinin düşüşü vebüyük şirketlerin bu durumda ciddi miktarda para kaybetmeleri Kapitalizmingeleceğini tartışılır hale getirmiş durumda.

Akın Kurdoğlu – Adımlar Almanya

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: