ZULÜM İLE ABAD OLUNMAZ

ZULÜM İLE ABAD OLUNMAZ

Ekmek Arası Ispanak Öğününü Paylaştığı İçin Kovulan İşçi: Pişman Değilim!

Çalıştığı iş yerinde öğlen yemeği için ekmek arası ıspanak dağıtılmasına tepki olarak sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bedirhan Aslan işten atıldı.

Türkiye’de giderek artan corona virüs vakası en fazla inşaat şantiyelerinde çalışan işçileri vuruyor. Sağlıksız koşullarda çalışmaya devam eden işçilere dönük herhangi elle tutulur bir tedbir alınmış değil.

İnşaat sektöründe emek veren işçilerden biri olan Bayburt Grup‘un yüklenici olduğu Bakırköy Meydanı’ndaki metro şantiyesinde üç aydır çalışan Bedirhan Aslan, beş gün önce salı günü öğlen yemeği adı altında poşetle dağıtılan ekmek arası ıspanağın görüntülerini sosyal medyadan paylaştı. Aslan bir gün sonra işten atıldı.

“Sabah 7 akşam 7 çalışıyorduk, 2 haftada bir iznimiz vardı”

Yaşadığı olayı Artı Gerçek’e anlatan Bedirhan Aslan, çalıştığı şantiyedeki durumu şu sözlerle dile getirdi:

“Bir prefabrikte dört kişi kalıyorduk. Çamaşır makinamız yoktu ve biz çamaşırlarımızı kedimiz yıkamak zorundaydık. Üç ay boyunca orada çalıştım. Sabah 7 akşam 7 olmak üzere çalışıyordum. İki haftada bir iznimiz vardı. Mecburiyetimizden çalışıyorduk.

Akla mantığa sığmayan bir şey yaşanmıştı. Günde 11 saat çalışan işçiye ekmek arası ıspanağı reva görmüşlerdi. Buna karşı çıktığı için işçiyi de işinden ediyorsun. Onun derdini çözeceğine onun çıkışını verdin.”

“Şirketin açığını ortaya çıkardığım için işten atıldım”

İşten atılmasına neden olan olayı anlatan Aslan şunları söyledi:

“Bu yemek meselesi geçen salı günü öğlen yaşanan bir olaydı. Üç gün önce yani. Biz sabah 7 akşam 7 olmak üzere çalıştırılıyorduk. Virüs tedbirleri kapsamında yemekhaneleri kapattıklarını söylediler ve işçilere ekmek arası ıspanağı poşet halinde göndermişlerdi.

Ben bu olayı kabul etmek istemedim ve bunu sosyal medyadan paylaştım. Bu durumu sosyal medyada açığa çıkardığım için bir gün sonra muhasebeci beni arayarak sözleşmemin feshedildiğini açıkladı. Gerekçesi de şirketin açığını ortaya çıkarmamdı.”

“Ailemin yanına gitmek için yol parası istedim, vermediler”

“Savunmamı yazdım ve işten çıkışımı yaptılar. Paramı gelecek ayın 20’sinde alabileceğim. Ailemin yanına gitmek için yol parası istedim, onu dahi vermediler.”

“Pişman değilim, yemeklerde düzelme olmuş”

“Ben boyun eğmediğim, bunu kabul etmediğim için bana bunu layık gördüler herhalde” ifadelerini kullanan Aslan, “Ben pişman değilim. Duyduğuma göre beni attıktan sonra kaldığımız yerleri temizlemişler. Yemek konusunda bir düzelme olmuş” diye ekledi.

“Artık ekmek arası döner dağıtıyorlar”

Gönlünün rahat olduğunu belirten Aslan “Artık ekmek arası döner dağıtıyorlarmış. Ben memnun oldum çünkü diğer işçiler rahat edecek bundan sonra. Ben mağdur edildim olsun sıkıntı yok” diye tamamladı sözlerini.

Hani, Fırat’ın kenarında kurdun kaptığı koyunun hesabını verme şuuru? Bu şuur yerine, bu şuurun istismarını yaparak oy toplama açıkgözlüğüdür bugün duvara toslayan. “Bize Ömerler lâzım!” diyerek, yalan ve dolanına Hazreti Ömer’i ortak etme hadsizliği, cüretidir… Siz o mânâları sahipsiz mi sanırsınız? İşinize geldiği gibi sonsuza kadar istismar edebileceğinizi mi zannedersiniz? Siz, ensesini tokatladığınız kabakların sahibi yok mu zannedersiniz?

Ne demiştik: Şehid kanı ağırdır…

Aşk yok, vecd yok, nerde Müslüman?

Aşksız ve vecdsiz el attıkları işlerde de menfaat ve istismardan başka bir dertleri olmadığı ortaya çıkıyor.

Mânâlara yaklaşımları da sunî, yapmacık, irrite edici.

Kolaylaştırmayıp zorlaştırıyor, sevdirmeyip nefret ettiriyorlar.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!”…

İnsanlar ölüm korkusuyla ne yapacaklarını bilemez, sağlık çalışanları koruyucu malzeme, hastalar teşhis kiti yokluğu için feryat-figan ederken, diğer yandan yandaşlar teşhis kitleri ile papatya falı açıyor… Kimileri hastane kapılarından geri çevriliyor, kimilerinden ücret talep ediliyor, kimi yandaşlar da tanıdıkları vasıtasıyla nasıl tedavi olduklarını anlatıyor…

Korona için açıklanan tedbirlerde gördük ki, insanı değil kapitalizmi, patronları koruma derdindeler hâlâ. Hâlâ zannediyorlar ki, bundan sonra da işler böyle devam edecek…

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: