NECİP FAZIL VE YENİ DOSTLARI / Tuğrul ÇELİK yazdı…

NECİP FAZIL VE YENİ DOSTLARI / Tuğrul ÇELİK yazdı…

Necip Fazıl Kısakürek’i okumaya, “Necip Fazıl’la Başbaşa”yı okuyarak başlamıştım… Evet, kitap NFK’nın değil Mirzabeyoğlu’nun ama NFK’nın kendi deyimiyle “hakkında yazılmış tek harika kitap.”

Epey sonra, “Bir Adam Yaratmak” geldi…  Bir ağabeyim “mutlaka ve bir solukta” oku notu iliştirerek hediye etmişti ve orada “Öz sanatkârı tanıyan gölge artist”le kendisini anlatmıştı Necip Fazıl.

Cumhuriyet’in erken denebilecek döneminde yazdıkları dikkat çekenNFK’nın “Tohum”u, “Bir Adam Yaratmak”la çiçek açmıştı. Lakin onun siyasigüzergâhı başka bir yönden ilerledi. Çile’deki şiirlerinden siyasi yaşamınınizini sürmeyi denersek, “Muhasebe” oldukça bereketli bir şiir:

“Ben artık ne şairim, ne fıkra muharriri! / Sadece beynizonk zonk sızlayanlardan biri!” diyordu.

Artık, Büyük Doğu dönemi başlamıştı. Büyük Doğu fikriyatınayakın değilim lakin NFK’nın şiiri, olanca aksiyonuyla etkileyici ve değerli:

“Yarın elbet bizim, elbet bizimdir! / Gün Doğmuş, gün batmış,ebed bizimdir!” (Zindan’dan Mehmed’e mektup – 1961)

Devrimci, sol mücadeleyi anlatan “Yarın Bizimdir Yoldaşlar”isimli romanı andırıyor dizeler, belki de ondan. Ayrıca “İhtilâl”in kitabınıyazmış birisi sonuçta NFK!

“Raporlar”ında, NFK’da ilgi çekici bulduğum bir şey var. Rapor 7’de (Nisan 1980) imza değişiyor: Necip Fazıl ve Yeni Dostları oluyor.

İlginçliği şundan; düşünsenize, hem yaş olarak hem de edebi ve siyasî birikim olarak koskoca Necip Fazıl’sınız ve tanıştığınız gençleri -başlarında Mirzabeyoğlu var- yanınıza alıyor ve isimlerini isminizin yanına koyuyorsunuz.

Bir hareketin geleceğe aktarımının, yürümesini garanti altına alma çabasının, bir seçimin, bir çeşit siyasi el vermenin ilginç bir hikâyesi. İbda fikriyatına, “Yürüyen Büyük Doğu” denmesinin bir mânâsı bu olsa gerek! Alın size bu “yeni dost”u merak etmeye, okumaya bir neden daha.

Tuğrul ÇELİK

Kaynak: https://twitter.com/tctugrulcelik/status/1264934039582052352

Not: Sayın Tuğrul Çelik’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlardan iktibasla hazırlanan yazının başlığı tarafımıza aittir. (Adımlar)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: