ABD HALKINA UYGULANAN POLİS ŞİDDETİNİN ARDINDAN İSRAİL ÇIKTI

ABD HALKINA UYGULANAN POLİS ŞİDDETİNİN ARDINDAN İSRAİL ÇIKTI

Amerika’da zencilere ve diğer azınlıklara şiddet ve katliamlarıyla ün yapan ve halka uyguladığı zulüm neticesinde ve en son bir zenciyi katletmesiyle büyük bir protestonun fitilini ateşleyen Amerikan polisini terör devleti İsrail ordusunun eğittiği ortaya çıktı.

Uluslararası Af Örgütü, ABD’den yüzlerce polisin İsrail’de eğitim aldığını, binlerce polisin de ABD’ye giden İsrail güçlerince eğitildiğini açıkladı.

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan gösteriler tüm ülkeye yayılırken, Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan bir açıklamada binlerce ABD polisinin İsrail ordusu tarafından eğitildiği belirtildi.

İngiltere merkezli Af Örgütü’nden yapılan açıklamada, İsrail polis, ordu ve istihbarat servislerinin ABD’li polis güçlerine “kalabalıkların kontrolü, güç kullanımı ve nezaret” gibi konularda eğitim verdiği belirtildi.

Açıklamada ABD’de polis şiddetinin İsrail’in yıllardır Filistinlilere uyguladığı şiddetle boy ölçüştüğü de belirtildi.

Af Örgütü, ABD’de Baltimore Emniyeti yetkilileri ile Florida, New Jersey, Pennsylvania, Kaliforniya, Arizona, Connecticut, New York, Massachusetts, North Carolina, Georgia, Washington gibi eyaletler ile başkent Washington polisinden yüzlerce yetkilinin İsrail’de eğitim aldığı belirtildi.

Açıklamada İsrail’de eğitim alan polislerin yanısıra İsrailli güvenlik yetkililerinin de ABD’de binlerce polisi eğittiği belirtildi.

Af Örgütü’nün açıklamasına göre bu eğitimlerin bazıları bütçe tarafından karşılanırken bazıları ise özel olarak fonlandı. Bu eğitimleri fonlayanlar arasında aşırı sağcı İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League), ABD’li polislerin İsrail’e ziyaretlerini organize eden Amerikan Yahudi Komitesi Değişim Projesi ve Amerikan Ulusal Güvenlik Yahudi Enstitüsü yer alıyor.

Açıklamada ABD polisinin uyguladığı insan hakkı ihlallerinin İsrail ordusu, güvenliği ve polis yetkililerinin ihlalleriyle paralel olduğu kaydedildi.

Filistinlilere acımasızca soykırım uygulayan, Mavi Marmara’da 10 vatandaşımızı katleden İsrail ordusunun, ABD polisini, Amerikan halklarına zulmetmek üzere eğitiyor olması ve Trump’ın da gösterileri bastırmak için polise bel bağlıyor olması, Amerikan sisteminin hangi dış güçlerce yönetildiğini göstermeye yeter de artar bile.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d