HOUSTON EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ŞEYH EDEBALİ DERSİ

HOUSTON EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ŞEYH EDEBALİ DERSİ

ABD’de Houston Emniyet Müdürü Art Acevedo, geçen hafta George Floyd adlı bir siyahın polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan protestolarda valileri zayıf kalmakla suçlayan ve göstericiler üzerinde hakimiyet kurulmasını isteyen ABD Başkanı Donald Trump’a “Çeneni kapa” dedi.

Houston Emniyet Müdürü Art Acevedo, kentte düzenlenen ‘George Floyd için adalet’ eyleminde göstericilerle birlikte yürüdü.

Trump, CNN ve CBS televizyonlarının yayımladığı ses kaydında valileri protestoculara karşı daha sert davranmaya çağırmıştı.

Trump, “Çoğunuz zayıfsınız. İnsanları izleyip tutuklamalısınız. Dikkatli davranmak zorunda değilsiniz. Onları 10 yıl hapiste tutarsanız bir daha böyle şeyler olmaz. Şehirlerde hakimiyeti sağlayamazsanız bir avuç ahmak durumuna düşersiniz. Minneapolis’te polis karakolu ateşe verildiğinde tüm dünya bize güldü. Kontrolü sağlayamazsanız, her şey daha da kötü olacak” dedi.

Art Acevado, CNN’de Christiane Amanpour’un programında Trump’ın sözlerini şöyle tepki verdi:

“Bu ülkedeki emniyet müdürleri adına Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’na şunu söylemek istiyorum. Söyleyecek yapıcı bir şeyin yoksa lütfen çeneni kapa. Çünkü 20’li yaşlarının başındaki kadın ve erkekleri riske atıyorsun. Mesele hakimiyet kurmak değil, insanların kalplerini kazanmak. İnsanların nezaketi zafiyet olarak görmemesi lazım.”

‘Devlet başkanı gibi davranma zamanı. Burası Hollywood değil’

“Ama cehaletin Houston’da sahip olduğumuz şeyi mahvetmesini de istemiyoruz. Çünkü tüm ülkede polis memurları, vatandaşlar yaralanıyor. Apprentice’deki gibi değil, devlet başkanı gibi davranma zamanı. Burası Hollywood değil. Burası gerçek hayat ve insanların hayatı risk altında.”

Trump 2004’ten ABD başkanlığına adaylığını açıkladığı 2015 yılına kadar “Apprentice” (Çırak) adlı programın sunuculuğunu yapmıştı.

Emniyet Müdürü’nün bu karşı çıkışı bizlere Şeyh Edebali’nin devlet başkanı olan Osman Bey’e vermiş olduğu ve tüm devlet başkanlarının üzerlerine alması gereken öğütlerini hatırlattı.

Şeyh Edebali, artık Kayı Obası’na Bey olan Osman Gazi’ye şu öğütleri veriyordu:

“Ey Oğul! Beysin!

Bundan sonra öfke bize; uysallık sana…

Güceniklik bize; gönül almak sana…

Suçlamak bize; katlanmak sana…

Âcizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana…

Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adâlet sana…

Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana…

Ey Oğul! Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana…

Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana…”

Ne diyor Emniyet Müdürü: Mesele hâkimiyet kurmak değil, insanların kalbini kazanmak.

Sanki Şeyh Edebali’nin öğütlerini dinlemiş de ders almış gibi değil mi?

Bir de Şeyh Edebali’nin sözlerini ağızlarından düşürmeyip de tersini yapanlar?

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: